Redakcja Polska

Europejscy przywódcy obiecali Ukrainie uzbrojenie i status kandydata do Unii Europejskiej

16.06.2022 19:48
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, prezydent Francji Emmanuel Macron, premier Włoch Mario Draghi i prezydent Rumunii Klaus Iohannis podczas wizyty w Kijowie w czwartek ogłosili, że Ukraina powinna otrzymać status kraju kandydującego do UE. Szef niemieckiego rządu nie ogłosił jednak dostaw nowej broni dla Ukrainy, wymienił tylko zapowiedziane już wcześniej rodzaje broni. - Rosyjska agresja przeciw Ukrainie to agresja przeciw całej Europie - zaznaczył podczas spotkania prezydent Wołodymyr Zełenski. - To Ukraina zdecyduje o kontekście i formacie rozmów pokojowych, nie zażądamy od niej ustępstw wobec Rosji - zaznaczył z kolei Emmanuel Macron.
Audio
  • Prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premier Włoch Mario Draghi i prezydent Rumunii Klaus Iohannis obiecali Ukrainie dostawy uzbrojenia i status kandydata do Unii Europejskiej. Szefowie państwa mówili o tym na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie. Materiał Stefana Foltzera (IAR)
  • Prezydent Zełenski spotkał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, premierem Włoch Mario Draghi i prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem. O szczegółach Paweł Buszko (IAR)
Klaus Iohannis, Mario Draghi, Wołodymyr Zełenski, Emmanuel Macron i Olaf Scholz podczas konferencji prasowej w Kijowie.
Klaus Iohannis, Mario Draghi, Wołodymyr Zełenski, Emmanuel Macron i Olaf Scholz podczas konferencji prasowej w Kijowie.PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL

Wołodymyr Zełenski podkreślił, że o ile Rosja zagraża całej Europie, to również odpowiedź na rosyjską agresję powinna być wspólna. Jak wyjaśnił, w czasie spotkania rozmawiano o ekonomicznym wsparciu Ukrainy, sankcjach wobec Rosyjskiej Federacji i przeciwdziałaniu fali głodu, którą chce wywołać Rosja. Ukraiński prezydent poinformował też partnerów co do sytuacji na froncie. Jak dodał, kreślił też potrzeby Ukrainy w uzbrojeniu.

Jak zaznaczył, jego kraj doceniamy już nadaną pomoc, ale oczekuje na nowe dostawy przede wszystkim ciężkiego uzbrojenia, współczesnych systemów artyleryjskich i systemów obrony przeciwrakietowej. - Każda taka partia uzbrojenia to uratowani Ukraińcy - podkreślił.

Posłuchaj
00:54 11794801_1.mp3 Prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premier Włoch Mario Draghi i prezydent Rumunii Klaus Iohannis obiecali Ukrainie dostawy uzbrojenia i status kandydata do Unii Europejskiej. Szefowie państwa mówili o tym na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie. Materiał Stefana Foltzera (IAR)

 

Macron: Ukraina będzie sama decydować

- Ukraina sama zdecyduje o kontekście i formacie rozmów pokojowych, nigdy nie zażądamy od niej ustępstw w jej konflikcie z Rosją - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron. Zapowiedział, że Francja przekaże Ukrainie dodatkowe sześć systemów artyleryjskich Caesar.

Zapewnił, że Europa będzie z Ukrainą aż do jej zwycięstwa.

Prezydent Francji przekazał także, że wraz z przywódcami Niemiec, Włoch i Rumunii uzgodnili dalsze działania na rzecz pomocy Ukrainie, aby pokazać, że jest częścią rodziny europejskiej. Powiedział, że "wszyscy czterej (przywódcy) popierają natychmiastowe nadanie Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej".

Posłuchaj
00:46 11794781_1.mp3 Prezydent Zełenski spotkał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, premierem Włoch Mario Draghi i prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem. O szczegółach Paweł Buszko (IAR)

 

- Dziś na ziemi ukraińskiej waży się kwestia europejskiego bezpieczeństwa. Europa stoi ramię w ramię z Ukrainą; chcemy, aby Ukraina była wolna i niezależna, i aby nastał pokój - powiedział Macron. 

