Redakcja Polska

Kolejna akcja destabilizacyjna Kremla: walka głodem. Anna Fotyga: Wolny Świat powinien utworzyć "rolnicze Ramstein"

17.08.2023 09:51
- Działania na rynku zbożowym na świecie to jedna z form destabilizacji, prowadzonych przez Federację Rosyjską. Działania Rosji mogą przypominać destabilizację na rynku energetycznym, prowadzoną przez Kreml, czy też próbę destabilizacji poprzez popychanie na granice migrantów ściąganych na Białoruś przez Łukaszenkę - zauważyła w rozmowie z portalem Polskiego Radia PolskieRadio24.pl była minister spraw zagranicznych, eurodeputowana PiS Anna Fotyga, odnosząc się do zerwania przez Rosję umów zbożowych. Jak zaznaczyła, świat w odpowiedzi powinien stworzyć szeroką koalicję, wykraczającą poza UE - formę rolniczego Ramstein.
Anna Fotyga, b. minister spraw zagranicznych, podkreśla, że konieczne jest stworzenie formy rolniczego Ramstein w odpowiedzi na agresywne działania Rosji na rynkach żywnościowych. Grupa ta powinna sięgać poza Unię Europejską. - Kropla drąży skałę - podkreśla b. minister w rozmowie z Polskim Radiem
Anna Fotyga, b. minister spraw zagranicznych, podkreśla, że konieczne jest stworzenie formy rolniczego Ramstein w odpowiedzi na agresywne działania Rosji na rynkach żywnościowych. Grupa ta powinna sięgać poza Unię Europejską. - Kropla drąży skałę - podkreśla b. minister w rozmowie z Polskim RadiemPAP/Marcin Gadomski; Shutterstock.com; administracja obwodu odeskiego

- Chodzi o zerwanie przez Rosję umowy zbożowej, o to co się dzieje rynku. Tu potrzebna jest bardzo szeroka solidarność wolnego świata. Potrzeba większego grona państw niż Unia Europejska, by móc stworzyć korytarze solidarnościowe - podkreśliła w rozmowie z Polskim Radiem b. minister spraw zagranicznych Anna Fotyga, obecnie eurodeputowana PiS w Parlamencie Europejskim.

- Działania na rynku zbożowym na świecie to jedna z form destabilizacji, prowadzonych przez Federację Rosyjską - przekazała portalowi Polskiego Radia Anna Fotyga (PiS).

Jak podkreśliła, państwa Wolnego Świata powinny podejść do tej sytuacji bardzo poważnie i utworzyć forum wspólnego działania na wzór grupy Ramstein, zajmującej się dostawami uzbrojenia dla Ukrainy.

Anna Fotyga przekazała portalowi Polskiego Radia, że wspominała o tej kwestii m.in. podczas rozmów delegacji PE, która dokonywała oceny misji Unii Europejskiej w zakresie pomocy wojskowej dla Ukrainy (EUMAM Ukraine) i spotykała się z władzami niemieckimi i polskimi w lipcu br.

- Nie może być tak, że rolnicy, polscy rolnicy indywidualni pozostają de facto sami z tym problemem, wszystko to jest zrzucone na ich głowy - zaznaczyła.

- Oceniam sytuację jako osoba zajmująca się sprawami bezpieczeństwa i obrony, dla mnie to oczywiste, że działania Rosji - to element działań wojennych, prowadzonych przez Federację Rosyjską wobec Wolnego Świata. Musimy się wokół tego zjednoczyć - podkreśliła Anna Fotyga.

To jest szeroka akcja destabilizacyjna

- Nie można traktować tego jako pewne zaburzenia tylko na rynku lokalnym. To jest naprawdę bardzo szeroka akcja destabilizacyjna, o bardzo wielkim zasięgu, prowadzona celowo. To akcja mająca zdestabilizować bardzo szerokie kręgi społeczne w całej Unii Europejskiej, kto wie czy i nie dalej, poza UE.  Wojna spowodowała znaczące zmiany na rynku zbóż i generalnie na rynku żywności światowej - podkreśliła Anna Fotyga.

