Redakcja Polska

Wołodymyr Zełenski: plan zwycięstwa może zakończyć wojnę w przyszłym roku

16.10.2024 13:14
Wstąpienie do NATO, wzmocnienie zdolności obronnych i odstraszenie Rosji - to główne punkty ukraińskiego planu zwycięstwa nad Rosją. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przedstawił przed ukraińskim parlamentem założenia planu, mającego pomóc pokonać Rosję „nie później niż w przyszłym roku”.
Ukraina nie może używać brytyjskiej broni w Rosji? Blokują to Stany Zjednoczone
Ukraina nie może używać brytyjskiej broni w Rosji? Blokują to Stany Zjednoczonefacebook.com/zelenskyy.official/56 Samodzielna Brygada Piechoty Zmotoryzowanej w Mariupolu

Prezydent Zełenski podkreślił, że Ukraina potrzebuje bezwarunkowego zaproszenia do sojuszu wojskowego NATO. - Rozumiemy, że członkostwo w NATO jest kwestią przyszłości, a nie teraźniejszości, ale Putin może dostrzec, że jego geopolityczne kalkulacje zmierzają ku porażce - powiedział prezydent Ukrainy.

Przemawiając w parlamencie, Wołodymyr Zełenski mówił również o wadze nieodwracalnego wzmocnienia zdolności obronnych Ukrainy. Ma ono obejmować dalsze uzbrajanie kraju, wzmocnienie jego przemysłu obronnego, zwiększenie zdolności obrony powietrznej, zniesienie ograniczeń w użyciu broni i kontynuację ukraińskich operacji wojskowych na terenie Rosji.

Znaczącą pozycję w planie zwyciężenia Rosji mają - według Wołodymyra Zełenskiego - zachodni sojusznicy, których zadaniem jest odstraszenie Rosji przed dalszą agresją. - Ukraina proponuje rozmieszczenie na swoim terenie kompleksowego nienuklearnego systemu strategicznego odstraszania, który będzie chronił Ukrainę przed jakimkolwiek zagrożeniem militarnym ze strony Rosji - powiedział prezydent Ukrainy.

Tajne punkty

Parlament ukraiński poznał pięć głównych założeń planu zwycięstwa nad Rosją. Prezydent Wołodymyr Zełenski zaznaczył, że są jeszcze trzy punkty planu, które pozostaną tajne.

Wezwał też kraje Zachodu, by uchyliły ograniczenia w użyciu broni dalekiego zasięgu przeciwko Rosji i wsparły wyposażenie ukraińskich wojsk.

Korea Północna wspiera Rosję

Wołodymyr Zełenski poinformował, że ze źródeł wywiadowczych wynika, iż Korea Północna wspiera Rosję w jej agresji na Ukrainę, wysyłając broń i ludzi. Dodał, że współpraca ta może obejmować także dostawy amunicji oraz komponentów wojskowych, które wspomagają rosyjską produkcję sprzętu wojennego.

W tym kontekście na wschodnich frontach Ukrainy sytuacja jest nadal napięta. Rosjanie kontynuują swoje ofensywy w Donbasie, zdobywając terytoria w regionie Ługańska i częściowo w Doniecku, gdzie toczą się ciężkie walki. Według ukraińskiego wywiadu, Rosja przeprowadza obecnie intensywne działania mające na celu umocnienie pozycji na wschodzie, szczególnie w rejonie Bachmutu i Sołedaru, gdzie ukraińska armia stawia opór, choć niektóre obszary zostały już utracone na rzecz Rosjan.

Ukraińska ofensywa w Kursku

Z drugiej strony, w regionie Kurska na północnym wschodzie Ukrainy, ukraińskie siły rozpoczęły ofensywę, wykorzystując trudne warunki terenowe oraz zwiększone wsparcie zachodniego sprzętu wojskowego. Ukraińska armia, przy wsparciu nowoczesnych systemów rakietowych, przeprowadza skuteczne ataki na rosyjskie linie zaopatrzeniowe oraz składnice amunicji, starając się osłabić zdolności bojowe przeciwnika. Walki w tym rejonie mają strategiczne znaczenie, ponieważ mogą zagrażać kluczowym rosyjskim liniom zaopatrzenia oraz otworzyć drogę do dalszej destabilizacji rosyjskich pozycji na południu kraju.

Zełenski zaapelował o dalsze wsparcie międzynarodowe, wskazując, że kontynuowanie ukraińskiej ofensywy jest kluczowe dla dalszego postępu wojny oraz przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy.


IAR/PRdZ/dad

Korea Północna faktycznie wspiera Rosję w wojnie z Ukrainą

15.10.2024 09:51
Korea Północna coraz intensywniej wspiera Rosję w wojnie z Ukrainą. Do tej pory reżim północnokoreański dostarczał rosyjskiej armii amunicję i rakiety. Jednak zdaniem ukraińskiego wywiadu i niezależnych obserwatorów żołnierze Pjongjangu pojawili się w Donbasie.

"Financial Times": Donald Tusk na nowo rozpalił unijną debatę migracyjną

15.10.2024 13:20
Premier Donald Tusk na nowo rozpalił unijną debatę migracyjną - napisał we wtorek brytyjski dziennik "Financial Times", oceniając, że decyzja o zawieszeniu prawa do azylu może jeszcze bardziej zaszkodzić kruchemu konsensusowi w UE w sprawie migracji.

Premier i szef MON wzięli udział w testowaniu elementów do budowy Tarczy Wschód

15.10.2024 14:56
Budowa Tarczy Wschód rozpocznie się W tym roku. To linia umocnień na wschodniej granicy Polski o długości 800 kilometrów. Projektowanie Tarczy Wschód już się zakończyło, trwają testy poszczególnych elementów.