Redakcja Polska

Tarcza antyrakietowa w Polsce. Ekspert: Aegis to najlepiej wdrożony operacyjnie system na świecie

16.12.2023 11:02
System uzbrojenia Aegis jest obecnie najlepiej wdrożonym operacyjnie systemem na świecie - powiedział amerykański ekspert Riki Ellison. Nawiązał do umieszczonej w Redzikowie instalacji przeciwrakietowej Aegis Ashore Missile Defense System (AAMDS).
Baza wojskowa w Redzikowie dołącza do systemu obronnego NATO
Baza wojskowa w Redzikowie dołącza do systemu obronnego NATOFoto: US Navy, Lt. Amy Forsythe

Ellison, który jest specjalistą w zakresie systemów obronnych i założycielem Missile Defence Advocacy Alliance (MDAA), nazwał uruchomienie nowego obiektu w Polsce wielkim osiągnięcie NATO i Europy. Jak dodał, ostatni element europejskiej części systemu antybalistycznego EPAA (European Phased Adaptive Approach) jest w pełni operacyjny i chroni cały Stary Kontynent przed rakietami balistycznymi z Iranu. 

Fakt, że zrealizowanie projektu trwało 14 lat tłumaczy tym, że wyciągnięto wnioski z lokalizacji Romina Aegis Ashore. Innym wyzwaniem było pragnienie dokonania w Polsce czegoś innego niż wcześniej gdziekolwiek indziej. 

Polska placówka będzie unowocześniana

Ellison zwrócił uwagę, że instalacja Aegis na lądzie ma podobny sprzęt i oprogramowanie jak obecne amerykańskie statki Aegis BMD. W miarę ich modernizacji na potrzeby misji BMD, polska placówka będzie też unowocześniania. 

Także Pakt Północnoatlantycki dysponuje obrona przeciwrakietową tzw. NATO BMD. Jest to część Zintegrowanej Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej (IAMD) zachodniego sojuszu wojskowego. - System uzbrojenia Aegis jest obecnie najlepiej wdrożonym operacyjnie systemem na świecie jako mobilna platforma do obrony 360 stopni z warstwową zintegrowaną obroną przeciwrakietową przed wszystkimi typami rakiet – balistycznymi, cruse, Hyper, Cruise, przeciw UAV (bezzałogowym statkom powietrznym) i dronami z kosmosu na ziemię - wyszczególnił ekspert.

Jego zdaniem obiekty Aegis Ashore w Polsce i Rumunii, mogłoby i powinny zostać zaadaptowane i wchłonięte przez architekturę obrony przeciwrakietowej NATO. Chroniłoby to Stary Kontynent przed zagrożeniami rakietowymi, w tym płynącymi z Rosji. - (Redzikowo) jest bazą obsługiwaną przez USA, w której znajdują się marynarze amerykańscy w Polsce, co samo w sobie zawiera czynnik odstraszający w stosunkach z Rosją. System ten w Polsce przeznaczony jest do obrony bardzo dużego obszaru przed rakietami balistycznymi. Służy uruchamianiu zdalnych czujników i włączania zdalnych czujników oraz posiada link 16, który udostępnia informacje wspólnej sieci, zwielokrotniające jej możliwości - wyjaśnił założyciel MDAA. (Link 16 to wojskowa taktyczna sieć łączy danych używana przez członków NATO i inne kraje, zgodnie z zezwoleniem Biura Programu Międzynarodowego MIDS [IPO] - przyp.red.).

Przyszłość bazy w Redzikowie

W opinii Ellisona nie ma obawy, że potencjalne zmiany w administracji USA mogą skutkować wycofaniem systemu rakietowego z Redzikowa. - Absolutnie nie, biorąc pod uwagę to, co wydarzyło się na Ukrainie, a także ciągłe zamieszanie na Bliskim Wschodzie. System będzie w pełni zintegrowany z ogólną architekturą obrony przeciwrakietowej NATO w Europie, aby bronić się przed wszelkimi zagrożeniami rakietowymi, w tym przed Rosją - przekonywał ekspert.

W niedawnym raporcie dla Komisji Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów kontradmirał Douglas L. Williams zapowiedział, że marynarka USA włączy Bazę Wsparcia US Navy w Redzikowie do systemu NATO w lipcu przyszłego roku.

Ellison podkreślił, że Polska potrzebuje regionalnego zintegrowanego systemu architektury obrony przeciwrakietowej i zdolności wykraczających poza dwustronne porozumienie o podziale sił z USA. Musi obejmować też inne mające podobne podejście państwa NATO. Musi też przewodzić, tak jak ma to miejsce, w sprawach inwestycji w obronę przeciwrakietową.

- Polska nie może walczyć ani odstraszać sama lub tylko ze Stanami Zjednoczonymi. W NATO niektóre kraje nie widzą jednak w rzeczywistości zagrożenia ze strony Rosji tak bardzo, jak Polska - konkludował Ellison.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: armia USA NATO

Pierwsze Rosomaki z nową bezzałogową wieżą trafiły do żołnierzy

14.12.2023 14:49
5 pierwszych wozów opancerzonych Rosomak z nową bezzałogową wieżą ZSSW-30 z wyrzutniami pocisków przeciwpancernych Spike trafiło na wyposażenie 21. Brygady Strzelców Podhalańskich - poinformowało w czwartek Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Ukraina i Mołdawia coraz bliżej Unii. Rada Europejska podjęła decyzję o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych

15.12.2023 08:32
Rada Europejska zdecydowała o otwarciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią - przekazał na portalu X szef Rady Europejskiej Charles Michel. Dodał, że status kandydata do Unii Europejskiej przyznano Gruzji. By umożliwić podjęcie jednomyślnej decyzji, premier Węgier Viktor Orban, który się jej sprzeciwiał, wyszedł z sali.

Sabotaż Nord Stream 1 i 2. Wątek jachtu z Polski może być fałszywym tropem Rosji

15.12.2023 10:43
Niemiecki dziennik Die Welt podał nowe informacje o sabotażu Nord Stream 1 i 2, które sugerują, ze wersja wydarzeń, w której Ukraińcy wynajęli polski jacht do zniszczenia instalacji, jest ustawioną operacją rosyjskich służb. Tymczasem niemiecki urząd morski w Stralsund przyznaje, że przekazał wrażliwe dane wojskowe NATO na temat gazociągów Nord Stream.