Redakcja Polska

Rosja i Zachód wymieniły więźniów. Tak dużej operacji nie było od czasu zimnej wojny

01.08.2024 18:24
W Ankarze doszło do największej we współczesnej historii wymiany więźniów między Rosją i Białorusią a Zachodem. W wymianie 26 więźniów z zakładów karnych z siedmiu różnych krajów, w tym ze Stanów Zjednoczonych i Rosji, pośredniczyła Turcja.
Rosyjski samolot rządowy oraz prywatne odrzutowce na lotnisku w tureckiej Ankarze
Rosyjski samolot rządowy oraz prywatne odrzutowce na lotnisku w tureckiej AnkarzePAP/EPA/STR

Właśnie zakończyła się operacja wymiany więźniów pomiędzy Rosją a Zachodem - poinformował premier Donald Tusk.

Szef rządu zaznaczył, że dzięki niej Rosję opuścili bohaterowie rosyjskiej opozycji oraz obywatele państw NATO, przetrzymywani w Rosji. - Akcja była możliwa dzięki zaangażowaniu naszego państwa - podkreślił premier. Podziękował prezydentowi i służbom za "wzorową współpracę".

To jedna z największych wymian więźniów między Rosją a Zachodem w historii, a największa od czasu zimnej wojny. Wśród objętych wymianą znaleźli się reporter Wall Street Journal Evan Gerszkowicz i amerykański żołnierz piechoty morskiej Paul Whelan, którzy byli uwięzieni w Rosji. Są także skazany na karę śmierci przez białoruski reżim Rico Krieger, rosyjski dysydent Ilja Jaszyn, działacz Memoriału Oleg Orłow czy więziony w Niemczech pułkownik FSB Wadim Krasikow. 

Wśród więźniów wymienionych pomiędzy Rosją a Zachodem jest aresztowany w Polsce Paweł Rubcow - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński. To oficer GRU, realizujący zadania wywiadowcze na terenie Europy. Został zatrzymany w 2022 roku i oczekiwał na proces karny.

- W oparciu o bliskie więzi polsko-amerykańskie, sojuszniczą współpracę i wspólne interesy w zakresie bezpieczeństwa, a także tożsame rozumienie wartości demokratycznych polskie władze - prezydent, premier i rząd - zaakceptowały prośbę władz Stanów Zjednoczonych, aby z przestrzeganiem przepisów polskiego prawa, włączyć go do wymiany - poinformował Jacek Dobrzyński.

- Z satysfakcją przyjęliśmy deklarację władz USA o intensyfikacji współpracy w zakresie walki z hybrydową agresją Rosji i Białorusi wobec Polski, w tym z zagrożeniem akcjami dywersyjnymi - dodał Jacek Dobrzyński.

W stolicy Turcji wylądował rosyjski samolot rządowy. Turecka Narodowa Agencja Wywiadowcza poinformowała, że koordynuje szeroko zakrojoną wymianę więźniów. Organizacja oświadczyła, że odegrała ważną rolę mediacyjną w tej operacji. 

Wymianę potwierdza zachodnia prasa

O wymianie informuje między innymi "Wall Street Journal", który potwierdza, że dziennikarz Evan Gerszkowicz skazany w Rosji za rzekome szpiegostwo, jest na wolności. 

Redakcja WSJ pisze, że Gerszkowicz wraz z kilkoma innymi obywatelami USA opuścili rosyjski samolot, który wylądował na lotnisku w Ankarze.

Prezydent Joe Biden pozytywnie ocenił wymianę więźniów. Do Stanów Zjednoczonych wrócą w związku z nią - oprócz Gerszkowicza - były żołnierz piechoty morskiej USA Paul Whelan oraz jeszcze jeden amerykański obywatel i jeden stały rezydent Stanów Zjednoczonych. "Umowa, która zapewniła im wolność, była wyczynem dyplomatycznym" - powiedział Joe Biden. "Niektórzy z nich byli niesprawiedliwie przetrzymywane przez lata. Wszyscy znosili niewyobrażalne cierpienie i niepewność. Dziś ich agonia dobiegła końca" - oświadczył amerykański przywódca. powiedział w oświadczeniu.


IAR/dad


Wybory w USA. Sondaż: Harris prowadzi w czterech z siedmiu stanów kluczowych dla wyniku wyborów

31.07.2024 10:24
Kamala Harris prowadzi w czterech z siedmiu stanów USA kluczowych dla wyniku wyborów prezydenckich, a w jednym remisuje z kontrkandydatem na urząd szefa państwa Donaldem Trumpem - wynika z sondażu ośrodka Morning Consult dla Bloomberg News, ogłoszonego ponad tydzień po rezygnacji prezydenta Joe Bidena z ubiegania się o reelekcję.

Pierwsze myśliwce F-16 dotarły na Ukrainę. Na razie mają wykonywać misje obronne

31.07.2024 19:00
Pierwsze myśliwce F-16 dotarły na Ukrainę. Samoloty zostały przekazane przez NATO z blisko rocznym opóźnieniem.

USA wstrzymuje wsparcie dla Gruzji. Powodem "antydemokratyczne decyzje" gruzińskiego rządu

31.07.2024 18:51
Stany Zjednoczone wstrzymały wsparcie dla rządu Gruzji w wysokości ponad 95 milionów dolarów. Departament stanu USA przekazał, że podjeto taki krok ze względu na "antydemokratyczne decyzje" gruzińskiego rządu. Wraz z początkiem sierpnia w Gruzji zacznie obowiązywać ustawa o tak zwanych zagranicznych agentach.

FakeHunter: propaganda Kremla fałszuje powyborczą sytuację w Wenezueli

01.08.2024 16:33
Trwające w Wenezueli protesty po ogłoszeniu zwycięstwa Nicolasa Maduro, to organizowana przez CIA kolorowa rewolucja, aby amerykańskie firmy mogły przejąć wenezuelską ropę – oto główna narracja rozpowszechniana w sieci przez rosyjskie ośrodki propagandowe.