Redakcja Polska

Kulturalne serce Polaków w Dyneburgu: Dom Polski na przestrzeni lat

10.01.2025 14:15
Dom wybudowany został w 1910 roku. W 1930 roku Polacy kupili budynek, który odtąd funkcjonował jako ośrodek polski do 1940 roku. Po wkroczeniu wojsk sowieckich Polacy stracili swoją własność i odzyskali ją dopiero w roku 1993.
Audio
  • O historia i działalność Domu Polskiego w Dyneburgu, z Ryszardem Stankiewiczem, prezesem oddziału Związku Polaków na Łotwie w Dyneburgu, rozmawiała Iryna Kudriavtseva [posłuchaj]
Dom Polski w Dyneburgu
Dom Polski w Dyneburgu Maris Grunskis/ Shutterstock

Od 1997 roku, funkcjonuje tutaj również Centrum Kultury Polskiej. W 2006 roku ze środków Senatu RP dokonano renowacji gmachu.

Co miesiąc organizowane są tu różnorodne imprezy: wystawy, koncerty, warsztaty, konkursy recytatorskie, kursy języka polskiego lub wieczorki poetyckie. W Domu Polskim działa biblioteka licząca ponad 10 000 woluminów. Uczniowie klas początkujących po lekcjach przychodzą do „Polskiej Chatki”, gdzie pracownicy Centrum oraz wolontariusze prowadzą dla dzieci zajęcia teatralne i wokalne.


W Domu Polskim działa, zasłużony dla społeczności polskiej, chór „Promień”, który w 2025 roku obchodzi swoje 37-lecie. Już od 1991 roku funkcjonuje również Zespół Tańca Ludowego „Kukułeczka”. W Domu Polskim działają również dziecięce zespoły amatorskie: zespół wokalny „Barwy Daugawy” oraz grupy teatralne „Twórczy Pryzmat” i „Uśmiechnięta Tęcza”.



O historii i działalność Domu Polskiego w Dyneburgu, z Ryszardem Stankiewiczem, prezesem oddziału Związku Polaków na Łotwie w Dyneburgu, rozmawiała Iryna Kudriavtseva.


Posłuchaj
07:33 Dom Polski w Dyneburgu.mp3 O historia i działalność Domu Polskiego w Dyneburgu, z Ryszardem Stankiewiczem, prezesem oddziału Związku Polaków na Łotwie w Dyneburgu, rozmawiała Iryna Kudriavtseva

 


Wielu litewskich Polaków w strukturach administracji nowego rządu

29.12.2024 13:06
W strukturach administracji nowego centrolewicowego rządu Litwy utworzonego po październikowych wyborach parlamentarnych jest wielu litewskich Polaków. Stanowisko ministerialne objął Władysław Kondratowicz, Polacy znaleźli się też wśród doradców premiera i szefów poszczególnych resortów.

Polski ośrodek we Lwowie, który odmienia życie potrzebującym

29.12.2024 19:24
We Lwowie trwa remont Ośrodka Rehabilitacji i Rekreacji Fundacji "Dajmy Nadzieję", który bez wytchnienia pomaga niepełnosprawnym.

Polskie szkoły za granicą zyskują na znaczeniu

05.01.2025 17:51
Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą prowadzi 76 szkół polskich przy placówkach dyplomatycznych w 37 krajach. Uczy się w nich szkołach prawie 17 tysięcy uczniów. To o półtora tysiąca więcej niż w ubiegłym roku. 

"Tagesspiegel": więcej szkół w Brandenburgii oferuje naukę języka polskiego

07.01.2025 14:18
- Coraz więcej szkół w kraju związkowym Brandenburgia w północno-wschodnich Niemczech oferuje naukę języka polskiego – podał niemiecki dziennik "Tagesspiegel". Oferta tych placówek nie zawsze odpowiada konkretnemu zapotrzebowaniu – krytykuje tę inicjatywę polityk CDU Gordon Hoffmann.