Redakcja Polska

"Nie tłumaczyć się przed Rosją i zaprzeczać kremlowskiej narracji". Stanowcze słowa ambasadora Litwy

21.06.2022 12:03
Dla Litwy kwestią najważniejszą jest przeciwstawienie się dezinformacji ze strony Rosji w związku z blokadą Kaliningrdu i nie poddawanie się panice - oświadczył litewski ambasador przy Unii Europejskiej Arnoldas Pranckeviczius. W ten sposób odniósł się do oskarżeń Moskwy, że Wilno zablokowało tranzyt kolejowy do obwodu kaliningradzkiego.
Audio
  • Litewski ambasador: najważniejsze to nie tłumaczyć się przed Rosją i zaprzeczać kremlowskiej narracji. Materiał Kamila Zalewskiego
Moskwa: działacze Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR) trzymają plakaty z napisem Stop blokadzie Kaliningradu, Zamykamy granicę? Nasza armia ma ruch bezwizowy i Litwa w kolejce do demokratyzacji podczas wiecu przeciwko decyzjom Wilna o ograniczeniu tranzytu kolejowego towarów między Rosją a Kaliningradem
Moskwa: działacze Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR) trzymają plakaty z napisem „Stop blokadzie Kaliningradu”, „Zamykamy granicę? Nasza armia ma ruch bezwizowy” i „Litwa w kolejce do demokratyzacji” podczas wiecu przeciwko decyzjom Wilna o ograniczeniu tranzytu kolejowego towarów między Rosją a Kaliningradem PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Arnoldas Pranckeviczius powiedział, że ważne jest nie tłumaczenie się przed Rosją, a zaprzeczanie kremlowskiej narracji, że Litwa rzekomo wprowadziła blokadę Kaliningradu. Tranzyt niektórych produktów do obwodu został wstrzymany w związku z nałożeniem unijnych sankcji na Rosję. Rosyjskie słowa dementował wczoraj szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, który podkreślił, że wbrew twierdzeniom Moskwy, decyzja była uzasadniona, skonsultowana z Brukselą i że nie było to jednostronne działanie Wilna.

Litewskie ministerstwo spraw zagranicznych podkreśla, że ruch pasażerów i przewóz towarów, które nie zostały objęte sankcjami odbywa się bez przeszkód. Do sprawy odniósł się wczoraj również litewski minister obrony Arvydas Anušauskas. Jak powiedział, Kreml może straszyć Europę atakiem wojskowym, ale w związku z tym "nie można stracić zdolności odróżnienia dezinformacji i propagandy od realnych możliwości". Anušauskas przypomniał, że rosyjskie towary objęte sankcjami nie mogą być też dostarczane przez terytoria Łotwy, Estonii, Finlandii, Polski i innych krajów unijnych.

Zakaz tranzytu do Kaliningradu niektórych grup towarów związanych jest z wprowadzeniem na Rosję europejskich sankcji. Gubernator obwodu kaliningradzkiego Anton Alichanow sytuację tę nazwał "uduszeniem regionu". Wczoraj rosyjskie MSZ działania Litwy nazwało "wrogimi" i zażądało od Wilna natychmiastowego zniesienia restrykcji. W przeciwnym razie - jak czytamy w komunikacie resortu - "Rosja zastrzega sobie prawo do podjęcia działań w celu ochrony swoich interesów narodowych".


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Litwa Rosja Kaliningrad

Rzecznik Nord Stream 2 byłym informatorem Stasi

21.06.2022 09:52
57-letni Steffen Ebert, wieloletni menadżer do spraw komunikacji w Nord Stream 2, będący bezpośrednim łącznikiem między władzami firmy a premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuelą Schwesig (SPD), był informatorem NRD-owskich służb bezpieczeństwa - Stasi. Do dokumentów w tej sprawie dotarł dziennik "Bild".

Ukraina: rozbito siatkę szpiegów. Jeden z nich pracował w Gabinecie Ministrów

21.06.2022 10:29
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy ujawniła rosyjską siatkę szpiegowską, w której działali wysocy urzędnicy ukraińskiego Gabinetu Ministrów i Izby Przemysłowo-Handlowej – podała w komunikacie służba specjalna.