Redakcja Polska

Szymon Szynkowski vel Sęk zapewnia: środki z KPO trafią do Polski

15.02.2023 12:30
Minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że "nie ulega wątpliwości, środki na KPO trafią do Polski, natomiast decyzja prezydenta o skierowaniu noweli ustawy o SN do TK nieco wydłuża ścieżkę dojścia do tych środków. W Brukseli da się wyczuć pewien element zaskoczenia decyzją prezydenta".
Tymon Markowski  MSZ  gov.pl
Tymon Markowski / MSZ / gov.plFoto: Tymon Markowski / MSZ / gov.pl

Minister był pytany w środowej, porannej rozmowie w radiu RMF FM, czy decyzja prezydenta o skierowaniu noweli ustawy o SN do TK bardzo skomplikowała mu pracę. - Nie, prezydent skorzystał ze swojej konstytucyjnej prerogatywy - odparł Szynkowski vel Sęk.

Przyznał jednocześnie, że decyzja prezydenta niosła ze sobą "pewien element zaskoczenia".

Rozmowy z Komisją Europejską

Minister ds. UE podkreślił przy tym, że jego zadaniem było to, aby przełamać impas w rozmowach z Komisją Europejską ws. KPO. - To się udało, został przygotowany projekt ustawy, został przeprowadzony proces legislacyjny w Sejmie. Decyzja prezydenta nie niweczy tego procesu, w tej chwili po prostu pozostaje kwestia kontroli konstytucyjności ustawy przez TK - powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk.

Dodał, że jest w kontakcie z KE i już po decyzji prezydenta Dudy rozmawiał z komisarzem UE ds. sprawiedliwości Didierem Reyndersem. Dodał, że w razie stwierdzenia przez TK niekonstytucyjności noweli o SN, będzie dyskusja z KE, jakie podjąć środki, by fundusze na KPO trafiły do Polski. - Jedno dla mnie nie ulega wątpliwości, środki z KPO do Polski trafią. Natomiast decyzja o skierowaniu tego (noweli ustawy o SN) do TK tę ścieżkę dojścia do tych środków nieco wydłuża - powiedział minister ds. UE.

Element zaskoczenia

W internetowej części rozmowy, polityk mówił, że w Brukseli da się wyczuć "pewien element zaskoczenia" decyzją prezydenta dot. nowelizacji ustawy o SN, ale dialog z Brukselą pozwala wyjaśnić, skąd wynikały wątpliwości prezydenta. Szymon Szynkowski vel Sęk dodał też, że jeśli chodzi o kamienie milowe ws. KPO, to jest jeszcze kwestia ustawy wiatrakowej i czekamy na decyzję Senatu w tej sprawie.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym 13 stycznia. Senat w końcu stycznia wprowadził do niej 14 poprawek, które Sejm odrzucił. Według autorów nowelizacji - posłów PiS - ustawa ta ma wypełnić kluczowy "kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o SN sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów ma rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie - jak obecnie - Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. NSA będzie rozstrzygać sprawy dyscyplinarne sędziów Sądu Najwyższego w pierwszej instancji w 3-osobowym składzie, a w drugiej instancji w składzie 5-osobowym. Z kolei w przypadku sędziów sądów powszechnych i wojskowych NSA będzie sądem dyscyplinarnym w części spraw w pierwszej instancji i we wszystkich sprawach w drugiej instancji. NSA ma przejąć także kompetencje do rozstrzygania tzw. spraw immunitetowych sędziów wszystkich sądów.


PAP/IAR/dad

Polscy strażacy o misji w Turcji. "Największa euforia pojawiła się, gdy wyciągaliśmy dwunastą osobę"

15.02.2023 09:33
- Największe emocje towarzyszyły nam przy ostatniej, dwunastej uratowanej spod gruzów osobie - powiedział dowódca polskiej strażackiej grupy poszukiwawczo-ratowniczej HUSAR brygadier Grzegorz Borowiec. Grupa wraca z misji po trzęsieniu ziemi w Turcji. Polska grupa strażaków, medycy oraz ratownicy górniczy mają wylądować w środę po południu na lotnisku w Warszawie.

Szef MSZ dla "Gazety Polskiej": dotychczas walczyliśmy o siebie. Dziś Ukraińcy walczą za nas

15.02.2023 10:37
Dotychczas to my walczyliśmy o siebie i innych, dziś jest inaczej – Ukraińcy walczą za nas – mówi "Gazecie Polskiej" minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

 10. pakiet sankcji przeciwko Rosji. Będzie zawierał ograniczenia w handlu i eksporcie technologii

15.02.2023 12:01
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała, że 10. pakiet unijnych sankcji przeciwko Rosji za agresję na Ukrainę będzie zawierał ograniczenia w handlu i eksporcie technologii o wartości 11 mld euro.