Redakcja Polska

Mateusz Morawiecki: na świecie trzeba tłumaczyć zagrożenia ze strony imperialnej polityki Rosji

18.07.2023 15:22
Trzeba tłumaczyć w różnych zakątkach świata zagrożenia jakie niesie imperialna, kolonialna polityka Rosji - powiedział premier Mateusz Morawiecki w drugim dniu szczytu Unia Europejska - Ameryka Łacińska i Karaiby w Brukseli. Jego zdaniem część państw tego regionu zrozumiała jakim zagrożeniem jest Rosja. Cieniem na szczycie położyły się spory wokół deklaracji końcowej, bo kilka państw, głównie Kuba i Nikaragua, nie chce się zgodzić na jakiekolwiek odniesienia do napaści Rosji na Ukrainę.
Mateusz Morawiecki: Rosja nie wszędzie jest uważana za takiego agresora
Mateusz Morawiecki: Rosja nie wszędzie jest uważana za takiego agresoraTwitter/KPRM

Szef rządu podkreślał, że konieczne jest jednoznaczne potępienie agresji w deklaracji końcowej. - Nam trudno w to uwierzyć, ale nie w każdym zakątku świata sytuacja u nas w Europie, zwłaszcza na flance wschodniej, jest tak jednoznaczna, jak my ją odbieramy - mówił.

Rosja nie wszędzie jest uważana za takiego agresora, jakim jest rzeczywiście. I dlatego pierwszoplanowym zadaniem tutaj dla nas, dla Polski, jest tłumaczenie zagrożeń związanych z imperialną polityką Rosji. Ta walka o przywrócenie stabilności, pokoju, spokoju, normalnych warunków do rozwoju gospodarczego to także walka z rosyjską propagandą - powiedział szef rządu podczas szczytu.

Wskazał, że w rozmowach z przedstawicielami Ameryki Łacińskiej i Karaibów trzeba zwracać uwagę przede wszystkim na rosyjski imperializm i kolonializm. - Jak się używa tego słowa - kolonialna polityka Rosji - to nasi rozmówcy natychmiast nadstawiają ucha i reagują we właściwy sposób. Rozumieją co to jest polityka kolonialna - dodał premier.

IAR/dad

Grupa Wagnera na Białorusi. Ukraiński wywiad: będą szkolić żołnierzy

18.07.2023 13:13
- Na Białoruś przybyło ok. 700 najemników rosyjskiej Grupy Wagnera, którzy będą tam pełnić dwie funkcje: szkolić białoruskich żołnierzy i drażnić NATO - ocenił przedstawiciel wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR), Andrij Jusow.

Będzie interwencja Polski w KE ws. przedłużenia zakazu importu z Ukrainy

18.07.2023 15:11
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że będzie interweniował u przewodniczącej Komisji Europejskiej w sprawie przedłużenia blokady importu z Ukrainy. Jej termin upływa w połowie września i dotyczy zakazu sprowadzania pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Polski, Bułgarii, Rumunii, na Słowację i na Węgry. Tranzyt do pozostałych państw Unii i tych spoza niej jest dozwolony.