Redakcja Polska

Niemieckie media: Tusk chce wzmocnić bezpieczeństwo UE, ale czekają go wyzwania polityczne

02.01.2025 15:30
"Frankfurter Allgemeine Zeitung" ocenia, że krytyczny ton Tuska wobec Niemiec "wyraża wątpliwości co do tego, czy niemieccy politycy naprawdę zrozumieli skalę zagrożenia ze strony Rosji".
Audio
  • Jabłko grójeckie jest oficjalnym owocem polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Nasz kraj objął tę funkcję wczoraj i będzie organizował pracę krajów Wspólnoty przez najbliższe pół roku [posłuchaj]
Donald Tusk
Donald TuskKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Po przejęciu przez Polskę przewodnictwa w Radzie UE niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" ocenił, że premier Donald Tusk chce uczynić UE bardziej bezpieczną, ale stoi też przed poważnym wyzwaniem politycznym. Wybory prezydenckie w maju zadecydują o losie jego koalicji - podkreślono.

"Jak dotąd (Tusk) nie ma wiele do pokazania poza intencjami, ponieważ prawie wszystkie jego ustawy są blokowane przez prezydenta Andrzeja Dudę, człowieka PiS. Aby naprawdę zyskać skuteczność, proeuropejska koalicja Tuska musi zdobyć najwyższy urząd w kraju" - czytamy w gazecie.

Niemiecki dziennik przypomniał hasło przewodnie polskiej prezydencji w Radzie UE: "Bezpieczeństwo, Europo!". Pierwszym zadaniem Tuska jest zorganizowanie niezbędnego wsparcia dla Ukrainy. Jego rozumienie bezpieczeństwa obejmuje również wzmocnienie zewnętrznych granic UE i przeciwdziałanie nielegalnej migracji - podkreślono we "Frankfurter Allgemeine Zeitung". 

Gazeta oceniła, że krytyczny ton Tuska wobec Niemiec "wyraża wątpliwości co do tego, czy niemieccy politycy naprawdę zrozumieli skalę zagrożenia ze strony Rosji". "(Tusk) ostrzegał już przed niebezpieczeństwem ze wschodu, gdy Berlin wciąż marzył o partnerstwie z Moskwą i zwiększał swoją zależność od rosyjskiego gazu" - przypomniano.

Dlatego premier Polski - jak podkreślił niemiecki dziennik - opowiada się za ściślejszą współpracą między Warszawą i państwami skandynawskimi oraz bałtyckimi, które podzielają jego pogląd na zagrożenia generowane przez Rosję. 

Polska w środę przejęła od Węgier rotacyjne, półroczne przewodnictwo w Radzie UE. Nasz kraj sprawuje prezydencję w Radzie po raz drugi; poprzednia przypadła na drugie półrocze 2011 r. Hasło przewodnie tegorocznej prezydencji brzmi: "Bezpieczeństwo, Europo!". Polska zapowiedziała, że będzie chciała skupić się na jego siedmiu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym.

PAP/IAR/ks

Premier Donald Tusk o wyzwaniach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej

20.12.2024 12:59
Szef rządu spotkał się z pracownikami Stałego Przedstawicielstwa RP przy Unii Europejskiej. Podkreślił, że prezydencja będzie trudnym zadaniem nie tylko w związku z wojną trwającą na Ukrainie i jej konsekwencjami

Polska prezydencja przygotowana na wstrzymanie dostaw gazu z Rosji

01.01.2025 15:19
Polska prezydencja w Unii uspokaja - jest przygotowana, by radzić sobie z konsekwencjami wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu. Powiedziała o tym w Programie Pierwszym Polskiego Radia wiceminister do spraw europejskich Magdalena Sobkowiak-Czarnecka. 

Witaj Polsko! Komisja Europejska o polskiej prezydencji

02.01.2025 09:04
Cieszę się, że polska prezydencja skupia się na bezpieczeństwie Unii we wszystkich wymiarach - napisała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.