Redakcja Polska

Prezydent Litwy: Wilno musi być miejscem, z którego na Ukrainę dotrą dobre wieści

10.07.2023 18:30
Gitanas Nauseda powiedział, że Sojusz Północnoatlantycki musi uzgodnić dalsze wsparcie militarne dla Ukrainy do czasu całkowitego wycofania się rosyjskiego agresora z ukraińskiego terytorium.
Audio
  • Wciąż nie ma ostatecznej decyzji co do tego, jakie dokładne gwarancje bezpieczeństwa miałaby dostać Ukraina z NATO. Jutro w Wilnie rozpoczyna się dwudniowy szczyt Sojuszu, a wsparcie dla Kijowa będzie głównym tematem spotkania przywódców 31 krajów członkowskich oraz Szwecji [posłuchaj]
Prezydent Litwy
Prezydent LitwyFoto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Wilno musi być miejscem, z którego na Ukrainę dotrą dobre wieści - mówił podczas wspólnej konferencji prasowej prezydent Litwy Gitanas Nauseda. Litewski przywódca rozmawiał z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Gitanas Nauseda powiedział, że Sojusz musi uzgodnić dalsze wsparcie militarne dla Ukrainy do czasu całkowitego wycofania się rosyjskiego agresora z ukraińskiego terytorium: "Skończył się czas powtarzania obietnic. Czas uzgodnić jasny plan, w jaki sposób będzie można to osiągnąć. Nie pozostaje nam nic innego, jak zgodzić się i wysłać Ukrainie mocny sygnał. Perspektywa członkostwa jest niezwykle ważna dla kraju, który od prawie półtora roku bohatersko walczy z rosyjskim potworem". 

Gitanas Nauseda zaznaczył, że tylko zwycięstwo Ukrainy przywróci bezpieczeństwo i stabilność w Europie. Spotkanie z Jensem Stoltenbergiem odbyło się w centrum wystawienniczo-konferencyjnym Litexpo. To tam jutro i pojutrze odbędzie się dwudniowy szczyt NATO. Jego głównym tematem ma być dalsze wsparcie dla Ukrainy. Politycy z krajów Sojuszu mają dać Kijowowi gwarancje bezpieczeństwa, choć nie jest do końca jasne, jak daleko będą one posunięte. Wiadomo na pewno, że na szczycie w Wilnie Ukraina nie dostanie jeszcze zaproszenia do NATO.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiedział, że na szczycie w Wilnie zostaną omówione kroki niezbędne do przyjęcia Ukrainy do NATO. W przeddzień spotkania polityk wskazywał, że ważnym tematem rozmów będzie także wzmocnienie bezpieczeństwa w obliczu zagrożeń ze strony reżimu rosyjskiego i białoruskiego. "Podczas szczytu NATO wzmocnimy nasze odstraszanie i obronność, włączając w to więcej inwestycji. Zwiększymy wysiłki we wsparciu Ukrainy i zbliżymy Ukrainę do NATO. Będziemy też jeszcze bardziej pracować z partnerami, by wzmocnić porządek międzynarodowy" - zapowiedział szef NATO.

Jutro w Wilnie rozpoczyna się dwudniowy szczyt NATO. Głównym tematem ma być dalsze wsparcie dla Ukrainy. Politycy z krajów Sojuszu mają dać Kijowowi gwarancje bezpieczeństwa, choć nie jest do końca jasne, jak daleko będą one posunięte. Wiadomo na pewno, że na szczycie w Wilnie Ukraina nie dostanie jeszcze zaproszenia do NATO. 

Według szefa ukraińskiej dyplomacji kraje NATO zgodzą się, aby Ukrainy w jej drodze do Sojuszu nie obowiązywał Plan Działań na Rzecz Członkostwa. Decyzje, co do przyszłej integracji Ukrainy z NATO mają być ogłoszone na jutrzejszym szczycie w Wilnie. Zrezygnowanie z Planu Działań na Rzecz Członkostwa może uprościć starania Kijowa o wejście do Sojuszu.

Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba napisał, że kraje NATO po długich dyskusjach zgodziły się na wykreślenie z wymagań wobec Ukrainy tzw. Membership Action Plan, czyli mapy drogowej działań na rzecz członkostwa w Sojuszu. Jest to szereg politycznych, gospodarczych, obronnych, wojskowych i prawnych warunków, które kraje aspirujące do NATO muszą stopniowo spełniać. Szef ukraińskiej dyplomacji napisał, że jest to długo oczekiwana decyzja, która skraca drogę Ukrainy do NATO. Jest to, także - jak dodał - najlepszy moment, aby jasno przedstawić Ukrainie zaproszenie do członkostwa.

Władze w Kijowie oczekują, że na jutrzejszym szczycie Sojuszu w Wilnie Ukraina otrzyma perspektywę członkostwa po zakończeniu wojny, ale też gwarancje bezpieczeństwa do czasu wstąpienia do NATO.

IAR/ks

Prezydent Ukrainy: w Łucku rozmawialiśmy z prezydentem Dudą o szczycie NATO w Wilnie

09.07.2023 18:00
Świadectwo przyjaźni w obliczu trudnej historii oraz szczyt NATO - to tematy rozmowy prezydentów Polski i Ukrainy w Łucku. Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski spotkali się przy okazji 80. rocznicy Rzezi Wołyńskiej.

Wołodymyr Ohryzko: na szczycie NATO w Bukareszcie przemawiał Putin, w Wilnie będzie przemawiać Ukraina

10.07.2023 11:00
Na szczycie NATO w Bukareszcie, gdzie Niemcy i Francja odrzuciły przyznanie Ukrainie i Gruzji Planu Działań na rzecz Członkostwa w Sojuszu, głównym mówcą był Władimir Putin

Dzięki nowym planom obronnym Sojuszu Polska będzie lepiej chroniona

10.07.2023 09:16
Regionalne plany Sojuszu zostaną zatwierdzone na rozpoczynającym się jutro szczycie w Wilnie z udziałem przywódców. Te plany dostosowują NATO do nowych zagrożeń, przede wszystkim ze strony Rosji

Joe Biden: najpierw koniec wojny, potem rozszerzenie NATO o Ukrainę

10.07.2023 12:00
Jednocześnie zapewnił, że choć dyskusja o rozszerzeniu Sojuszu jest przedwczesna, to kraje członkowskie w dalszym ciągu będą wspierać Kijów, dostarczając broń i amunicję, potrzebną do zakończenia walk.

Elżbieta Witek w Rydze: Ukraina musi być w NATO, żeby być gwarantem bezpieczeństwa Europy

10.07.2023 15:00
Polska oczekuje, że szczyt w NATO przyniesie Ukrainie informacje o tym, jaka będzie ścieżka przystąpienia do NATO - podkreśliła w poniedziałek w Rydze marszałek Sejmu.