Redakcja Polska

Przełom w relacjach Polski i Ukrainy. Jest decyzja o pierwszych ekshumacjach polskich ofiar UPA

10.01.2025 17:36
Jest decyzja o pierwszych ekshumacjach polskich ofiar UPA - poinformował premier Donald Tusk. "Dziękuję ministrom kultury Polski i Ukrainy za dobrą współpracę. Czekamy na kolejne decyzje" - napisał szef rządu w mediach społecznościowych.
W latach 1943-45 na Wołyniu, Podolu i w Galicji Wschodniej z rąk Ukraińców zginęło około 100 tysięcy Polaków
W latach 1943-45 na Wołyniu, Podolu i w Galicji Wschodniej z rąk Ukraińców zginęło około 100 tysięcy PolakówIgor Smirnow/KPRP/Twitter/@PrezydentPL

Wczoraj oficjalną wizytę w Polsce złożył wicepremier, minister jedności narodowej Ukrainy Ołeksij Czernyszow. Spotkał się z ministrą kultury i dziedzictwa narodowego Hanną Wróblewską. W komunikacie MKiDN napisano, że ministrowie rozmawiali o kluczowej roli kultury w utrzymaniu tożsamości narodowej, a także o wpływie kultury na rozwój społeczno-gospodarczy obu krajów.

Zdaniem rzecznika ministerstwa spraw zagranicznych Pawła Wrońskiego rozpoczęcie ekshumacji na Wołyniu będzie możliwe wiosną. Wspólne oświadczenie szefów dyplomacji Polski i Ukrainy głosi, że nie ma żadnych przeszkód w prowadzeniu ekshumacji w zgodzie z ustawodawstwem ukraińskim. - Podpisaliśmy stosowne dokumenty i teraz ruszają te instytucje, które za to są odpowiedzialne, czyli Instytuty Pamięci Narodowej ukraiński i polski  - mówił rzecznik MSZ Paweł Wroński.


Posłuchaj
00:27 13408955_1.mp3 Dyrektorka Centrum Informacyjnego resortu kultury Anna Ruszczyńska poinformowała, że prace zespołu trwają (IAR)

 

W listopadowym oświadczeniu ministrów spraw zagranicznych Polski i Ukrainy zapisano, że Kijów deklaruje gotowość do pozytywnego rozpatrywania wniosków w sprawach poszukiwań i ekshumacji. W reakcji na te zapewnienia prezes Instytutu Pamięci Narodowej, ubiegający się o prezydenturę z poparciem Prawa i Sprawiedliwości Karol Nawrocki zadeklarował, że specjaliści Instytutu są gotowi w ciągu 24 godzin udać się na Ukrainę, by przeprowadzić poszukiwania i ekshumacje. IPN przypominał wówczas, że w dotychczasowej korespondencji ze stroną ukraińską złożono dziewięć wniosków głównych i kilkadziesiąt szczegółowych w sprawie zgody na podjęcie prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na Wołyniu.

Jak podkreśla IPN w świetle prawodawstwa międzynarodowego mordy popełnione przez Ukraińców głównie na Polakach kwalifikowane są jako ludobójstwo. Zgodnie z najnowszymi szacunkami polskich badaczy w latach 1939-1947 z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło nawet ponad 120 tysięcy obywateli Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej: około 60 tysięcy na Wołyniu i co najmniej 60 tysięcy w Małopolsce Wschodniej, na Polesiu i na Lubelszczyźnie.


IAR/dad

Historia i działalność Domu Polskiego w Dyneburgu

10.01.2025 14:15
Dom wybudowany został w 1910 roku. W 1930 roku Polacy kupili budynek, który odtąd funkcjonował jako ośrodek polski do 1940 roku. Po wkroczeniu wojsk sowieckich Polacy stracili swoją własność i odzyskali ją dopiero w roku 1993.

Rosja zlecała zabójstwa żołnierzy USA i NATO

10.01.2025 14:46
Moskwa zlecała zabójstwa żołnierzy Stanów Zjednoczonych i państw NATO stacjonujących w Afganistanie. Takie są ustalenia dziennikarskiego śledztwa przeprowadzonego przez Christo Groziewa z magazynu The Insider. Zdaniem części niezależnych komentatorów ujawnienie tych informacji stawia Władimira Putina w trudnej sytuacji w ewentualnych rozmowach z Donaldem Trumpem.

Militarne groźby Donalda Trumpa, kontrowersyjna decyzja polskiego rządu ws. premiera Izraela oraz Swiatłana Cichanouska w Warszawie

10.01.2025 17:30
W tym wydaniu: USA chcą przejąć Kanadę, Grenlandię i Kanał Panamski, Polska a wyrok MTK w sprawie Benjamina Netanjahu oraz wsparcie dla demokratycznej Białorusi

Donald Trump: Putin chce się ze mną spotkać, przygotowujemy spotkanie

10.01.2025 15:11
Prezydent elekt USA Donald Trump powiedział w czwartek, że przygotowuje spotkanie z Władimirem Putinem, a Putin chce się z nim spotkać. Nie podał więcej szczegółów na ten temat.