Redakcja Polska

Co z pomocą USA dla Ukrainy? Republikański przewodniczący: Kongres jej nie zatwierdzi

27.01.2024 10:14
Republikański przewodniczący Izby Reprezentantów oświadczył, że Kongres nie jest gotowy na zatwierdzenie środków na pomoc wojskową dla Ukrainy. W liście do kongresmenów Mike Johnson stwierdził, że przyczyną jest brak porozumienia w kwestii wzmocnienia ochrony amerykańsko-meksykańskiej granicy. Prezydent Joe Biden zaapelował o ponadpartyjne porozumienie w tej sprawie.
Charków: blok mieszkalny zniszczony w rosyjskim ataku rakietowym
Charków: blok mieszkalny zniszczony w rosyjskim ataku rakietowymPAP/EPA/SERGEY KOZLOV

Odnowienie pomocy militarnej dla Ukrainy znajduje się w negocjowanym w Senacie pakiecie szerszych reform, w tym tych związanych z kwestiami imigracyjnymi. Chodzi o wzmocnienie ochrony granicy między Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem, która stanowi główną drogę przedostawania się do USA nielegalnych imigrantów. Kwestia kryzysu granicznego została połączona ze sprawą wsparcia dla Ukrainy z inicjatywy Republikanów, którzy domagają się od Białego Domu ustępstw w kwestiach imigracyjnych.

W odpowiedzi na oświadczenie Mike’a Johnsona, prezydent Joe Biden zaapelował o podpisanie ponadpartyjnej umowy w tej sprawie. - Jeśli poważnie podchodzicie do kryzysu granicznego, uchwalcie ponadpartyjną ustawę, a ja ją podpiszę - powiedział prezydent USA. Podkreślił, że takie porozumienie dałoby mu nadzwyczajne uprawnienia, pozwalające zamknąć granicę, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Negocjacjom między Demokratami a Republikanami w sprawie pakietu pomocy dla Ukrainy i reform granicznych towarzyszą naciski ze strony byłego prezydenta Donalda Trumpa, który w centrum swojego programu na przyszłoroczne wybory stawia obawy przed nielegalną emigracją i kilka dni temu podważył sens proponowanych reform, dotyczących granic. Kwestionuje również amerykańskie wsparcie dla Ukrainy.


IAR/dad

"Jeśli boicie się wojny z Putinem, to dajcie nam broń". Ukraiński dziennikarz apeluje do Zachodu

26.01.2024 13:00
Zachodnie media coraz częściej ostrzegają przed rozszerzeniem się rosyjskiej agresji poza granice Ukrainy. Przed potencjalnym konfliktem Zachodu z moskiewskim reżimem ostrzegają niemieckie i szwedzkie służby.

Kiedy Węgry zatwierdzą członkostwo Szwecji w NATO? Padł termin

26.01.2024 15:47
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg dziękuje Turcji i liczy na Węgry w sprawie wejścia Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wczoraj prezydent Turcji Recep Erdogan podpisał ustawę ratyfikującą członkostwo Szwecji w NATO, którą we wtorek przyjął turecki parlament. Ostatnim krajem Sojuszu, który jeszcze nie ratyfikował dokumentów akcesyjnych są właśnie Węgry.

"To prawdziwy postęp". Didier Reynders chwali Polskę za przystąpienie do Europejskiej Prokuratury

26.01.2024 16:51
Unijny komisarz odpowiedzialny za sprawiedliwość chwali Polskę za decyzję o przystąpieniu do Europejskiej Prokuratury, która pilnuje prawidłowego wydawania unijnych funduszy. Didier Reynders z zadowoleniem przyjął także deklarację Szwecji.