Redakcja Polska

Zełenski: Polska, przystępując do Deklaracji Wileńskiej G7, pokazała przywiązanie do europejskich ideałów

24.01.2024 13:15
"Przystępując do Deklaracji Wileńskiej G7, Polska pokazała przywiązanie do europejskich ideałów" - napisał w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W poniedziałek w Kijowie premier Donald Tusk poinformował, że nasz kraj dołączy do tej inicjatywy.
Premier Donald Tusk poinformował w poniedziałek w Kijowie, że  Polska przystąpiła do Deklaracji Wileńskiej G7
Premier Donald Tusk poinformował w poniedziałek w Kijowie, że Polska przystąpiła do Deklaracji Wileńskiej G7PAP/EPA/Maciej Śmiarowski/KPRM

Tak zwaną Deklarację Wileńską najbogatsze państwa świata zrzeszone w grupie G7 przyjęły w zeszłym roku, na szczycie NATO w Wilnie. Rządy USA, Kanady, Japonii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i Włoch zobowiązały się wtedy do długoterminowego wsparcie dla Ukrainy na jej drodze do NATO. Do dziś do tej inicjatywy dołączyły już 32 kraje.

Wołodymyr Zełenski przypomniał, że celem deklaracji jest ustanowienie nowej architektury bezpieczeństwa w Europie, która ma zapewnić kontynentowi długoterminową stabilność i pokój. Dokument ma też służyć jako silny środek odstraszający nie tylko przed przyszłym rosyjskim atakiem na kontynent europejski, ale także jako ostrzeżenie dla wszystkich potencjalnych agresorów. "Polska potwierdziła, że hasło „Za naszą i waszą wolność” pozostanie niezmienne" - napisał prezydent Zełenski. Dodał, że Ukraina i Polska będą nadal współpracować na rzecz wzmocnienia naszego wspólnego bezpieczeństwa.


IAR/dad


"Nie ma bezpiecznej Polski i Europy bez niepodległej Ukrainy". Premier Donald Tusk w Kijowie

22.01.2024 17:39
Premier Donald Tusk zaapelował do europejskich przywódców, by wspierali Ukrainę w walce z Rosją. Szef rządu, który przebywa z wizytą w Kijowie, podkreślał, że jeśli komuś zależy na wolności, prawach człowieka, rządach prawa, demokracji, to musi wspierać Ukrainę wszystkimi dostępnymi środkami. To pierwsza wizyta polskiego premiera w państwie spoza Unii Europejskiej po wyborach i po ukonstytuowaniu się nowego rządu.

Samoloty NATO nad litewskim niebem. W tle prowokacje rosyjskich maszyn

23.01.2024 15:35
Na Litwie odbywają się dziś ćwiczenia litewskich i natowskich sił lotniczych. Tamtejsze ministerstwo obrony podało, że w ubiegłym tygodniu samoloty Sojuszu były raz podrywane, aby eskortować rosyjską maszynę. W ćwiczeniach, które prowadzone są w okolicach Szawli na północy kraju, biorą udział litewskie samoloty "Spartan" oraz myśliwce pełniące misję Baltic Air Policing, stacjonujące w miejscowej bazie lotniczej. 

Turecki parlament zgodził się na przystąpienie Szwecji do NATO

24.01.2024 09:48
Turecki parlament zgodził się na przystąpienie Szwecji do NATO. Teraz, aby zakończyć procedurę w tym kraju, dokument musi zostać podpisany przez prezydenta Turcji Tayyipa Erdogana. Oczekuje się, że turecki prezydent zrobi to w najbliższych dniach. Wcześniej za przystąpieniem Szwecji do NATO opowiadał się w publicznych wypowiedziach. Decyzję tureckiego parlamentu z zadowoleniem przyjął sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, wzywając jednocześnie Węgry do dokonania tego samego.