Redakcja Polska

Unia Europejska z 12. pakietami sankcji wobec Rosji, najostrzejszymi w historii

27.12.2023 11:51
Unia Europejska kończy ten rok z dwunastoma pakietami sankcji wobec rosyjskiego reżimu, najostrzejszymi w jej historii. Ostatni pakiet restrykcji został uzgodniony przed świętami i wszedł w życie 18 grudnia.
Władimir Putin
Władimir PutinShutterstock

Unijne sankcje nałożone na Rosję mają ograniczać jej możliwości prowadzenia wojny na Ukrainie. - Dokręcamy śruby i wywieramy coraz większą presję na Rosję- skomentowała przewodnicząca Komisja Europejskiej Ursula von der Leyen.

W dwunastym pakiecie sankcji kluczowym elementem jest embargo na import diamentów z Rosji, które zacznie obowiązywać od stycznia i będzie wprowadzane stopniowo. Embargo na import rosyjskiego LPG jest z 12-miesięcznym okresem przejściowym. Rozszerzona została też lista produktów objętych zakazem importu i eksportu.

Od ubiegłego roku obowiązuje embargo na import węgla i ropy. A ponadto cały czas obowiązuje zakaz dostępu do unijnych lotnisk dla rosyjskich przewoźników, rosyjskie statki nie mogą zawijać do unijnych portów, rosyjskie firmy transportowe wjeżdżać na teren Wspólnoty.

Na czarnej liście z zablokowanymi aktywami jest prawie 1800 osób i firm oraz instytucji. Otwiera ją Władimir Putin.

IAR/dad

Aleksiej Nawalny w liście z łagru: wszystko u mnie w porządku i dziękuję za wsparcie

26.12.2023 18:20
Aleksiej Nawalny, wtrącony do łagru rosyjski opozycjonista, potwierdził w liście, że przeniesiono go do kolonii karnej za kołem podbiegunowym, gdzie trwa noc polarna

Sekretarz Generalny NATO wzywa Turcję i Węgry do zakończenia prac nad akcesją Szwecji do Sojuszu

26.12.2023 20:37
Poinformował, że z zadowoleniem przyjął wtorkowe stanowisko Komisji Spraw Zagranicznych tureckiego parlamentu, która poparła wstąpienie Szwecji do NATO

Unijna pomoc dla Ukrainy z pominięciem weta Węgier? "FT": powstaje plan awaryjny

27.12.2023 09:16
Jak informuje "Financial Times", instytucje Unii Europejskiej mają przygotowywać awaryjny plan pomocy dla Ukrainy o wartości 20 mld euro. Koncepcja zakłada stworzenie programu finansowanego długiem, co ominęłoby sprzeciw Węgier i pozwoliłoby szybko uwolnić pieniądze dla Kijowa.