Redakcja Polska

Spotkanie szefów MSZ Polski i Rwandy. Rozmowy o współpracy gospodarczej oraz wojnie w Ukrainie

19.06.2023 13:46
Relacje dwustronne, szczególnie w dziedzinie gospodarki, współpraca w obszarze edukacji cyberbezpieczeństwa i zielonych technologii, a także wojna na Ukrainie - były wśród tematów poniedziałkowego spotkania szefów MSZ Polski i Rwandy: Zbigniewa Raua i Vincenta Biruty.
Zbigniew Rau i Vincent Biruta.
Zbigniew Rau i Vincent Biruta.Photo: PAP/Rafał Guz

Ministrowie spotkali się w poniedziałek w Warszawie w związku z naradą ambasadorów, której Biruta był gościem honorowym. W czasie spotkania szefowie MSZ podpisali porozumienie między oboma resortami umożliwiające promowanie innowacyjnych metod w dziedzinie szkolenia personelu dyplomatycznego. Wystąpili też na wspólnej konferencji prasowej.

Zbigniew Rau przekazał, że Rwanda tak jak Polska uznaje, że agresja rosyjska na Ukrainę jest pogwałceniem prawa międzynarodowego, a szczególnie Karty Narodów Zjednoczonych. - Nie można pozostać obojętnym wobec tak ewidentnego braku poszanowania zasady integralności terytorialnej i suwerenności ukraińskiego państwa. Agresja rosyjska narusza istniejący porządek międzynarodowy, prowadząc do kryzysu energetycznego, gospodarczego i humanitarnego - powiedział.

Podkreślił, że jest wdzięczny Rwandzie za to, że przyłączyła się do głosów potępiających działania wojenne Rosji.

Omówiono także kwestie dotyczące współpracy gospodarczej obu krajów, szczególnie w zakresie produkcji rolnej, energetyki, przemysłu maszynowego, transportu, maszyn rolniczych i urządzeń dla przemysłu spożywczego oraz budownictwa oraz branży teleinformatycznej. - Zgodziliśmy się z panem ministrem Birutą, że obecny poziom wymiany handlowej nie odzwierciedla w pełni potencjału naszej relacji dwustronnej, wyraziliśmy nadzieję na szybka zmianę tego trendu - powiedział szef polskiego MSZ.

Inwestycje Polski w Rwandzie

Zbigniew Rau przypomniał, że największą polską inwestycją w Rwandzie jest huta cyny w Kigali, prowadzona przez firmę LuNa Smelter. Podkreślał, że czyni to z Rwandy największego przetwórcę cyny w Afryce Wschodniej.

Minister przekazał, że rozmowy dotyczyły także współpracy w obszarze edukacji i cyberbezpieczeństwa oraz zielonych technologii.

Szef rwandyjskiego MSZ podkreślał, że jego kraj opowiada się za ochroną integralności terytorialnej wszystkich krajów; mówił też o potrzebie zacieśniania więzów politycznych i ekonomicznych z Polską.

Kwestie ukraińskiego zboża

Ministrowie byli pytani o kwestię eksportu zboża z Ukrainy. Dopytywano ich czy korytarze humanitarne faktycznie działają, a zboże dociera do krajów afrykańskich i czy w związku z tym bezpieczeństwo żywnościowe regionu uległo poprawie.

Szefowie dyplomacji Polski i Rwandy podkreślali, że sytuacja dzięki tzw. porozumieniu zbożowemu została nieco złagodzona, ale nadal jest daleka od zadawalającej oraz raczej niestabilna. Zbigniew Rau podkreślał, że jego zdaniem sytuację realnie poprawić może jedynie otwarcie portów czarnomorskich i ich udrożnienie, a także doprowadzenie do sytuacji, w której wspólnota międzynarodowa i regiony najbardziej potrzebujące ukraińskiej żywności "nie będą traktowane przez Rosję, jak zakładnicy w tej bardzo brutalnej grze".

Vincent Biruta podkreślał potrzebę poprawy sytuacji żywnościowej bezpośrednio na kontynencie; mówił m.in. o konieczności zwiększenia inwestycji w rolnictwo na kontynencie afrykańskim. 


IAR/PAP/dad

"Pokój - tak, ale nie na zasadach Rosji". Szef NATO jednoznacznie nt. zakończenia wojny

18.06.2023 17:17
Sekretarz generalny Paktu Północnoatlantyckiego wyraził przekonanie, że jeśli dojdzie do pokoju na Ukrainie, to nie będzie on jedynie zamrożeniem konfliktu, ale zakończy trwający już od wielu lat cykl rosyjskich agresywnych napadów.

Nocny atak rakietowy na Ukrainę. Zestrzelono wszystkie Kalibry, na froncie ponad 20 starć bojowych

19.06.2023 10:35
Nad obwodem odeskim, na południu Ukrainy, w nocy z niedzieli na poniedziałek obrona powietrzna strąciła cztery rosyjskie rakiety manewrujące Kalibr – powiadomiły władze lokalne. Obwód dniepropietrowski atakowały cztery drony. W ciągu doby na froncie miały miejsce 24 starcia z siłami wroga.

Dzień Polski – rodzinny piknik w ogrodach Ambasady RP w Pradze

19.06.2023 12:31
Rekordowa liczba wystawców z Polski odwiedziła ogrody Ambasady RP w Pradze, które w sobotę 17 czerwca po raz kolejny zostały otwarte dla publiczności. Dzień Polski w Ogrodach to piknik z sercem, który wpisał się już w kalendarz imprez w czeskiej stolicy. W ten jeden wyjątkowy dzień w roku każdy mógł zapoznać się w malowniczych ogrodach Pałacu Fürstenbergów z bogatą ofertą turystyczną, kulturalną i gastronomiczną Polski.