Redakcja Polska

Ukraińcy mogą atakować przy pomocy amerykańskiej broni cele położone do 100 km w głąb Rosji

22.06.2024 16:15
Zezwolenie na ostrzeliwanie przy pomocy amerykańskiej broni celów na terytorium Rosji, położonych w odległości do 100 km od granicy, ograniczyło ataki Kremla na Ukrainę, jednak Kijów nadal nie jest w stanie uderzać w kluczowe rosyjskie lotniska - ujawnił dziennik "Washington Post", powołując się na źródła ukraińskie.
Ukraińskie drony zaatakowały w nocy rosyjską bazę lotniczą Morozowsk. Był to drugi duży ukraiński atak na tą bazę w ostatnich dwóch miesiącach
Ukraińskie drony zaatakowały w nocy rosyjską bazę lotniczą Morozowsk. Był to drugi duży ukraiński atak na tą bazę w ostatnich dwóch miesiącachParilov/Shutterstock

Stany Zjednoczone wymogły na władzach w Kijowie prowadzenie ostrzału wyłącznie w odległości mniejszej niż 100 kilometrów od granicy ukraińsko-rosyjskiej. Urzędnicy amerykańscy odmówili potwierdzenia tego dozwolonego dystansu, ale podkreślili, że informacje Ukraińców o takich ograniczeniach są błędne - oznajmił "WP".

Ukrainie wolno też używać systemów obrony powietrznej dostarczonych przez USA do ataków na rosyjskie samoloty, "jeśli planują one ostrzał ukraińskiej przestrzeni powietrznej" - zaznaczył rzecznik Pentagonu, mjr Charlie Dietz.

Dziennik podkreślił, że "ukraińska armia nie wierzy, że ma tak dużą swobodę, jak zdają się sugerować oświadczenia urzędników Białego Domu i Pentagonu".

Amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW) poinformował w czerwcu, że polityka USA, ograniczająca możliwość użycia przez Ukrainę amerykańskiej broni do ostrzału celów w Rosji, "skutecznie stworzyła rozległą (przestrzeń), wykorzystywaną przez Kreml do ochrony swoich sił, z czego armia rosyjska korzysta podczas prowadzenia operacji wojskowych na Ukrainie".

Przez ponad dwa lata administracja prezydenta Joe Bidena nie zezwalała Kijowowi na użycie broni dostarczanej przez USA do uderzeń na cele w Rosji, powołując się na obawy przed bezpośrednim konfliktem między Waszyngtonem i Moskwą. Biały Dom zmienił podejście w ubiegłym miesiącu - po tym, gdy Rosja zintensyfikowała ataki na obwód charkowski na północnym wschodzie Ukrainy.

"Zmiana polityki USA, choć oznacza krok we właściwym kierunku, jest sama w sobie niewystarczająca i nie jest w stanie zakłócić rosyjskich operacji na dużą skalę" - oceniono w jednej z analiz ISW, opublikowanej po modyfikacji stanowiska przez Waszyngton.

Joe Biden odmówił jednak udzielenia Kijowowi zgody na użycie amerykańskiej broni dalekiego zasięgu.


PAP/ho


Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 21.06.2024 r.

21.06.2024 17:30
W tym wydaniu: rozmowy w Unii Europejskiej o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy, Ukraina i Mołdawia coraz bliżej członkostwa w Unii Europejskiej oraz współpraca Polski i Korei Południowej w zakresie bezpieczeństwa.

Zgoda UE na negocjacje akcesyjne Ukrainy. Zełenski: pokolenia naszego narodu spełniają swoje marzenie

21.06.2024 17:45
Prezydent Wołodymyr Zełenski podziękował państwom unijnym za wyrażenie zgody na rozpoczęcie negocjacji członkowskich z Ukrainą. We wpisie w mediach społecznościowych dziękuje za "zdecydowaną wolę polityczną".

Prezydent Andrzej Duda: chcemy otwarcia Chin na mięso z Polski

22.06.2024 10:00
Kwestie gospodarski i bezpieczeństwa, w tym szersze otwarcie ChRL na produkty mięsne z Polski, zwiększenie chińskich inwestycji w Polsce i przedstawienie polskiego spojrzenia na sytuację w regionie to główne cele wizyty w Chinach, jakie wskazał prezydent Andrzej Duda przed wylotem do tego kraju.

Sekretarz generalny ONZ: większość pomocy humanitarnej w Strefie Gazy jest rozkradana

22.06.2024 11:00
Większość pomocy humanitarnej, która trafia do Strefy Gazy jest rozkradana; na tym terytorium panuje totalny chaos i całkowite bezprawie - ostrzegł sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, cytowany w sobotę przez portal Times of Israel.