Redakcja Polska

Arkadiusz Mularczyk: udało nam się umiędzynarodowić sprawę reparacji od Niemiec

14.06.2023 09:46
Dziś społeczność zarówno w USA, jak i w Europie doskonale wie, o co chodzi w sprawie reparacji od Niemiec, udało nam się ją umiędzynarodowić - powiedział wiceminister spraw zagranicznych RP Arkadiusz Mularczyk podczas międzynarodowej konferencji w Atenach na temat prawnych aspektów dochodzenia odszkodowań i reparacji po konfliktach zbrojnych.
W Atenach odbyła się międzynarodowa konferencja prawników na temat reparacji wojennych z udziałem Arkadiusza Mularczyka.
W Atenach odbyła się międzynarodowa konferencja prawników na temat reparacji wojennych z udziałem Arkadiusza Mularczyka.TT @arekmularczyk

- Środowiska prawnicze i polityczne Grecji z zainteresowaniem przyglądają się działaniom Polski. Widzą szansę na wspólne działania i współpracę - podkreślił Mularczyk. W jego ocenie, konferencja - w której wzięli udział politycy, prawnicy i naukowcy z Polski, Grecji, Serbii i Włoch - pokazała asymetrię w zakresie świadczeń, jakie Niemcy decydowały się wypłacać różnym narodom w ramach reparacji.

- Po II wojnie światowej nie było sprawiedliwego pokoju i sprawiedliwych odszkodowań dla krajów poszkodowanych" – zauważył wiceminister Mularczyk. "Berlin de facto wybiera sobie kraje, którym wypłaca reparacje - dodał.

Dyskusja o reparacjach jest również ważna w kontekście odpowiedzialności Rosji za obecną agresję na Ukrainę. "Nie można zbudować sprawiedliwego pokoju bez wypracowania ścieżki odszkodowań dla osób indywidualnych, a tego nie zrobiono po II wojnie światowej" – zaznaczył Mularczyk.

- To powinno być ostrzeżeniem dla Kijowa - wskazał wiceminister.

Arkadiusz Mularczyk: zmieniła się wrażliwość międzynarodowa

Podkreślił też, że po rosyjskiej agresji na Ukrainę wrażliwość społeczności międzynarodowej jest inna. - Dziś, patrząc na to, co się dzieje na Ukrainie, ludziom dużo łatwiej sobie wyobrazić skutki wojny, które miały również miejsce w latach 1939-1945 - powiedział Mularczyk.

Konferencja w Atenach powinna być jednocześnie pewną przestroga dla Niemiec, które prowadzą politykę moralizowania wobec innych krajów – zaznaczył i wyjaśnił, że Berlin narzuca swoje standardy i kryteria, a sam nie wywiązał się z najbardziej elementarnych zasad przestrzegania praw człowieka, nie umożliwiając ofiarom niemieckich zbrodni dochodzenia roszczeń.

- We współczesnych świecie nikt nie ma żadnych wątpliwości, że ten, kto dopuszcza się zbrodni, musi ponieść odpowiedzialność - zauważył wiceszef polskiej dyplomacji. - Jednak ta reguła przestaje obowiązywać wobec ludzi, którzy doznali różnego rodzaju szkód w czasie II wojny światowej. Wobec tych osób obecnie nie obowiązują żadne reguły, nie mają one prawa, aby domagać się od Niemiec żadnych odszkodowań - dodał.

Niemcy lekceważą kwestię reparacji?

W ocenie wiceministra Mularczyka, strona niemiecka przestaje jednak lekceważyć kwestę odszkodowań wojennych. Podkreślił w tym kontekście słowa ważnego polityka niemieckiego, koordynatora MSZ RFN ds. niemiecko-polskiej współpracy międzyspołecznej i przygranicznej Dietmara Nietana, który stwierdził, że Berlin powinien pochylić się nad sprawą reparacji. - Nie było wcześniej takiego głosu w dyskusji - dodał.

Mularczyk zaznaczył, że prowadzi spotkania z niemieckimi politykami w sprawie reparacji, a w przyszłości bierze pod uwagę organizację międzynarodowej konferencji w samych Niemczech.

Międzynarodowa konferencja "Post-conflict justice: opening legal paths" zorganizowana została przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Ambasadę RP w Atenach oraz Europejską Organizację Prawa Publicznego (EPLO).


PAP/dad

Polsko-greckie współdziałanie może przenieść debatę o reparacjach od Niemiec na poziom europejski

11.06.2023 13:30
Wtedy Berlin będzie musiał zająć stanowisko - powiedział prof. Notis Marias, prawnik i były poseł do greckiego parlamentu oraz Parlamentu Europejskiego

"Berlin musi zapłacić za reparacje". Były prezydent Grecji: same przeprosiny za II wojnę nie wystarczą

13.06.2023 14:21
Niemcy dużo przepraszają za to, co zrobiły w czasie II wojny światowej, ale to nie wystarczy. Berlin musi zapłacić reparacje - powiedział we wtorek na międzynarodowej konferencji w Atenach Prokopis Pawlopulos, były prezydent Grecji. Postwojenna sprawiedliwość i reparacje wojenne będą jej głównym tematem. Organizatorem jest polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Uczestniczą w niej politycy, prawnicy i naukowcy z Polski, Grecji, Włoch i Serbii.

Ukraina dostanie pociski ze zubożonym uranem? "WSJ" cytuje urzędnika administracji USA

13.06.2023 16:17
Oczekuje się, że po wielotygodniowych dyskusjach administracja Joe Bidena zgodzi się na dostarczenie Ukrainie przez USA amunicji przeciwpancernej ze zubożonym uranem do abramsów - poinformował we wtorek dziennik "Wall Street Journal". Gazeta powołuje się na źródła w amerykańskim rządzie.