Redakcja Polska

Turecki parlament zgodził się na przystąpienie Szwecji do NATO

24.01.2024 09:48
Turecki parlament zgodził się na przystąpienie Szwecji do NATO. Teraz, aby zakończyć procedurę w tym kraju, dokument musi zostać podpisany przez prezydenta Turcji Tayyipa Erdogana. Oczekuje się, że turecki prezydent zrobi to w najbliższych dniach. Wcześniej za przystąpieniem Szwecji do NATO opowiadał się w publicznych wypowiedziach. Decyzję tureckiego parlamentu z zadowoleniem przyjął sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, wzywając jednocześnie Węgry do dokonania tego samego.
Finlandia i Szwecja złożyły wnioski akcesyjne do NATO w ubiegłym roku w związku z rosyjską agresją na Ukrainę.
Finlandia i Szwecja złożyły wnioski akcesyjne do NATO w ubiegłym roku w związku z rosyjską agresją na Ukrainę.Alexandros Michailidis / Shutterstock

Premier Szwecji Ulf Kristersson pozytywnie w mediach społecznościowych odniósł się do tureckiej decyzji. Jak dodał, jego kraj jest o krok bliżej od zostania pełnoprawnym członkiem NATO.

Finlandia i Szwecja złożyły wnioski akcesyjne do NATO w ubiegłym roku. Turcja zgodziła się na przyjęcie Finlandii, zwlekała natomiast z wydaniem zgody w sprawie Szwecji. Władze w Ankarze uważały, że rząd w Sztokholmie sprzyja organizacjom, które Turcja uznała za terrorystyczne.

Wniosku akcesyjnego Szwecji wciąż nie ratyfikowały Węgry. Finlandia została przyjęta do Sojuszu w kwietniu ubiegłego roku. Szwecja po przystąpieniu stanie się 32. państwem Sojuszu. Premier Węgier zaprosił do Budapesztu premiera Kristerssona. - Liczę również na to, że Węgry zakończą swoje procedury tak szybko, jak to możliwe - stwierdził z kolei Jens Stoltenberg.

Jens Stoltenberg zauważył też, że wszyscy członkowie NATO na szczycie w Wilnie zgodzili się zaprosić Szwecję do Sojuszu, a ta spełniła wymagane kryteria. Sekretarz generalny NATO ocenił, że członkostwo Szwecji wzmocni Sojusz i uczyni go bezpieczniejszym.

Szwecja i Finlandia złożyły wnioski o przystąpienie do NATO w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę na pełną skalę 24 lutego 2022 roku. W okresie zimnej wojny Szwecja i Finlandia prowadziły politykę niezaangażowania wojskowego. Przystąpienie Finlandii do Sojuszu podwoiło długość granicy NATO z Rosją i wzmocniło obronność trzech krajów bałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii.


IAR/dad

Samoloty NATO nad litewskim niebem. W tle prowokacje rosyjskich maszyn

23.01.2024 15:35
Na Litwie odbywają się dziś ćwiczenia litewskich i natowskich sił lotniczych. Tamtejsze ministerstwo obrony podało, że w ubiegłym tygodniu samoloty Sojuszu były raz podrywane, aby eskortować rosyjską maszynę. W ćwiczeniach, które prowadzone są w okolicach Szawli na północy kraju, biorą udział litewskie samoloty "Spartan" oraz myśliwce pełniące misję Baltic Air Policing, stacjonujące w miejscowej bazie lotniczej. 

Polska Misja Medyczna zwiększy liczbę mobilnych klinik na wschodniej Ukrainie

23.01.2024 17:21
Polska Misja Medyczna zwiększy liczbę mobilnych klinik działających w pobliżu frontu na wschodniej Ukrainie. Do mobilnych punktów medycznych działających w obwodzie charkowskim od 1 lutego dołączy kolejny - z mobilnym laboratorium, który zostanie ulokowany w obwodzie sumskim. 

Polska celem rosyjskiej dezinformacji i manipulacji. Ustępujemy tylko USA i Ukrainie

23.01.2024 17:51
Ponad 750 przykładów dezinformacji i manipulacji, głównie ze strony Rosji, wykryli unijni eksperci od grudnia 2022 do listopada ubiegłego roku. Wśród krajów, które były przede wszystkim na celowniku, jest Polska. Tak wynika z raportu przygotowanego przez Europejską Służbę Działań Zewnętrznych, potocznie nazywaną unijnym korpusem dyplomatycznym.