Redakcja Polska

Radosław Sikorski rozmawiał z sekretarzem stanu USA. Wśród tematów - negocjacje pokojowe

24.04.2025 08:00
O rozmowie polityków, MSZ poinformowało we wpisie na platformie X. "Minister Radosław Sikorski rozmawiał telefonicznie z Sekretarzem Stanu USA Marco Rubio. Podczas rozmowy omówiono: stan negocjacji w sprawie pokoju na Ukrainie i scenariusze rozwoju sytuacji, możliwości presji na Rosję, sytuację na granicy z Białorusią" - czytamy w informacji resortu dyplomacji.
Audio
  • Sekretarz Stanu USA Marco Rubio nie wziął udziału w spotkaniu w Londynie. Odbył za to rozmowę z Ministrem Spraw Zagranicznych Radosławem Sikorskim. Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Marco Rubio i Radosław Sikorski
Marco Rubio i Radosław SikorskiFot.: PAP/EPA/WILL OLIVER PAP/Leszek Szymański

Również sam Sikorski powiedział o rozmowie z Rubio podczas obrad Sejmu, na których odpowiada na pytania posłów zadane w debacie nad informacją szefa MSZ o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2025 r. Szef MSZ na wstępnie przeprosił, że nie był obecny podczas części wystąpień posłów. "Nie mogłem uczestniczyć w tej części obrad przez cały czas (...), w tym czasie przeprowadzałem dłuższą rozmowę z sekretarzem stanu USA Marco Rubio" - powiedział szef MSZ.

Sikorski z Rubio rozmawiał także o więźniach politycznych na Białorusi. Szef MSZ poinformował o tym w odpowiedzi na pytanie, jakie działania są podejmowane w celu uwolnienia Andrzeja Poczobuta, dziennikarza i działacza polskiej mniejszości na Białorusi. W marcu minęły cztery lata od aresztowania aktywisty, uznanego przez organizacje praw człowieka za więźnia politycznego.


Posłuchaj
00:54 13597024_1.mp3 Departament stanu USA wydał komunikat po rozmowie szefa amerykańskiej dyplomacji Marco Rubio z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim. Głowne tematy rozmowy to wojna na Ukrainie oraz polskie inwestycje w obronność jako przykład dla innych krajów. Z Waszyngtonu Marek Wałkuski (IAR)

 

Sikorski wygłosił w środę w Sejmie informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2025 r. Wystąpienie trwało ponad godzinę, prócz posłów wysłuchali go także m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Donald Tusk, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, b. prezydent Bronisław Komorowski oraz przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.

Szef MSZ powiedział, że wśród celów polskiej polityki zagranicznej jest wzmocnienie europejskich zdolności obronnych i utrzymanie sojuszu z USA. Zaznaczył, że największym zagrożeniem byłby rozpad wspólnoty Zachodu, wskazując, że naszego kraju nie stać na osamotnienie.


IAR/PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Radosław Sikorski Marco Rubio

Bezpieczeństwo, sojusze i siła Europy. Radosław Sikorski przedstawił cele polskiej dyplomacji

23.04.2025 18:05
Minister spraw zagranicznych przedstawił w Sejmie expose. Wskazał w nim cele i wyzwania polskiej dyplomacji na 2025 rok, którymi są wzmocnienie europejskich zdolności obronnych oraz utrzymanie strategicznego sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi. Ostrzegł przy tym, że największym zagrożeniem dla Polski byłby rozpad wspólnoty Zachodu, podkreślając, że nasz kraj nie może pozwolić sobie na izolację.

Kolejna tragiczna noc na Ukrainie – masowy atak Rosyjski dronów i rakiet

24.04.2025 10:22
Miniona noc była jedną z najtragiczniejszych dla mieszkańców Ukrainy w ostatnich tygodniach. Rosyjskie siły przeprowadziły zmasowany atak na stolicę kraju oraz inne miasta, używając zarówno dronów, jak i rakiet, w tym balistycznych Iskanderów. W wyniku ostrzału w Kijowie zginęło co najmniej 10 osób, a ponad 60 zostało rannych. Wśród poszkodowanych znajduje się co najmniej sześcioro dzieci. Liczba ofiar może wzrosnąć – pod gruzami zawalonych budynków wciąż mogą znajdować się ludzie.

Biały Dom rozważa zniesienie sankcji na rosyjskie aktywa energetyczne i Nord Stream

24.04.2025 11:14
Biały Dom rozważa zniesienie sankcji na gazociąg Nord Stream 2 oraz inne rosyjskie aktywa energetyczne w Europie. Informację taką przekazały portalowi Politico osoby zbliżone do administracji Donalda Trumpa. Zniesienie sankcji byłoby ogromnym sukcesem dyplomatycznym Rosji i poważnym ustępstwem ze strony Trumpa. Oznaczałoby również dużą zmianę w dotychczasowej polityce USA.