Redakcja Polska

Sojusznicy przejmują obowiązki USA. Zmiany w logistycznym hubie pod Rzeszowem

09.04.2025 15:10
Amerykańska armia ogłosiła planową relokację swojego sprzętu wojskowego i personelu z podrzeszowskiej Jasionki do innych lokalizacji w Polsce. Decyzja jest wynikiem kilkumiesięcznych analiz strategicznych i operacyjnych, prowadzonych we współpracy z polskimi władzami oraz sojusznikami z NATO. Zadania Amerykanów w Jasionce mają przejąć inne kraje Sojuszu.
Po ogłoszeniu przez Amerykanów relokacji żołnierzy i sprzętu z lotniska w Jasionce zarówno prezydent, premier, jak i resort obrony oraz dowództwo polskiego wojska zapewnili, że Amerykanie nie wycofują się z Polski, a operacja została uzgodniona i zaplanowana.
Po ogłoszeniu przez Amerykanów relokacji żołnierzy i sprzętu z lotniska w Jasionce zarówno prezydent, premier, jak i resort obrony oraz dowództwo polskiego wojska zapewnili, że Amerykanie nie wycofują się z Polski, a operacja została uzgodniona i zaplanowana. x/AgencjaUzbr

Lotnisko w Jasionce pełniło kluczową rolę jako logistyczny hub wsparcia Ukrainy od momentu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na ten kraj w lutym 2022 roku. Przeniesienie amerykańskich jednostek jest, jak podkreślają Amerykanie, elementem szerszej strategii optymalizowania operacji wojskowych oraz zwiększenia efektywności współpracy sojuszniczej.

Prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że relokacja nie oznacza wycofania amerykańskich wojsk z Polski, lecz jest częścią uzgodnionych i planowanych działań na poziomie NATO.


Posłuchaj
00:22 13571089_1.mp3 Prezydent o relokacji wojska USA z Jasionki: lotnisko będzie bezpieczne (IAR)

 

Premier Donald Tusk oraz resort obrony również zapewnili, że decyzja była konsultowana od dłuższego czasu, a zadania przejęte zostaną przez inne państwa NATO. Już od stycznia tego roku bezpieczeństwo hubu w Jasionce wspierają norweskie systemy NASAMS oraz niemieckie baterie Patriot.


Posłuchaj
00:25 13569515_1.mp3 Premier Donald Tusk zapewnia, że Amerykanie nie wycofują swoich wojsk z Polski. Amerykańska armia podała, że zdecydowała się na relokację swoich żołnierzy z Rzeszowa-Jasionki, gdzie znajduje się centrum logistyczne wsparcia dla Ukrainy. Premier mówił, że nie jest to nowa decyzja (IAR)

 

Szef MON: relokacja nie zmniejsza obecności wojsk USA w Polsce

Według wicepremiera i ministra obrony Władysława Kosiniaka-Kamysza, relokacja nie zmniejsza zaangażowania USA w Polsce, a jedynie przenosi żołnierzy do innych baz wojskowych na terenie kraju, takich jak Żagań czy Powidz.


Posłuchaj
00:22 13569873_3.mp3 Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz na konferencji prasowej powiedział, że bazę w Jasionce przejmują - zgodnie z ustaleniami szczytu NATO w Waszyngtonie - wojska Sojuszu Północnoatlantyckiego (IAR)

 

Gen. Dariusz Łukowski z Biura Bezpieczeństwa Narodowego dodał, że decyzja Amerykanów wynika głównie ze względów ekonomicznych i nie wiąże się z ograniczeniem operacji logistycznych wspierających Ukrainę.

Ministerstwo Obrony Narodowej wyjaśniło, że zmiany są realizacją postanowień szczytu NATO w Waszyngtonie z lipca 2024 roku, gdzie ustanowiono inicjatywę NATO Security Assistance and Training for Ukraine (NSATU). Zadania związane ze wsparciem Ukrainy przejmowane są obecnie przez różne kraje członkowskie Sojuszu, a NATO bierze większą odpowiedzialność za ochronę kluczowego hubu logistycznego w Jasionce.


Posłuchaj
00:57 13569529_1.mp3 Wojska amerykańskie pozostają w Polsce - zapewnia wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak Kamysz. W południe dowództwo amerykańskich Wojsk Lądowych w Europie i Afryce ogłosiło planowane przeniesienie amerykańskiego sprzętu wojskowego i personelu z Jasionki do innych lokalizacji w kraju. Materiał Witolda Banacha (IAR)

 

Rzecznik USAREUR-AF, Dave Overson, zaznaczył, że ze względów bezpieczeństwa operacyjnego szczegóły dotyczące lokalizacji oraz terminów przeniesienia jednostek pozostają niejawne. Natomiast polski Sztab Generalny potwierdził, że relokacja jest działaniem optymalizującym koszty przy jednoczesnym utrzymaniu pełnej zdolności operacyjnej wsparcia Ukrainy.

Politycy i eksperci podkreślają, że zmiany te mają wymiar symboliczny, ale nie wpływają negatywnie na bezpieczeństwo regionu ani na zdolność NATO do wspierania Ukrainy. Mimo to szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Paweł Kowal zaznaczył, że działania te mogą sygnalizować szersze strategiczne zmiany w amerykańskim podejściu do Europy Wschodniej, zachęcając Europę do większej odpowiedzialności za własne bezpieczeństwo.


IAR/PAP/dad

Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki zmierzą się w debacie w Końskich

09.04.2025 10:35
W piątek o godzinie 20.00 w Końskich Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska) i Karol Nawrocki (Prawo i Sprawiedliwość) wezmą udział w debacie prezydenckiej. Spotkanie organizują TVP, Polsat News i TVN24, a kandydaci mają omówić szczegóły w środę i czwartek.

Rosyjska ofensywa na północy Ukrainy i ukraińskie kontrataki dronami na terytorium Rosji

09.04.2025 13:27
Rosyjskie wojska rozpoczęły intensywną ofensywę na obwody sumski i charkowski – poinformował głównodowodzący ukraińskiej armii, generał Ołeksandr Syrski. Rosjanie znacząco zwiększyli liczbę ataków oraz swoje siły wojskowe w regionie. Według ukraińskich danych, Rosja co miesiąc wzmacnia swoje oddziały o około 9 tysięcy żołnierzy, osiągając już liczbę 623 tysięcy wojskowych na froncie.