Scholz: Rosja musi wycofać wojska 

- Rosja musi wycofać swoje wojska z Ukrainy i zgodzić się na rozmowy pokojowe - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Jak dodał Scholz, Niemcy będą wspierać Ukrainę "tak długo, jak będzie ona tego potrzebować". Podkreślił, że jego kraj pomaga obecnie Ukrainie finansowo i militarnie oraz że Niemcy przyjęły jak dotąd ok. 800 tys. ukraińskich uchodźców. Zapewnił, że Berlin stoi po stronie Ukrainy w obronie jej suwerenności.

Niemiecki kanclerz określił rosyjską agresję wojskową przeciwko Ukrainie jako działanie "świadczące o epokowej zmianie". Jego zdaniem "Rosja w sposób gwałtowny chce zmienić granice w Europie, co jest nie do przyjęcia".

Draghi: musimy działać razem

- Musimy zorganizować eksport zboża z Ukrainy, odważnie walczyć z wywołanym przez Rosję problemem, tak jak walczy prezydent Wołodymyr Zełenski, i działać razem - oświadczył premier Włoch Mario Draghi. Według Draghiego Rosja "nie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom" w sprawie umożliwienia przez nią eksportu zbóż z Ukrainy.

- Są dwa tygodnie na rozminowanie portów - ostrzegł. Dodał, że jeśli nie zostaną dotrzymane pilne terminy, "zbliży się nieuchronny dramat" głodu. Zaapelował o stworzenie bezpiecznych korytarzy do transportu zboża, by "uniknąć katastrofy". - Jedynym sposobem jest rezolucja ONZ, która ureguluje żeglugę na Morzu Czarnym, co Rosja dotąd odrzucała - zaznaczył.

Draghi zapewnił, że Włochy chcą widzieć Ukrainę w UE i będą wspierać ją w dążeniach do dołączenia do Unii. Jak podkreślił, wartości związane z wolnością i niepodległością to część europejskiego projektu, a tym samym Unia nie może hamować procesu akcesyjnego Ukrainy. Przekazał ponadto, że Włochy pragną zakończenia okrucieństw na Ukrainie i wzywają do pokoju, jednak "żadne rozwiązanie dyplomatyczne nie może być odseparowane od woli Kijowa". - Chcemy pokoju, ale Ukraina musi się bronić i musi wybrać pokój, jakiego chce, jaki uważa za do przyjęcia dla swego narodu. Tylko taki pokój będzie trwały - podkreślił.

W podobnych słowach wypowiedział się także prezydent Rumunii Klaus Iohannis, który przekazał ponadto, że obecnie "mamy do czynienia z przełomowym momentem w historii Europy, a nadzwyczajne czasy wymagają nadzwyczajnych kroków oraz strategicznej wizji".

Według jego słów kraje europejskie mają obowiązek pomóc Ukrainie w budowaniu "nowej przyszłości" i powinny wspierać jej dążenia do integracji w ramach UE.


PAP/dad

Szef MSZ: Ukraina sama powinna decydować, kiedy rozpocząć rozmowy z Rosją

16.06.2022 12:54
Komentując słowa prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który nawołuje do rozmów ukraińsko-rosyjskich, szef MSZ Zbigniew Rau, powiedział, że "wyłącznie Ukrainie należy zostawić decyzję, kiedy i na jakich warunkach rozpocząć rozmowy z Rosją". 

"Welt": raport o pomocy dla Ukrainy zawiera zawstydzające liczby dla Niemiec

16.06.2022 15:16
Obliczenia think tanku Instytut Gospodarki Światowej (IfW) w Kilonii pokazują, który kraj i w jakim stopniu zaoferował wsparcie dla Ukrainy. Z zestawienia wynika, że wbrew deklaracjom władz Niemiec liczby dotyczące pomocy udzielonej przez ten kraj są zawstydzające, zwłaszcza w porównaniu z krajowymi projektami rządu, takimi jak rabat paliwowy - podaje w czwartek dziennik "Welt".

NATO-wski batalion w Polsce powiększy się do brygady? Mariusz Błaszczak: jest na to szansa

16.06.2022 16:11
Minister obrony Mariusz Błaszczak uważa, że jest szansa na przekształcenie w Polsce NATO-wskiego batalionu w brygadę w ramach wzmacniania wschodniej flanku. Szef MON mówił o tym w Brukseli po zakończeniu spotkania ministrów obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.