Redakcja Polska

Szef MSWiA: Polska chce być zwolniona z paktu migracyjnego dotyczącego przyjmowania uchodźców

04.03.2024 16:30
Polska chce być zwolniona z kluczowego zapisu paktu migracyjnego dotyczącego obowiązkowej solidarności, która przewiduje przyjmowanie uchodźców. Poinformował o tym w Brukseli minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński.
Audio
  • Szef MSWiA - Polska chce być zwolniona z paktu migracyjnego dot przyjmowania uchodźców [posłuchaj]
Uchodźcy
UchodźcyShutterstock/0simon0

Rokowania przedstawicieli unijnych instytucji w sprawie paktu migracyjnego zakończyły się 20 grudnia, tydzień po powołaniu obecnego rządu.

Szef MSWiA negatywnie ocenił część zapisów paktu wynegocjowanego przez poprzedni rząd. Jego zdaniem pakt jest niedostosowany do sytuacji Polski i jej wyjątkowego położenia geograficznego. „Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest na tyle wyjątkowa, że wszelkie rozwiązania paktu migracyjnego powinny tę specyfikę uwzględniać. Szkoda że poprzedni rząd o te warunki nie zadbał, bo to poprzedni rząd negocjował te warunki” - dodał Marcin Kierwiński. 

Ustalenia z 20 grudnia zostały już zatwierdzone na początku lutego przez ambasadorów krajów członkowskich przy sprzeciwie Polski. Władze w Warszawie argumentowały wtedy, że rozwiązania w pakcie nie wychodzą w odpowiedni sposób naprzeciw specyficznej sytuacji państw graniczących z Białorusią i Rosją, a tym samym będą pod stałą i silną presją w ramach sztucznie wygenerowanych szlaków migracyjnych.

Dziś szef MSWiA dodał, że zapisy paktu nie uwzględniają wyjątkowej sytuacji Polski graniczącej z krajem, w którym toczy się wojna i Polska będzie domagać się zwolnienia z obowiązkowej solidarności. „Polska przyjęła uchodźców wojennych. Jesteśmy krajem, który najbardziej pomaga Ukrainie. I liczymy tutaj, że będziemy bardzo indywidualnie traktowani w tym zakresie." - powiedział minister Kierwiński.

Uzgodnienia w sprawie paktu migracyjnego z 20 grudnia muszą być jeszcze zatwierdzone przez Parlament Europejski co ma nastąpić w tym miesiącu, najpóźniej w przyszłym i wtedy pakt wejdzie w życie, natomiast reguła obowiązkowej solidarności dopiero za dwa lata. Ta reguła to kluczowy element paktu. Przewiduje ona przyjmowanie migrantów, ale relokację można zastąpić opłatą finansową w wysokości około 20 tysięcy euro za każdą nieprzyjętą osobę. 

Reforma migracyjno-azylowa została zaproponowana przez Komisję Europejską w 2016 roku, ale utknęła w miejscu, bo sprzeciw części krajów wywołała relokacja. Impas został przełamany, kiedy zrezygnowano z wymogu jednomyślności.

IAR/ks

Pogłębia się kryzys migracyjny na wschodniej granicy Finlandii. Służby rozciągają zasieki gdzie się da

23.11.2023 11:13
W dwa tygodnie spokojna fińska granica wschodnia, uważana przez lata za wzór współpracy transgranicznej z Rosją, powoli zamienia się w nową "żelazną kurtynę". Również fizycznie, gdy strażnicy i poborowi pośpiesznie rozstawiają zasieki z trudniejszego do sforsowania drutu żyletkowego, znanego także jako "drut kolczasty NATO". 

Kryzys migracyjny. "Moskwa chce odwrócić uwagę Europy od Ukrainy"

24.11.2023 15:24
Rosja prowokując kryzys migracyjny na fińskiej granicy chce odwrócić uwagę Europy od Ukrainy - ocenia ukraiński dyplomata Ołeksandr Lewczenko. Finlandia od prawie dwóch tygodni zmaga się ze wzmożoną aktywnością nielegalnych imigrantów na przejściach fińsko-rosyjskich. Helsinki oskarżyły o prowokowanie kryzysu kremlowski reżim.

Kryzys migracyjny. Finlandia jest gotowa na zamknięcie całej granicy z Rosją

26.11.2023 17:36
Premier Finlandii Petteri Orpo powiedział, że jego kraj jest przygotowany na to, aby w razie konieczności zamknąć wszystkie przejścia graniczne z Federacją Rosyjską. Podkreślił, że Rosja wciąż "bezwstydnie wykorzystuje" migrantów i celowo kieruje ich na granicę.