- Potrzeba zupełnie nadzwyczajnych działań. Ja to nazywam rolniczym Ramstein - gdyż potrafiliśmy w Ramstein skupić państwa, które chcą pomagać Ukrainie w działaniach militarnych, w dostarczaniu potrzebnych elementów broni i amunicji. Myślę, że szeroka solidarność jest potrzebna również w sprawach umożliwiających Ukrainie finansowanie tej wojny. Musi to się jednak odbywać poprzez solidarny odbiór produktów rolnych, a nie zrzucanie tego na państwa sąsiedzkie - zaznaczyła Anna Fotyga.

Fotyga: wysiłek przynosi skutki

Jak powiedziała Anna Fotyga - wysiłek przynosi skutki i trzeba rozmawiać, trzeba podejmować odpowiednie działania. - Kropla drąży skałę - mówiła.

Anna Fotyga zaznaczyła, że stara się o to na swoim poziomie, jak tylko może to robić, jak tylko możliwości i okoliczności pozwalają.

Anna Fotyga powiedziała także, że wysiłek przynosi skutki i trzeba rozmawiać, trzeba podejmować odpowiednie działania.

- Należę do osób, które właściwie wskazywały drogę, jeśli o działania wobec Federacji Rosyjskiej. Czyniłam to także wiele lat temu, także na poziomie UE.  Kropla drąży skałę  - to znaczy po prostu trzeba rozmawiać, oczywiście trzeba podejmować doraźne działania. One jednak nie są rozwiązaniem problemu - podkreśliła Anna Fotyga.

- Na swoim poziomie działam, robię to co do mnie należy - tam gdzie jestem w środowisku międzynarodowym,  tam o tych kwestiach rozmawiam, staram się pozyskiwać sojuszników. Odbyłam już w tym celu wizytę w Paryżu, rozmawiałam z przedstawicielami OECD, komisji FAO, agencji ONZ zajmującej się rolnictwem. Moim zdaniem po prostu trzeba rozmawiać,  tę skałę trzeba po prostu drążyć - apelowała Anna Fotyga.

Rosja zerwała w lipcu umowy zbożowe, starają się zdestabilizować w ten sposób rynki żywnościowe całego świata. Sytuacja na Morzu Czarnym, według ekspertów, jest nieprzewidywalna. Rosja obecnie niszczy infrastrukturę portów, przez które Ukraina prowadzi eksport zbóż, ostrzeliwuje magazyny ze zbożem.


Z b. minister spraw zagranicznych RP, Eurodeputowaną PE Anną Fotygą rozmawiała Agnieszka Kamińska, PolskieRadio24.pl

135 mln euro planowane dla Rosji i Białorusi otrzymają Ukraina i Mołdawia

16.08.2023 12:42
135 milionów euro początkowo planowane na programy w Rosji i Białorusi zostaną przekazane Ukrainie i Mołdawii. Chodzi o pieniądze z obecnego, wieloletniego unijnego budżetu. O zmianie decyzji poinformowała Komisja Europejska.

CNN pod wrażeniem defilady. "Polska jedną z głównych potęg wojskowych w Europie"

16.08.2023 15:01
Telewizja CNN określiła defiladę w Warszawie, zorganizowaną z okazji Święta Wojska Polskiego, mianem największej od dziesięcioleci. Portal amerykańskiej stacji w swoim artykule zauważył, że podczas wydarzenia zaprezentowano część z najnowocześniejszych urządzeń znajdujących się w arsenale Polski - amerykańskie czołgi M1A1 Abrams, południowokoreańskie czołgi K2 i samobieżne haubice K9, wyrzutnie rakiet HIMARS, samobieżne haubice Krab, a także amerykański system rakietowy Patriot.

Agresywne działania Rosji na Morzu Czarnym. Były dowódca sił NATO w Europie: ryzykuje wojną z NATO

17.08.2023 09:05
Moskwa ryzykuje wywołaniem bezpośredniej wojny z Sojuszem Północnoatlantyckim poprzez przechwytywanie statków na wodach międzynarodowych Morza Czarnego oraz próbę nałożenia kagańca ekonomicznego na Ukrainę - ostrzega na łamach Politico były naczelny dowódca sił zbrojnych NATO w Europie (SACEUR), admirał marynarki wojennej USA James Stavridis.