Redakcja Polska

Odbędą się konsultacje międzyrządowe między Polską a Ukrainą. Pierwsze takie w historii

01.06.2022 11:33
Przeprowadzimy konsultacje międzyrządowe między Polską a Ukrainą, pierwsze w naszej historii w tak szerokim formacie - powiedział w opublikowanej w środę rozmowie premier Ukrainy Denys Szmyhal. - Inicjatywa tego spotkania nadeszła od polskiego rządu i prezydenta Andrzeja Dudy - zaznaczył.
Denys Szymhal
Denys SzymhalFoto: Źródło: Twitter/ Denys Shmyhal @Denys_Shmyhal

- Aktywnie współpracujemy z rządem polskim, z premierem Morawieckim. Jutro przeprowadzimy konsultacje międzyrządowe pierwsze w naszej historii w takim szerokim formacie, kiedy dwa rządy usiądą i będą omawiały cały szereg kwestii, podpisując dokumenty - poinformował Szmyhal w opublikowanej w środę rozmowie z TVP Info.

Premier Ukrainy dopytywany, jakie to będą dokumenty, odparł, że współpraca międzyrządowa między naszymi krajami ma już własną historię. - Rzecz jasna, że w ciągu kilkudziesięciu lat się spotykaliśmy, ale format, kiedy dwa rządy spotykają się na konsultacjach międzyrządowych per analogiam do konsultacji rządów międzyeuropejskich na terenie Ukrainy - to odbędzie się po raz pierwszy - zaznaczył.

- Bardzo ważne jest to, że inicjatywa tego spotkania nadeszła od rządu polskiego, prezydenta Polski (Andrzeja Dudy) i my z przyjemnością zgodziliśmy się przeprowadzić spotkanie w tym formacie-- zaznaczył premier Ukrainy.

Podkreślił, że "ten format przewiduje współpracę właśnie na poziomie kraju kandydującego oraz kraju członkowskiego UE". - Bardzo ważne jest to, że dziś Polska daje nam platformę, byśmy zaczęli badać ten format konsultacji międzyrządowych pomiędzy dwoma krajami, w tym przypadku - Polską a Ukrainą. Ponieważ między naszymi rządami są bardzo aktywne stosunki, ale format konsultacji międzyrządowych jest nowością i oczywiście pragniemy się nauczyć i zbadać ten format współpracy między dwoma krajami - powiedział. -Mamy nadzieję, że w przyszłości ten format się rozpowszechni na wszystkie kraje członkowskie UE - zaznaczył.

Szmyhal pytany był w TVP Info m.in. o zaproponowany przez prezydenta Andrzeja Dudę podczas jego wizyty w Kijowie projekt nowego traktatu dobrosąsiedzkiego między Polską i Ukrainą. Biorąc pod uwagę przyjazne stosunki między Warszawą a Kijowem, co szczególnie widoczne w kontekście toczącej się wojny Rosji z Ukrainą, czas na podpisanie nowego dobrosąsiedzkiego porozumienia między Ukrainą a Polską - powiedział wówczas prezydent Andrzej Duda, przemawiając w Radzie Najwyższej Ukrainy.

Wsparcie Ukraińców

Szef ukraińskiego rządu pytany w środę, jakie będą cele i zakres nowego porozumienia, podkreślił, że chce zacząć od podziękowania polskiemu prezydentowi za jego symboliczną - jak mówił - wizytę w Kijowie, za wystąpienie w ukraińskim parlamencie. - To pierwsze wystąpienie lidera narodowego przed parlamentem ukraińskim na żywo podczas agresji zbrojnej Federacji Rosyjskiej przeciw Ukrainie. Dla nas to jest bardzo ważne - zaznaczył Szmyhal.

Podkreślił, że przeprowadzono negocjacje, a prezydenci omówili cały szereg porozumień, kwestii związanych ze współpracą między naszymi krajami. -Między nami jest porozumienie związane z dobrym sąsiedztwem i dobrymi stosunkami, będziemy poszerzać to porozumienie i oczywiście kluczowymi kierunkami będzie rzecz jasna polepszenie i aktywizacja pracy służb transgranicznych, a także procedur związanych ze wspólną kontrolą celną, jeśli chodzi o właśnie przejście granicy - wskazywał.

Jak mówił, chodzi przede wszystkim o tranzyt towarów przez Polskę, zarówno do, jak i z Ukrainy. - A także dyplomatyczne wsparcie przez Polskę członkostwa i wejście Ukrainy do UE. Te kwestie, rzecz jasna będą uzupełnione i będą u podstaw nowego porozumienia o współpracy i wsparciu między naszymi krajami - kontynuował.

