W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Kijowie i wystąpieniu na forum ukraińskiego parlamentu.
- Polska wspiera i będzie wspierać Ukrainę; nie spocznę, dopóki Ukraina nie stanie się członkiem UE w pełnym tego słowa znaczeniu - zadeklarował prezydent Andrzej Duda w orędziu wygłoszonym w Radzie Najwyższej Ukrainy. Prezydent podziękował Ukraińcom za obronę Europy "przed najazdem nowego rosyjskiego imperializmu".
Prezydent Andrzej Duda jest pierwszym przywódcą obcego państwa, który od początku wojny przemawiał w ukraińskim parlamencie. Został przyjęty przez deputowanych brawami, które wielokrotnie przerywały też jego przemówienie. Jego przemówieniu przysłuchiwał się między innymi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
- Jestem dziś w pięknym, dumnym Kijowie, stolicy wolnej, niepodległej, demokratycznej Ukrainy, która prawie od 90 dni stawia bohaterski opór barbarzyńskiej agresji - rozpoczął swe wystąpienie polski prezydent i przypomniał, że w Kijowie złożył wizytę 23 lutego, dzień przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji, by wspierać ten kraj i jego naród, a także by zapewnić, że Polska nigdy nie zostawi Ukrainy samej.
Przenosimy się również do Davos, w Szwajcarii, gdzie odbyło się Światowe Forum Ekonomiczne, z udziałem polskich polityków. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim wojny na Ukrainie.
W Domu Trójmorza w Davos odbył się panel z udziałem prezydentów Polski Andrzeja Dudy, Łotwy Egilsa Levitsa i Estonii Alara Karisa.
Polski prezydent zaznaczał, że pierwotnie w projekcie Trójmorza liczyło się wiele czynników: kwestie transportu, energetyki i turystyki. Podkreślił, że obecnie, wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę "na tak ogromną skalę", współpraca w ramach Inicjatywy Trójmorza liczy się jeszcze bardziej, a na pierwszy plan wysuwa się kwestia energetyki, w kontekście bezpieczeństwa. "Za kilka tygodni szczyt w Rydze, myślę, że to bardzo ważny moment, w którym możemy rozmawiać na temat przyśpieszenia naszej współpracy pod tym względem" - wskazał.
W magazynie także o tym, że polski rząd wypowiedział umowę z Rosją w sprawie tranzytu gazu przez terytorium Polski.
W 74. rocznicę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego w Warszawie odbyło się międzynarodowe wydarzenie zatytułowane „Wojna i Pamięć”, podczas którego po raz pierwszy publicznie zostały udostępnione świadectwa ofiar zbrodni rosyjskich na Ukrainie. Archiwum świadectw od początku wojny na Ukrainie gromadzi Instytut Pileckiego w ramach projektu Centrum Lemkina
Naszym gościem jest Janusz Tomczak, prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej, z którym rozmawiamy o Polakach w Kanadzie.
W kartce z kalendarza przypomnimy o piątej rocznicy śmierci prof. Zbigniewa Brzezińskiego, amerykańskiego politologa i publicysty polskiego pochodzenia. Był cenionym strategiem w dziedzinie polityki międzynarodowej, a także sowietologiem. W okresie prezydentury Jimmy'ego Cartera, w drugiej połowie lat 70., pełnił funkcję jego doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego .
Rozpoczynamy też emisję cyklu "Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie", w którym opowiadamy o polskiej spuściźnie na Kresach.
Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.