Lider AfD w Turyngii dwa dni przed wyborami kolejny raz życzył niemieckim firmom "ciężkich turbulencji". Jego zdaniem rodzinne przedsiębiorstwa stawiają na różnorodność zamiast na niemieckość i Niemcy nie powinni kupować ich produktów.
W odpowiedzi na słowa Björna Höcke z dnia na dzień rosła liczba firm, także tych największych jak Braun, Miele czy Rossmann dołączających do akcji "Made in Germany - made by Vielfalt", czyli "Wyprodukowane w Niemczech, wyprodukowane dzięki różnorodności". Pracodawcy zniechęcali do głosowania na populistyczną prawicę.
00:57 13181153_1.mp3 Niemcy: połowa głosów w Turyngii i Saksonii na populistów. Materiał Adama Górczewskiego (IAR)
Prezydent Niemieckiego Instytutu Rozwoju Gospodarki już po wyborach ostrzega przed wycofywaniem zagranicznego kapitału, z obawy przed zapowiadanym przez AfD protekcjonizmem. Niechęć wobec obcokrajowców może z kolei oznaczać brak pracowników.
Prezes związku firm cyfrowych Bitkom wskazuje konkretny przykład z Saksonii. Planowana tam fabryka półprzewodników nie będzie działać bez fachowców z zagranicy.
00:58 13179890_1.mp3 Sukces skrajnej prawicy, klęska partii rządu Olafa Scholza. W dwóch niemieckich landach, po przeliczeniu wszystkich głosów oddanych we wczorajszych wyborach, wyłonił się skomplikowany skład obu lokalnych parlamentów. Materiał Adama Dąbrowskiego (IAR)
Szef porozumienia Niemieckich Związków Pracodawców wskazuje na zaniechania rządu Olafa Scholza i apeluje do tworzącej go koalicji o działania na rzecz gospodarki i pracowników.
IAR/dad