Szmyhal dziękował również polskiemu narodowi, polskim rodzinom przyjmującym uchodźców z Ukrainy. - Dla nas to jest szczególnie ważne i to także może być punktem naszego porozumienia, jeśli chodzi o współpracę - powiedział. Jak dodał, będą w nim również kwestie dotyczące edukacji, medycyny.

Szymhal: Polska wspiera nas najmocniej

- Polska jako jedna z pierwszych wsparła Ukrainę bronią i także najmocniej wspiera nas, jeśli chodzi o broń, w Unii Europejskiej. Na drugim miejscu są Stany Zjednoczone, jeśli chodzi o ekwiwalent pieniężny, także aktywnie współpracujemy z rządem polskim, z premierem Morawieckim, więc jeszcze raz dziękuję panu premierowi i rządowi polskiemu - podkreślił.

Ukraiński premier na antenie TVP Info był także pytany o to, w jaki sposób Ukraina wraz z Polską mogą rozwiązać problem sceptycyzmu niektórych krajów UE wobec szybkiego członkostwa Ukrainy we wspólnocie. - Według danych strony polskiej, ponad 81 proc. Polaków wpiera wejście Ukrainy do Unii Europejskiej - zaznaczył. - Polska jest największym adwokatem Ukrainy w tej kwestii. Jesteśmy głęboko wdzięczni zarówno polskiemu narodowi, jak i rządowi oraz prezydentowi za takie mocne wsparcie Ukrainie na jej drodze do Unii Europejskiej - podkreślił.

Potrzebny sygnał z Europy

- Dzisiaj, oprócz broni, finansów i wparcia humanitarnego, potrzebujemy także wyrazistego sygnału co do europejskiej przyszłości Ukrainy w cywilizowanym świecie, cywilizowanej Europie wspólnie z naszą bratnią Polską - powiedział. W jego ocenie, "tutaj jesteśmy geopolitycznie i mentalnie bardzo podobni, jeśli chodzi o wspólną wizję w europejskiej rodzinie". - Dziękujemy za to ogromne wsparcie narodowi polskiemu - dodał.

Odnosząc się natomiast do krajów sceptycznych wobec szybkiego członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej, ukraiński premier podkreślił, że "jeśli mamy takich potężnych przyjaciół jak Polska i kraje bałtyckie, także kraje z Europy wschodniej i środkowej, to jesteśmy przekonani, że wszyscy razem znajdziemy argumenty także dla krajów sceptycznych".

-Ukraina dzisiaj, jak zobaczyliśmy w trakcie tej wojny, jest jednym z kluczowych dostawców, jeśli chodzi o artykuły żywnościowe dla wielu krajów na świecie. Ukraina także dostarcza wielu produktów związanych z technologami, przemysłem chemicznym, a także produkcją metali oraz stali - przypomniał Szmyhal. Zaznaczył, że Ukraina jest "bardzo pewnym partnerem i może wzmocnić bezpieczeństwo zarówno całej Unii Europejskiej, jak i osobno każdego z krajów Unii".


PAP/IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Ukraina wojna na Ukrainie

"Rosja i Ukraina to wojna pokoleń, kultur i wartości" - tłumaczy rosyjski publicysta

31.05.2022 15:42
Rosyjsko-ukraińska wojna, to starcie pokoleń, kultury i wartości - ocenia rosyjski publicysta Maksim Trudolubow. Dziennikarz zwraca uwagę, że Rosją rządzi pokolenie ludzi urodzonych w latach 50-tych i 60-tych XX-w., a ukraińska elita polityczna jest o 10 - 20 lat młodsza.

Gigantyczne straty Rosji po nowym pakiecie sankcji. Nawet 22 mld dolarów rocznie

31.05.2022 16:00
Rosja mocno odczuje każde ograniczenie w eksporcie ropy - informuje agencja Bloomberg. Dziennikarze agencji wyliczyli, że straty rosyjskiego budżetu mogą wynieść 22 mld dolarów rocznie. "Dzisiaj znowu solidarność i jedność w Unii Europejskiej zatriumfowały" - tak premier Mateusz Morawiecki skomentował porozumienie w sprawie szóstego pakietu sankcji i embarga na import ropy z Rosji.

Warszawa zacieśnia współpracę z Seulem. "Chcemy, żeby koreańskie czołgi były produkowane w Polsce"

01.06.2022 10:45
W trakcie wizyty w Korei Południowej minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, nawiązując do negocjacji prowadzonych z Koreą Południową w sprawie zakupu jednych z najnowocześniejszych czołgów świata, powiedział, cytowany w środę na Twitterze resortu obrony: "chcemy, żeby czołgi koreańskie były produkowane w Polsce".