Redakcja Polska

Rozmawiali, ale się nie usłyszeli. Komentarze po rozmowie Scholza z Putinem

16.11.2024 09:45
Olaf Scholz rozmawiał z Władimirem Putinem, ale "się nie usłyszeli" - tak rosyjskie media niezależne skomentowały telefon kanclerza Niemiec do Putina
Audio
  • Scholz i Putin rozmawiali, ale się nie usłyszeli [posłuchaj]
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz rozmawiał z Władimirem Putinem.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz rozmawiał z Władimirem Putinem.PAP/MIKHAIL KLIMENTYEV / KREMLIN / SPUTNIK / POOL, JOHN MACDOUGALL / POOL

Biały Dom odmówił w piątek skomentowania rozmowy niemieckiego kanclerza Olafa Scholza z Władimirem Putinem. Przedstawicielka administracji USA uniknęła też odpowiedzi na pytanie, czy Berlin uprzedził prezydenta Joe Bidena o planowanym połączeniu.

Pytana przez PAP o reakcję na piątkową rozmowę przywódców Niemiec i Rosji - pierwszą od niemal dwóch lat - rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego odmówiła komentarza, odsyłając do "Niemców, by mówili o ich rozmowie". 

Na pytania o tę rozmowę z Moskwą nie odpowiedział dotąd także zespół Donalda Trumpa, z którym Scholz rozmawiał dwa dni wcześniej.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skrytykował konsultacje Scholza i Putina, ocenił też, że nie doprowadzi ona do pokoju, a tylko zmniejszy izolację rosyjskiego prezydenta.

"To jest dokładnie to, czego Putin chce od dawna: dla niego jest niezwykle ważne, aby osłabić swoją izolację, izolację Rosji i prowadzić zwykłe negocjacje, które do niczego nie doprowadzą. Tak, jak robił to przez dziesięciolecia. To pozwoliło Rosji nie zmieniać nic w jej polityce, nie robić nic w istocie, i to jest dokładnie to, co doprowadziło do tej wojny" – powiedział.

Premier RP Donald Tusk poinformował tymczasem, że niemiecki kanclerz zdał mu relację z rozmowy z Putinem.

"Z satysfakcją przyjąłem informację, że kanclerz nie tylko jednoznacznie potępił rosyjską agresję, ale że powtórzył polskie stanowisko: nic o Ukrainie bez Ukrainy" - powiedział.

Podobnej relacji szef niemieckiego rządu nie zdał prezydentowi Bidenowi, który przebywa z wizytą w Peru na szczycie APEC. Według informacji PAP rozmowa Bidena z Scholzem nie jest planowana w najbliższym czasie. 

Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Hebestreit przekazał, że Scholz nalegał, by Rosja była gotowa na rozmowy z Ukrainą w celu wynegocjowania trwałego, sprawiedliwego pokoju i wezwał Putina do wycofania wojsk z terytorium Ukrainy.

Kanclerz potwierdził, że Niemcy są zdeterminowane, by wspierać Ukrainę w obronie przed rosyjską agresją tak długo, jak będzie to konieczne. Miał też dać Putinowi do zrozumienia, że udział północnokoreańskich żołnierzy w walkach przeciwko Ukrainie stanowi poważną eskalację i rozszerzenie konfliktu.

Sikorski: to w Warszawie będą prowadzone najważniejsze rozmowy o wojnie w Ukrainie

To w Warszawie będą prowadzone najważniejsze rozmowy o wojnie w Ukrainie; w przyszłym tygodniu będę gospodarzem spotkania w formacie Trójkąta Weimarskiego Plus - powiedział w Katowicach szef MSZ Radosław Sikorski, odnosząc się do piątkowego telefonu kanclerza Niemiec Olafa Scholza do Władimira Putina.

Przypomniał, że Polska działa zgodnie z zasadą, że decyzje dotyczące Ukrainy nie mogą zapadać bez tego kraju.

W piątek wieczorem minister Radosław Sikorski spotkał się w Katowicach z członkami Platformy Obywatelskiej i ugrupowań wchodzących w skład Koalicji Obywatelskiej regionu śląskiego - w kontekście prawyborów prezydenckich w KO. Na późniejszym briefingu był m.in. pytany o piątkowy telefon kanclerza Scholza do Putina.

Jak zaznaczył szef MSZ, wymienił się już wiadomościami na ten temat z premierem Donaldem Tuskiem. Premier miał go poinformować o rozmowie z Scholzem, która miała miejsce już po rozmowie kanclerza Niemiec z Putinem. 

"Bardzo dobrze, że kanclerz Niemiec prawie natychmiast zdał relację polskiemu premierowi z tej rozmowy i - z tego, co mówi kanclerz Niemiec wynika - że on tam prezentował coś, z czym Polska się zgadza. Mianowicie, że nie mogą zapaść żadne decyzje, które dotyczą Ukrainy, bez Ukrainy" - powiedział Sikorski.

W późniejszej rozmowie z Polsat News Sikorski ocenił, że Scholz, dzwoniąc do Putina, podjął spore "ryzyko reputacyjne". Przypomniał, że Putin jest oskarżony przez Trybunał Haski o zbrodnie wojenne".

PAP/IAR/ks

Antony Blinken: dalsze wspieranie Ukrainy jest kluczowe dla bezpieczeństwa USA i Europy

13.11.2024 12:53
Podczas środowej wizyty w Brukseli sekretarz stanu USA Antony Blinken podkreślił, że utrzymanie wsparcia dla Ukrainy ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych i Europy. W siedzibie NATO Blinken spotkał się z sekretarzem generalnym Sojuszu Markiem Rutte, z którym omówił bieżącą sytuację na froncie oraz strategię odpowiedzi Zachodu na dalszą eskalację rosyjskiej agresji.

Donald Trump: wojna Rosji z Ukrainą musi się zakończyć

15.11.2024 12:27
Donald Trump, prezydent elekt Stanów Zjednoczonych, podkreślił konieczność zakończenia wojny między Rosją a Ukrainą. Podczas wydarzenia zorganizowanego przez America First Policy Institute w Mar-a-Lago na Florydzie, Trump wyraził swoje stanowisko wobec trwającego konfliktu, który wciąż pochłania wiele ofiar.