Redakcja Polska

Serbia od wybuchu wojny na Ukrainie współpracuje z NATO znacznie intensywniej niż z Rosją

10.03.2024 08:00
Od lutego 2022 roku współpraca wojskowa Serbii z NATO znacznie się rozwinęła, szczególnie w porównaniu ze współpracą z Rosją - powiedział sekretarz stanu w serbskim ministerstwie obrony Nemanja Starović
Serbska armia
Serbska armia@mo_i_vs

Przebywający z czterodniową wizytą w USA przedstawiciel serbskiego ministerstwa obrony powiedział radiu Voice of America, że współpraca Serbii z Rosją od początku wojny na Ukrainie nie rozwinęła się znacząco z - jak zaznaczył - przyczyn obiektywnych.

"Biorąc pod uwagę nowo powstałe okoliczności, oczywiście mamy znacznie bardziej znaczącą współpracę wojskową z członkami NATO w ramach programu Partnerstwo dla Pokoju" - przyznał Starović

Pomimo głoszonej przez Belgrad polityki neutralności militarnej, Serbia jest od 2006 roku członkiem programu "Partnerstwo dla Pokoju", postrzeganego jako pierwszy krok w kierunku członkostwa w NATO.

Podczas sobotniej wizyty w Wojskowym Instytucie Technicznym prezydent Serbii Aleksandar Vuczić zaznaczył, że kraj "musi być dwa razy silniejszy niż obecnie" i dlatego przyspiesza rozwój nowego uzbrojenia, w tym dronów - podała telewizja N1.

Prezydent zapowiedział przekazanie armii jeszcze w tym roku dronów kamikadze, które będą produkowane w krajowych fabrykach. Poinformował, że celem branży zbrojeniowej jest wyprodukowanie 5 tys. dronów kamikadze "w najbliższym czasie".

"Wyścig zbrojeń rozpoczął się, gdy świat zdał sobie sprawę, że prezydenta Rosji Władimira Putina nie da się łatwo pokonać" - ocenił Vuczić. 

Serbski przywódca podkreślił, że kraj "musi być znacznie silniejszy niż wszyscy jego sąsiedzi", przyznając przy tym, że rozważane jest wprowadzenie obowiązkowej służby wojskowej na okres trzech miesięcy. 

PAP/ks

Zobacz więcej na temat: Serbia NATO wojna na Ukrainie