Redakcja Polska

Mark Rutte nowym sekretarzem generalnym NATO. Zapowiada dalsze wsparcie Kijowa

01.10.2024 14:16
Mark Rutte, wieloletni premier Holandii, oficjalnie nowy sekretarzem generalnym NATO. Stery przekazał mu odchodzący po dekadzie urzędowania Jens Stoltenberg. Uroczystość odbyła się w kwaterze głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli.
Mark Rutte objął stery nad NATO
Mark Rutte objął stery nad NATO PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Norweg przekazał Holendrowi drewniany młotek, podarowany przez Islandię w 1963 roku, wykorzystywany podczas specjalnych okazji. Kadencja Stoltenberga była 4-krotnie przedłużana, dlatego dziś zapewniał: dotrzymam obietnicy, opuszczam Brukselę w ciągu kilku godzin - mówił Norweg, wywołując śmiech ambasadorów państw członkowskich.

Posłuchaj
00:50 13234874_1.mp3 Mark Rutte, wieloletni premier Holandii, oficjalnie nowym sekretarzem generalnym NATO. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)

 

Mark Rutte rozpoczyna urzędowanie w trudnym momencie, kiedy za wschodnią granicą cały czas toczy się wojna rozpętana przez Rosję. Na czele listy jego priorytetów jest Ukraina napadnięta przez Rosję. - Musimy zobowiązać się do obiecanego wsparcia dla Ukrainy - podkreślał nowy szef NATO. Apelował też o zwiększenie wydatków na obronę. - Sojusznicy muszą wydawać więcej, by zapewnić, że NATO pozostanie silne - podkreślał.

Mark Rutte zapowiedział też wzmocnienie więzi transatlantyckich bez względu na wynik listopadowych wyborów w USA. Rewolucja nie jest spodziewana, a raczej kontynuacja stylu Stoltenberga, czyli kierowania Sojuszem w sposób dyplomatyczny, w oparciu o poszukiwanie kompromisów.

Media w Holandii: będzie musiał odkryć siebie na nowo

Holenderskie media piszą o wyzwaniach, jakim będzie musiał stawić czoła wieloletni szef tamtejszego rządu.

Mark Rutte swoją nową rolę zaczyna w burzliwych okolicznościach - pisze dziennik NOS. Swoje umiejętności będzie testował, organizując wsparcie polityczne dla Ukrainy i współpracując z Waszyngtonem po listopadowych wyborach.

Cytowany przez portal nu.nl ekspert od dyplomacji Rober van de Roer uważa, że długie doświadczenie w rządzeniu krajem, umiejętność tworzenia koalicji i przyjemność z rozwiązywania problemów w zespole mogą pomóc nowemu szefowi NATO w pełnieniu funkcji.

Holender nie przepada jednak za teatrem i dyplomacją, które są częścią przewodzenia NATO - uważa ekspert. A takie komentarze, jak ten podczas parlamentarnej debaty, że "czegoś nie pamięta", nie będą akceptowane. Dlatego Mark Rutte będzie musiał odkryć siebie na nowo - ocenia ekspert.


IAR/dad

Kreml świętuje rocznicę aneksji ukraińskich regionów

30.09.2024 13:15
Moskiewski reżim świętuje dziś rocznicę aneksji ukraińskich obwodów: ługańskiego, donieckiego, zaporoskiego i chersońskiego. Na polecenie Władimir Putina, w ubiegłym roku ustanowiono 30 września Dniem Ponownego Zjednoczenia.

"Porywanie dzieci przez Rosję równoznaczne z ludobójstwem". Jednoznaczne słowa szefa MSZ Polski

30.09.2024 17:08
Szef MSZ Radosław Sikorski krytykuje Rosję za kontynuowanie procederu porywania ukraińskich dzieci. - To równoznaczne z ludobójstwem - powiedział minister spraw zagranicznych, otwierając w Warszawie Konferencję Wymiaru Ludzkiego OBWE.

Rosyjski ekonomista: Putin nie ma już skąd brać pieniędzy na prowadzenie wojny

01.10.2024 10:37
Rosja ma coraz mniej pieniędzy na prowadzenie wojny z Ukrainą. Tak ocenia finansową sytuację moskiewskiego reżimu niezależny ekonomista Władimir Miłow. W ocenie eksperta wskazuje na to między innymi ustawa budżetowa na 2025 rok, w której wydatki na armię i obronność przekroczyły 41 procent budżetu państwa.