Redakcja Polska

Wojsko Polskie. Wykryto działania przeciwko polskiemu dowództwu

08.03.2024 12:55
Wykryto fikcyjne konto w serwisie X (dawniej Twitter), podszywające się pod polskie dowództwo. Profil pojawił się w ostatnich tygodniach. Wygląda na to, że był to początkowy etap operacji wymierzonej w wojsko. 
Rosyjskie źródła wypuściły m. in. informacje na temat przygotowywanych prowokacji zbrojnych przeciwko krajom NATO ze strony Ukrainy
Rosyjskie źródła wypuściły m. in. informacje na temat przygotowywanych prowokacji zbrojnych przeciwko krajom NATO ze strony UkrainyShutterstock/FamVeld

Na platformie X (dawniej Twitterwykryto podejrzane konto podszywające się pod Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC). Zostało założone w lutym br. i posiadało link do witryny gov(.)waw(.)pl. Początkowo widniał też przy nim „srebrny ptaszek”. 

Konto obserwowały same boty

Na dzień 5 marca br. profil obserwowało 10 użytkowników. Wystarczyło rzucić okiem, by zobaczyć, że… nie byli wiarygodni.

Każde z kont, które obserwowało fejkowy profil DKWOC wyglądało niemal tak samo. 

24 lutego. Pierwsza aktywność

Pierwszy wpis profilu pojawił się 24 lutego. Data wydaje się nie być przypadkowa – to czas drugiej rocznicy inwazji Rosji na Ukrainę. Premierowy post był kopią oryginalnego komunikatu opublikowanego z prawdziwego konta polskich cyberwojsk.

Wpisy i obserwowani

Od 24 lutego z fejkowego profilu udostępniono łącznie 3 wpisy. Pierwszy (premierowy) dotyczący ćwiczeń DRAGON-24, drugi (z 29 lutego) o „zadaniach i misji” cyberwojsk oraz trzeci o podobnym przesłaniu. Konto obserwowało Niebezpiecznika, MON, Sztab Generalny WP, Mariusza Błaszczaka oraz NASK (#WłączWeryfikację).

Wojsko zareagowało na nasze informacje

O sprawie zawiadomiliśmy dowództwo. DKWOC przekazało nam, że od razu podjęto działania, których celem była neutralizacja szkodliwej aktywności na platformie X. Z naszych informacji wynika, że zaangażowano ekspertów CSIRT MON, którzy zajęli się analizą przypadku pod kątem szerszej operacji, jaka mogła być realizowana za pomocą fejkowego konta. W efekcie najpierw profil stracił „srebrnego ptaszka”, a w godzinach wieczornych 6 marca całkowicie zniknął.

Polskie dowództwo: trwa wojna kognitywna

„Tworzenie na portalach społecznościowych fałszywych profili prawdziwych instytucji to dość dobrze znana taktyka działania podmiotów szerzących dezinformację” - komentuje sprawę w rozmowie z naszym portalem ppłk Przemysław Lipczyński, rzecznik DKWOC. Jak wskazuje, trwa wojna kognitywna (inaczej nazywana wojną o umysły) i jako społeczeństwo z roku na rok jesteśmy tego coraz bardziej świadomi. Stosujemy zasady bezpieczeństwa, w tym ograniczonego zaufania wobec treści wywołujących emocje i publikowanych przez anonimowe konta. To sprawia, że podmioty stojące za działaniami dezinformującymi muszą poszukiwać sposobów na zwiększenie ich skuteczności. W związku z tym podejmują próby uwiarygodnienia nieprawdziwych lub zmanipulowanych informacji. Dlatego tworzą fałszywe kopie profili osób publicznych, instytucji czy wojska, jak w przypadku DKWOC.

