Redakcja Polska

"The Times": nowa władza w Polsce zmieniła kalkulacje Orbana, który zagraża jedności europejskiej

10.01.2024 15:01
Stosunki premiera Węgier Viktora Orbana z Rosją stanowią poważne zagrożenie dla jedności europejskiej – napisał brytyjski dziennik "The Times". Nowa władza w Polsce zmieniła jednak kalkulacje Budapesztu.
Premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że zablokuje fundusze UE dla Ukrainy w wysokości 50 mld euro.
Premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że zablokuje fundusze UE dla Ukrainy w wysokości 50 mld euro.Shutterstock/ Alessia Pierdomenico

Według dziennika powstanie nowej liberalnej koalicji z Donaldem Tuskiem na czele może wzmocnić Europę w czasie wojny na Ukrainie. "Stwarza to również możliwość pozbycia się Orbana, który w bramach UE pozycjonuje się jako koń trojański Putina" – dodaje "The Times".

Przypomina w tym kontekście zablokowanie w grudniu przez Węgry unijnej pomocy dla Ukrainy w wysokości 50 mld euro. "Siła zasady jednomyślności w UE jest taka, że jeden uparty członek może pokrzyżować większość prób spójnego podejmowania strategicznych decyzji" – ocenia dziennik.

Powodem konfrontacyjnej polityki Orbana w ramach UE jest nie tylko jego stosunek do Rosji, ale też nadzieja na powrót na stanowisko prezydenta USA Donalda Trumpa, "który już wyraził brak entuzjazmu dla sprawy ukraińskiej".

"Rząd PiS po stronie Orbana"

"Ta gra była możliwa dzięki wiedzy, że Polska pod rządami PiS zawsze publicznie stanie po stronie Orbana, nawet jeśli nie zgadzała się z nim w sprawie działań wojennych Wołodymyra Zełenskiego" – pisze "The Times".

Jednak powstanie nowej koalicji rządzącej w Polsce miała zmienić te kalkulacje, co widać na przykład w zmianie stanowiska Budapesztu przed nadzwyczajnym szczytem w sprawie unijnej pomocy finansowej dla Kijowa, który ma się odbyć 1 lutego.

Szansa dla nowego polskiego rządu

Według "The Times" nowy polski rząd powinien wykorzystać panującą w Europie frustrację związaną z polityką Węgier i "tchnąć nowe życie w to, co kiedyś było znane jako Trójkąt Weimarski – świadoma bezpieczeństwa oś Paryża, Berlina i Warszawy".

Trójkąt Weimarski "może stać się tym, czego UE potrzebuje w czasach, gdy Stany Zjednoczone są w rozsypce, a Rosja jest w natarciu". Niemcy przodują w pomocy finansowej dla Kijowa, Polska natomiast ma "szybko rozwijającą się armię" i jest "wyraźnym orędownikiem państw bałtyckich". Problemem pozostaje jedynie konieczność większego wkładu Paryża – twierdzi dziennik.

"Do tej pory Orban twierdził, że w tandemie z Polską przemawia w imieniu szerokiej, niedostatecznie reprezentowanej części tradycyjnej, patriotycznej i religijnej opinii, stłamszonej przez konformizm euroklubu. Teraz tandem stał się chwiejącym się jednokołowcem" – ocenia brytyjski dziennik.


PAP/dad

Rosyjskie ataki nieskuteczne na całej linii frontu. Gen. Breedlove: Ukraina gotowa do kolejnej fazy działań

10.01.2024 09:53
Były dowódca NATO w Europie generał Philip Breedlove powiedział we wtorek w Atlantic Council, że ofensywa wojsk ukraińskich nie zakończyła się porażką, gdyż Rosja poniosła ciężkie straty, a Ukraina jest gotowa do kolejnej fazy działań wojennych. Z kolei według portalu Meduza rosyjskie ataki są na całej linii frontu kosztowne i nieskuteczne. 

PKB Mazowsza większy od gospodarki Ukrainy. Ciekawe porównanie polskich województw do państw świata

10.01.2024 12:59
Obserwator Gospodarczy opublikował porównanie jak poszczególne województwa naszego kraju wypadają na tle światowych gospodarek. Jak wynika z zestawienia, poszczególne województwa Polski mają PKB większe od niejednego państwa. Jak zaznaczają twórcy publikacji, porównanie województw do państw świata pod względem wielkości gospodarki może niejednego zaskoczyć.

Zielone światło ambasadorów UE dla prac nad pakietem finansowym dla Ukrainy

10.01.2024 16:00
Jest zielone światło ambasadorów unijnych krajów dla dalszych prac nad pakietem finansowym dla Ukrainy - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Na razie wstępne porozumienie dotyczy przyszłych warunków wypłaty pieniędzy dla Kijowa i rozpoczęcia negocjacji z Europarlamentem w tej sprawie. Ostateczne zatwierdzenie pakietu w wysokości 50 miliardów euro do 2027 należeć będzie to przywódców unijnych krajów. Na posiedzeniu ambasadorów sprzeciwu Węgier nie było, ale to nie oznacza, że zrezygnowały one już teraz z weta.