Redakcja Polska

Witaj Polsko! Komisja Europejska o polskiej prezydencji

02.01.2025 09:04
Cieszę się, że polska prezydencja skupia się na bezpieczeństwie Unii we wszystkich wymiarach - napisała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Audio
Ursula von der Leyen.
Ursula von der Leyen.Jean-Francois Badias/Associated Press/East News

Witaj Polsko! - taki wpis po polsku zamieściła na portalu X przewodnicząca Komisji Europejskiej w reakcji na rozpoczęte o północy przewodnictwo naszego kraju w Unii. "Cieszę się, że polska prezydencja skupia się na bezpieczeństwie Unii we wszystkich wymiarach" - napisała Ursula von der Leyen. Poinformowała, że w pierwszej połowie roku Komisja przedstawi ważne inicjatywy zwiększające bezpieczeństwo. Wyraziła zadowolenie z determinacji Polski i - jak napisała - europejskiego ducha.

"Udanej prezydencji, Polsko!" - to z kolei wpis na portalu X szefowej unijnej dyplomacji, również po polsku. Kaja Kallas podkreśliła, że polska prezydencja przypada na kluczowy czas dla Europy i że oczekuje udanej współpracy dotyczącej realizacji priorytetów i wzmacniania bezpieczeństwa oraz obrony. 

"Gratuluję Polsce 25-lecia w Unii Europejskiej i rozpoczęcia prezydencji w radzie wspólnoty" - napisał Wołodymyr Zełenski. We wpisie opublikowanym na portalu X ukraiński prezydent zaznaczył, że prezydencja Polski spowoduje wzmocnienie Europy. "Ukraina jest gotowa do owocnej współpracy na rzecz naszego wspólnego rozwoju - wszystkich narodów Europy, a także bezpieczeństwa Ukrainy i każdego narodu europejskiego" - czytamy we wpisie prezydenta Ukrainy.

Wołodymyr Zełenski wyraził też nadzieję na postępy w negocjacjach w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE. 

Najbliższe pół roku podczas polskiej prezydencji będzie wielkim wyzwaniem dla Unii Europejskiej. Tak ocenił niedawno komisarz do spraw budżetu Piotr Serafin w podcaście Szczyt Europy, wspólnym projekcie Polskiego Radia i telewizji TVN24.

Wśród wyzwań polski komisarz wymienił wojnę na Ukrainie i zmianę na stanowisku prezydenta Stanów Zjednoczonych. „To będzie prawdopodobnie najtrudniejsze 6 miesięcy od bardzo wielu lat. Jedność europejska będzie poddana wielkiej próbie. Mówię to zupełnie serio. Uważam, że Unia Europejska ma szczęście, że w tych 6 miesiącach pracami Rady będzie kierowała Polska, która z jednej strony ma niezwykłą wiarygodność w Waszyngtonie, choćby z uwagi na poziom wydatków obronnych, zrozumienie istoty silnych związków transatlantyckich dla jedności Zachodu, ale także Polska, która ma wiarygodność w Unii Europejskiej, która ma potencjał do tego, by pełnić rolę lidera w pełnym tego słowa znaczeniu” - powiedział komisarz do spraw budżetu.

Polska będzie kierować pracami Unii do końca czerwca. Następnie półroczne stery we Wspólnocie przejmie Dania.

IAR/ks

Premier Donald Tusk o wyzwaniach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej

20.12.2024 12:59
Szef rządu spotkał się z pracownikami Stałego Przedstawicielstwa RP przy Unii Europejskiej. Podkreślił, że prezydencja będzie trudnym zadaniem nie tylko w związku z wojną trwającą na Ukrainie i jej konsekwencjami

Komentarze z Polski: priorytety polskiej prezydencji w UE oraz stypendyści Instytutu Rozwoju Języka Polskiego

21.12.2024 17:30
W tym wydaniu: priorytety poszczególnych resortów podczas polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, stypendyści Instytutu Rozwoju Języka Polskiego, 85. rocznica śmierci legendarnego prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, a także rozmowa z Andrzejem Janeczko, prezesem Domu Polskiego w Hiszpanii, uczestnikiem XVI Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych. Zapraszamy do słuchania!  

Rosja wstrzymuje tranzyt gazu przez Ukrainę: skutki dla Europy

01.01.2025 11:16
Od 1 stycznia 2024 roku Rosja wstrzymała tranzyt gazu do Europy przez Ukrainę, co wywołało liczne problemy w regionie. Powodem jest wygaśnięcie 5-letniej umowy tranzytowej między Moskwą a Kijowem oraz decyzja Ukrainy o zakończeniu tego typu współpracy.

Polska prezydencja przygotowana na wstrzymanie dostaw gazu z Rosji

01.01.2025 15:19
Polska prezydencja w Unii uspokaja - jest przygotowana, by radzić sobie z konsekwencjami wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu. Powiedziała o tym w Programie Pierwszym Polskiego Radia wiceminister do spraw europejskich Magdalena Sobkowiak-Czarnecka.