Operacja przeciwko wojsku. Znany schemat

„Pierwszym etapem tej taktyki jest duplikacja cech wizualnych i treści z oficjalnego konta. Dezinformację rozpoczyna się dopiero w odpowiednim momencie, zwykle w okresie zwiększonego zainteresowania społeczeństwa konkretnym tematem. W przypadku wojska mogą to być np. duże ćwiczenia wojskowe” - wyjaśnia ppłk Przemysław Lipczyński. W ujawnionym przez nas przypadku były to manewry Dragon-24.  Jak dodaje przedstawiciel dowództwa, tego typu działania mają bardzo szeroki wachlarz zastosowań: od dezinformacji - po bardziej złożone kampanie manipulacyjne, jak np. operacje mylenia. Wykryte przez nas konto na X to tylko jeden z przykładów. Wiele wskazuje na to, że w tym przypadku udało się w porę zareagować, zanim profil zyskał zasięgi i mógł zostać wykorzystany do bardziej szkodliwych działań. Na jakiej podstawie można opierać takie twierdzenia?

Podobna operacja już była

Wystarczy przyjrzeć się podobnym sytuacjom z przeszłości. Tu warto przytoczyć fake newsa o rzekomej śmierci 13-letniej uczennicy Zespołu Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu, do której miało dojść w wyniku zmiażdżenia przez czołg podczas ćwiczeń wojskowych Anakonda-23 Nowej Dębie.  Jak podaje Demagog, 1 czerwca 2023 r. takie rewelacje zaczęły krążyć na Twitterze. Do rozpowszechniania dezinformującej treści wykorzystano fałszywy profil na Facebooku ppłk Przemysława Lipczyńskiego, który w tamtym czasie służył w 18. Dywizji Zmechanizowanej jako rzecznik. Zanim udostępniono fake newsa, konto budowało swoje zasięgi, kopiując komunikaty z oficjalnego profilu „Żelaznej Dywizji”. Celem było wzbudzenie zaufania u odbiorców.  Stworzono również fikcyjne konto dyrektorki szkoły w Mielcu, Lidii Gereło. Jego zadanie było podobne: najpierw stworzyć pozory autentyczności, by następnie przeprowadzić szkodliwe działania informacyjne.

Źródło: cyberdefence24.pl/ho

Ukraińskie dowództwo zapowiada możliwość kontrofensywy

07.03.2024 09:47
Ukraińskie dowództwo zapowiada stabilizację frontu i prognozuje możliwość przeprowadzenia kontrofensywy jeszcze w tym roku. Tymczasem Rosjanie wciąż intensywnie atakują na kilku odcinkach frontu, a Ukraina potrzebuje wsparcia w postaci broni i amunicji.

Niezależne media: orędzie Putina oglądało niemal dwa razy mniej telewidzów niż w roku 2023

07.03.2024 11:01
Wystąpienie, podczas którego Putin po raz kolejny w ostatnich miesiącach zagroził użyciem broni jądrowej wobec krajów Zachodu, zostało ocenione przez większość analityków jako kontynuacja dotychczasowej retoryki Kremla

Scale IT Global. Rozmowy o współpracy polskiej branży IT z biznesem Zjednoczonych Emiratów Arabskich

07.03.2024 17:44
W Warszawie, podczas Scale IT Global, polskie firmy, startupy i fundusze inwestycyjne miały szansę na biznesowe rozmowy w celu poszerzenia swojej współpracy zagranicznej.

Polska wita Szwecję w NATO. Radosław Sikorski: to istotne wzmocnienie Sojuszu

08.03.2024 08:30
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział, że dzięki wstąpieniu Szwecji do NATO jedność Sojuszu w kwestii obrony naszego regionu staje się jeszcze silniejsza

Niemcy znów dają czas Rosjanom w Rafinerii Schwedt, a Polacy czekają

08.03.2024 10:15
Ministerstwo gospodarki i klimatu przedłużyło zarząd powierniczy akcji rosyjskiego Rosnieftu w Rafinerii Schwedt do 10 września 2024 roku. Trwają spekulacje mediów o tym, że zrezygnują z wywłaszczenia w zamian za ugodę z Rosjanami, którzy wybiorą kupca. Polski Orlen może wypaść z gry.