Redakcja Polska

Harris czy Trump? Amerykanie wybierają nowego prezydenta - lub prezydentkę - Stanów Zjednoczonych

05.11.2024 08:08
Ameryka wybiera 47. prezydenta. Dziesiątki milionów wyborców udadzą się dziś do urn, by zagłosować na kandydatkę demokratów Kamalę Harris lub republikanina Donalda Trumpa. Z danych stanowych komisji wyborczych wynika, że około połowy wyborców oddało swoje głosy w ramach "wczesnego głosowania".
Wybory w USA: wczesne głosowanie w lokalu na Florydzie
Wybory w USA: wczesne głosowanie w lokalu na FlorydziePAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

Niemal wszystkie amerykańskie stany pozwalają na wcześniejsze głosowanie - albo osobiście, albo pocztą. W niektórych głosowanie rozpoczęło się już we wrześniu. 


Posłuchaj
00:36 13296080_1.mp3 Ameryka wybiera 47. prezydenta. Materiał Marka Wałkuskiego (IAR)

 

Według najnowszych danych, we wczesnym głosowaniu wzięło udział prawie 80 milionów Amerykanów. To ponad połowa wszystkich, którzy wzięli udział w wyborach 2020 roku. W stanach Georgia i Karolina Północna zagłosowało już ponad 4 miliony osób, co stanowi prawie 80 procent liczby głosujących sprzed 4 lat. Większość uczestników wczesnego głosowania stanowiły kobiety. W tej grupie przeważają zwolenniczki Kamali Harris. - Liczę, że Kamala wygra. Jestem kobietą i głosuję dla moich siostrzenic, dla moich sióstr i kobiet, które przyjdą po mnie - powiedziała Polskiemu radiu zwolenniczka Harris z Wirginii. Sztab Donalda Trumpa liczy na to, że przewagę Harris wśród kobiet zrównoważą młodzi mężczyźni, zwolennicy byłego prezydenta.

Floryda to stan, który najpewniej opowie się po stronie Donalda Trumpa. Tam ma on wielu swoich zwolenników. - Mam dobre przeczucie. Wygramy to. Można dokonać tylko jednego wyboru. Na Trumpa - mówi jeden z mieszkańców z Florydy. Ale już w stanach wahających się jak Pensylwania, Karolina Północna czy Georgia, sytuacja nie jest taka oczywista, a to od nich będzie zależeć, na którą stronę ostatecznie przechyli się szala zwycięstwa.

By wygrać, trzeba łącznie zebrać 270 z 538 głosów w Kolegium Elektorskim. Najwięcej - bo aż 54 głosy ma Kalifornia - najmniej - tylko 3 - stany takie jak Alaska czy Vermont. Ze stanów wahających się najcenniejsza jest Pensylwania, bo ma aż 19 głosów elektorskich. To tam w całej kampanii, a zwłaszcza na jej finiszu najczęściej przyjeżdżali oboje kandydaci.


IAR/dad

Wpływ wyborów w USA na wojnę w Ukrainie. "Wielu żołnierzy chce zwycięstwa republikanów"

04.11.2024 17:13
Zarówno eksperci jak i sami ukraińscy żołnierze są pewni, że wybory prezydenckie w USA mogą mieć decydujący wpływ na wojnę w Ukrainie oraz jej ewentualny koniec. Mimo, że Donald Trump wielokrotnie krytycznie wypowiadał się na temat pomocy dostarczanej walczącej Ukrainie, to wielu ukraińskich żołnierzy ma nadzieję właśnie na wyborcze zwycięstwo republikanów.

Komentarze z Polski: mobilizacji przed wyborami w USA i wystawa rękopisów Herberta w Warszawie

04.11.2024 17:30
Dziś o mobilizacji wyborców w USA i o próbach pozyskania Polonii amerykańskiej przed wyborami prezydenckimi, o polskich cmentarzach na Litwie, gdzie spoczywają nasi rodacy i o niezwykłej wystawie rękopisów Zbigniewa Herberta w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie - z okazji setnej rocznicy urodzin poety otwarto ekspozycję "Pan Herbert - podróżnik". Zapraszamy do słuchania!  

Komentarze z Polski: reelekcja prezydent Mołdawii i historia polskiej emigracji do USA

04.11.2024 22:00
Dziś o reelekcji prezydent Mołdawii Mai Sandu, która zwyciężyła w wyborach pokonując Alexandra Stoianoglo, w przeddzień wyborów w USA przypomnimy historię polskiej emigracji do Ameryki, dziś też o 230 rocznicy rzezi Pragi, jakiej dopuścili się Rosjanie w czasie insurekcji kościuszkowskiej oraz o największych targach technologicznych na świecie GITEX 2024, które miały miejsce w Dubaju. Zapraszamy do słuchania!