Redakcja Polska

Andrzej Duda rozpoczął czterodniową wizytę w Korei Południowej

22.10.2024 15:36
Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą rozpoczął czterodniową wizytę w Korei Południowej. Polska para prezydencka przybyła do Seulu, ceremonia ich oficjalnego powitania zaplanowana jest na jutrzejsze popołudnie.
Prezydent RP Andrzej Duda  oraz pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda  podczas powitania na lotnisku w Seulu. Polska para prezydencka przebywa z wizytą roboczą w Korei Południowej.
Prezydent RP Andrzej Duda oraz pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda podczas powitania na lotnisku w Seulu. Polska para prezydencka przebywa z wizytą roboczą w Korei Południowej. PAP/Piotr Nowak

Wśród najważniejszych tematów, jakie omówią prezydenci Polski i Korei Południowej, będą: współpraca bilateralna, w tym wojskowa w zakresie dostaw nowoczesnego uzbrojenia, rozwijanie współpracy w zakresie projektów infrastrukturalnych oraz możliwość współpracy przy programach pomocowych dla Ukrainy.

To zagadnienie było omawiane już rok temu, w trakcie oficjalnej wizyty prezydenta Korei w Warszawie. Prezydent Yoon Suk Yeol mówił wówczas, że jego kraj jest gotowy do zaangażowania się w konkretne działania, które mają odbudować zniszczoną wojną Ukrainę. Wskazywał, że Korea Południowa jest zainteresowana współpracą w tym zakresie także z polskimi firmami, które będą zabiegały o kontrakty dotyczące odbudowy Ukrainy.

Dla obu prezydentów ważnym obszarem do rozmów jest dalsze rozwijanie współpracy militarnej. Firmy zbrojeniowe z Polski i Korei współpracują od miesięcy. Partnerzy z Azji dostarczają polskiej armii nowoczesne uzbrojenie, jak czołgi K2, armatohaubice K9 oraz samoloty bojowe FA-50. Prezydent Andrzej Duda w związku z tym odwiedzi południowokoreańską fabrykę Hyundai Rotem. Producent czołgów, na podstawie umowy zawartej w 2022 roku, dostarcza to uzbrojenie do polskiej armii.

Na marginesie tego spotkania zapewne pojawi się kwestia "polonizacji" czołgów K2. Od wielu miesięcy trwają negocjacje z azjatyckimi partnerami w tej sprawie. Obecne kierownictwo MON nadal nie podaje ostatecznej daty i liczby czołgów, które mogły by być produkowane w wersji K2PL. Kilka tygodni temu wiceszef MON Paweł Bejda, odpowiedzialny za modernizację armii, mówił, że rozmowy z Koreą cały czas trwają i jest szansa na podpisanie kolejnej umowy wykonawczej na dostawę 180 sztuk czołgów, które w większości mają być "spolonizowane".

Pierwszą umowę wykonawczą do kontraktu podpisało poprzednie kierownictwo resortu obrony, jeszcze za czasów rządów Zjednoczonej Prawicy. Tamten dokument przewidywał kupno czołgów bezpośrednio z fabryki Hyundai Rotem.


IAR/dad