Redakcja Polska

Szczyt NATO. Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w cztery oczy z premierem Wielkiej Brytanii

12.07.2023 08:32
Współpraca dwustronna, obronność, wsparcie dla Ukrainy i walka z nielegalną imigracją - to tematy rozmowy, którą przy okazji szczytu NATO w Wilnie prezydent Andrzej Duda odbył z brytyjskim premierem Rishim Sunakiem. 
Prezydent RP Andrzej Duda i premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak podczas spotkania w ramach pierwszego dnia szczytu NATO w Wilnie
Prezydent RP Andrzej Duda i premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak podczas spotkania w ramach pierwszego dnia szczytu NATO w WilniePAP/Leszek Szymański

"Przywódcy chwalili szeroką współpracę między Wielką Brytanią a Polską, zwłaszcza w dziedzinie obronności, gdzie nadal pogłębiamy naszą kooperację. Zgodzili się, że wojna na Ukrainie pokazała znaczenie interoperacyjności sił NATO, a także znaczenie wzmocnienia przemysłu obronnego w całym sojuszu" - napisano w komunikacie wydanym przez Downing Street.

Jak dodano, prezydent Andrzej Duda poinformował premiera Sunaka o swojej niedawnej wizycie na Ukrainie, a obaj omówili potrzebę wprowadzenia długoterminowych ustaleń dotyczących bezpieczeństwa Ukrainy, aby zapewnić, że nigdy więcej nie będzie ona zagrożona tak jak obecnie.

"Premier i prezydent Duda omówili szereg szerszych sposobów, jak Wielka Brytania i Polska mogą współpracować, w tym w zakresie walki z nielegalną migracją. Z zadowoleniem przyjęli wysiłki na rzecz opracowania porozumienia roboczego między Wielką Brytanią a Frontexem w tym zakresie" - wskazano.

Komunikat wydany we wtorek przez szefów państw i rządów krajów NATO podkreśla, że sojusz będzie bronił każdego cala terytorium państw członkowskich, jak i miliarda ich mieszkańców, zgodnie z Artykułem V Traktatu Północnoatlantyckiego.

Odnosząc się do wojny Rosji przeciw Ukrainie, sygnatariusze komunikatu piszą, że "nigdy nie uznają nielegalnych i bezprawnych rosyjskich aneksji, włącznie z aneksją Krymu". Podkreślają też, że zbrodnie wojenne i okrucieństwa Rosji popełnione w czasie tej wojny nie pozostaną bezkarne.

"Rosja musi natychmiast przerwać tę nielegalną wojnę, zaprzestać używania siły przeciw Ukrainie i całkowicie oraz bezwarunkowo wycofać wszystkie swe siły oraz sprzęt z terytorium Ukrainy w obrębie jej uznanych przez społeczność międzynarodową granic" - napisano w komunikacie.

Dalsze wzmacnianie Ukrainy

Członkowie NATO zobowiązują się do "dalszego wzmocnienia politycznego i praktycznego wsparcia Ukrainy broniącej swej niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej".

"W pełni popieramy prawo Ukrainy do wyboru własnych rozwiązań dotyczących bezpieczeństwa. Przyszłość Ukrainy jest w NATO" - głosi dalej komunikat, który przypomina, że sojusz zobowiązał się w 2008 roku, podczas szczytu w Bukareszcie, do przyjęcia Ukrainy.

"Droga Ukrainy do pełnej integracji euro-atlantyckiej wyszła poza Plan Działań na rzecz Członkostwa (Membership Action Plan - przyp. red.) (...). Sojusznicy będą nadal popierać Ukrainę i dokonywać przeglądu jej postępów dotyczących interoperacyjności, tak jak dodatkowych, wymaganych reform demokratycznych i dotyczących sektora bezpieczeństwa. Ministrowie spraw zagranicznych krajów NATO będą regularnie oceniać te postępy (...). Będziemy mogli wystosować zaproszenie dla Ukrainy do sojuszu, gdy sojusznicy ustalą, że warunki te zostały spełnione" - napisano w komunikacie.


PAP/IAR/dad

Prezydent Andrzej Duda dla dziennika "Bild": akcesja Ukrainy wzmocniłaby NATO

11.07.2023 12:00
Prezydent Polski oczekuje, że podczas szczytu w Wilnie władze Ukrainy nie otrzymają bezpośredniego zaproszenia do NATO, gdyż mogłoby to przybliżyć Zachód do wciągnięcia go w bezpośredni konflikt z Rosją

Wołodymyr Zełenski krytycznie o braku zdecydowania NATO co do członkostwa Ukrainy

11.07.2023 15:00
Według niego formuła zaproszenia, która ma być przedstawiona jego krajowi podczas szczytu Sojuszu w Wilnie pokazuje, że Sojusz nie jest gotowy na przyjęcie Ukrainy w swoje szeregi.

Jens Stoltenberg: ustaliliśmy pakiet środków, by przyjąć Ukrainę do NATO; potwierdzamy, że zostanie członkiem Sojuszu

11.07.2023 18:41
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapewnił, że zaproszenie do sojuszu zostanie Ukrainie wysłane, gdy "warunki ku temu zostaną spełnione".