Redakcja Polska

Otwarcie amerykańskiej bazy w Redzikowie. Szef MSZ: świadczy o geostrategicznej konsekwencji USA

12.11.2024 09:58
W najbliższą środę odbędzie się oficjalne otwarcie amerykańskiej bazy antyrakietowej w Redzikowie, co – jak podkreślił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski – jest dowodem "geostrategicznej konsekwencji Stanów Zjednoczonych". - Sojusz polsko-amerykański jest silny, niezależnie kto rządzi w Warszawie i Waszyngtonie - zaznaczył.
Baza w Redzikowie na Pomorzu
Baza w Redzikowie na PomorzuFoto: x.com/BBN_PL

Minister Sikorski przypomniał, że jest to pierwsza stała instalacja amerykańskich sił zbrojnych w Polsce, której budowa rozpoczęła się już za prezydentury George’a Busha. -Trochę to trwało, ale ta budowa świadczy o geostrategicznej konsekwencji Stanów Zjednoczonych - stwierdził Sikorski w opublikowanym nagraniu. Wyraził również "osobistą satysfakcję" z otwarcia bazy, przypominając, że 20 sierpnia 2008 roku podpisał umowę z ówczesną sekretarz stanu Condoleezzą Rice. - Negocjacje były niełatwe, ale zakończyły się umową korzystną dla Rzeczpospolitej - ocenił minister.

Silny sojusz, niezależnie od zmian politycznych

Podczas rozmów z zagranicznymi partnerami Sikorski podkreślał, że kwestia bezpieczeństwa narodowego pozostaje w Polsce sprawą ponadpartyjną. - Polskie elity pozostają zgodne – działamy razem - zaznaczył. W jego ocenie, sojusz polsko-amerykański jest na tyle silny, że trwa niezależnie od zmian politycznych po obu stronach Atlantyku. - Sojusz polsko-amerykański jest silny, niezależnie kto rządzi w Warszawie i Waszyngtonie - powiedział.

Baza w Redzikowie stanowi istotną część systemu tzw. tarczy antyrakietowej, której celem jest ochrona zarówno Stanów Zjednoczonych, jak i europejskich sojuszników przed atakami balistycznymi, głównie z Iranu. Kluczowym elementem systemu jest instalacja Aegis Ashore – lądowy odpowiednik okrętowego systemu antyrakietowego Aegis, służący do obrony przed pociskami o średnim i pośrednim zasięgu (1000–5500 km). Podobna baza funkcjonuje w Deveselu w Rumunii od 2016 roku, co czyni Redzikowo kolejnym strategicznym punktem obrony Europy.

EPAA – wieloletni program obrony przeciwrakietowej NATO

Powstanie bazy w Redzikowie to część realizowanego od lat programu European Phased Adaptive Approach (EPAA), będącego wkładem USA w zintegrowany system obrony powietrznej i przeciwrakietowej NATO. Budowa bazy w Redzikowie napotkała liczne opóźnienia, które wynikały m.in. z problemów z wykonawcą oraz pandemii COVID-19. Baza została oficjalnie przekazana amerykańskiej marynarce wojennej w grudniu ubiegłego roku, jednak przed pełnym włączeniem jej do systemu NATO konieczne były dalsze modernizacje systemów komputerowych.

Jak podkreślają eksperci, baza w Redzikowie to znaczące wzmocnienie dla systemu obrony przeciwrakietowej NATO oraz istotny krok w budowie zintegrowanego systemu bezpieczeństwa w Europie.


PAP/IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Radosław Sikorski NATO USA

Koalicja Obywatelska przeprowadzi prawybory. Tak wybierze kandydata na prezydenta

09.11.2024 15:31
Prawybory, które wyłonią kandydata na prezydenta w Koalicji Obywatelskiej odbędą się jeszcze w listopadzie. Premier Donald Tusk potwierdził wcześniejsze nieoficjalne informacje, że o organizacji prawyborów zdecydował zarząd PO oraz przedstawiciele Nowoczesnej, Zielonych i Inicjatywy Polska.

"NYT": w Europie brakuje silnego lidera, który przeprowadzi ją przez erę Trumpa

10.11.2024 15:43
W Europie nie ma silnego przywódcy, który jest w stanie przeprowadzić ją przez okres światowych turbulencji, które mogą powstać za kadencji Donalda Trumpa – pisze w niedzielę "The New York Times".

Prezydent Zełenski złożył życzenia Polsce z okazji Narodowego Święto Niepodległości

11.11.2024 14:20
"Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Niepodległości, Polsko, nasz dobry sąsiedzie i przyjacielu" - napisał w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w poniedziałek.