Redakcja Polska

Antony Blinken: dalsze wspieranie Ukrainy jest kluczowe dla bezpieczeństwa USA i Europy

13.11.2024 12:53
Podczas środowej wizyty w Brukseli sekretarz stanu USA Antony Blinken podkreślił, że utrzymanie wsparcia dla Ukrainy ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych i Europy. W siedzibie NATO Blinken spotkał się z sekretarzem generalnym Sojuszu Markiem Rutte, z którym omówił bieżącą sytuację na froncie oraz strategię odpowiedzi Zachodu na dalszą eskalację rosyjskiej agresji.
Antony Blinken
Antony BlinkenPAP/EPA/NICOLAS TUCAT / POOL

- Odbyliśmy bardzo produktywną rozmowę w sprawie dalszego wspierania Ukrainy w obliczu trwającej rosyjskiej agresji - powiedział Blinken. Zwrócił uwagę, że od kiedy Korea Północna wsparła Rosję swoimi żołnierzami, sytuacja na froncie wymaga "zdecydowanej odpowiedzi".

Sekretarz generalny NATO Mark Rutte wyraził wdzięczność za amerykańską pomoc dla Ukrainy, zaznaczając: "Dzięki wsparciu USA Ukraina przetrwała, a Rosja nie wygrała. Musimy zrobić wszystko, żeby Ukraina mogła walczyć dalej". Obaj dyplomaci podkreślili, że sytuacji bezpieczeństwa nie można rozpatrywać jako odizolowane kryzysy – w Ukrainie, Indo-Pacyfiku czy na Bliskim Wschodzie. – Sytuacja w Ukrainie ma konsekwencje globalne – dodał Rutte.

Blinken zwrócił uwagę na dynamicznie zacieśniające się sojusze Rosji z reżimami Korei Północnej, Chin i Iranu, wskazując, że każde z tych państw dostarcza wsparcia technologicznego lub wojskowego. – Putin "płaci" tym krajom w zamian za ich pomoc, wzmacniając ich potencjał militarny i technologiczny. To nie tylko zagrożenie dla Europy, ale też dla bezpieczeństwa USA, Korei Południowej, Japonii oraz całego światowego porządku - wyjaśnił Rutte.

NATO zdobywa partnerów

Sekretarz stanu zaznaczył również, że NATO w ostatnich latach zacieśnia partnerstwa, m.in. z krajami Indo-Pacyfiku. Podkreślił, że kluczowym zadaniem dla członków Sojuszu jest dalsze wzmacnianie zdolności obronnych, zarówno poprzez zwiększenie produkcji przemysłowej, jak i świadome wykorzystanie środków na obronność. - Jesteśmy teraz w takiej sytuacji, że 23 państwa NATO przeznaczają co najmniej 2 proc. swojego PKB na obronność. To dobrze, ale musimy mieć pewność, że środki te będą wydatkowane celowo - dodał Blinken.

Blinken potwierdził również, że administracja prezydenta Joe Bidena, mimo zbliżającej się zmiany w Białym Domu, będzie kontynuować swoje działania na rzecz Ukrainy. Obawy o wsparcie Stanów Zjednoczonych dla Kijowa narastają w związku z zarysowującą się na horyzoncie drugą kadencją Donalda Trumpa, który jeszcze w trakcie kampanii zapowiadał ograniczenie pomocy dla Ukrainy.

Podczas jednodniowej wizyty w Brukseli Blinken ma spotkać się także z szefem unijnej dyplomacji Josepem Borrellem oraz jego potencjalną następczynią Kają Kallas, by omówić wspólną strategię pomocy Ukrainie i zacieśniania więzi między NATO a Unią Europejską.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Antony Blinken USA NATO

Fake Hunter. Kreml próbuje przy pomocy dezinformacji podzielić NATO

12.11.2024 15:07
Amerykanom grozi wykluczenie z sojuszu, a Polska chce przedłużyć wojnę - są to narracje służące Rosji do podważenia wiary w jedność Zachodu i do straszenia, że USA porzucą Europę na pastwę Kremla – powiedział PAP dr Michał Marek, założyciel Fundacji Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa.

Elon Musk wpływa na skład przyszłej administracji Trumpa

12.11.2024 16:01
Elon Musk, od dnia ogłoszenia Donalda Trumpa jako prezydenta elekta, codziennie spotyka się z nim, wpływając na wybory personalne dotyczące jego administracji – informuje ABC News. Od 5 listopada Musk był obecny niemal każdego dnia w rezydencji Mar-a-Lago, co stacja określa jako "znaczącą rolę" w kształtowaniu się przyszłego gabinetu Trumpa.

Pierwsi ochotnicy wstąpili do Legionu Ukraińskiego. Rozpoczną szkolenie na poligonie pod Lublinem

12.11.2024 16:50
We wtorek w Lublinie pierwsi ochotnicy podpisali kontrakty z Siłami Zbrojnymi Ukrainy, oficjalnie wstępując do nowo sformowanego Legionu Ukraińskiego. W ciągu najbliższych dni rozpoczną szkolenie, które potrwa kilka miesięcy. Do tej pory do Legionu zgłosiło się ponad 600 osób, a rekrutacja trwa od początku października.