Redakcja Polska

Polska wspiera Mołdawię. Wizyta Mai Sandu w Warszawie

08.07.2025 17:10
Prezydent Sandu podkreśliła, że przez ostatnie 33 lata Mołdawia i Polska zbudowały relacje oparte na zaufaniu i solidarności i dzisiaj współpraca jest „silniejsza niż kiedykolwiek”
Audio
  • Polska będzie dalej zabiegać o integrację Mołdawii z Unią Europejską, a w przyszłości także z NATO. Zapewniał o tym prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydent Mołdawii Maią Sandu [posłuchaj]
Prezydent Mołdawii Maia Sandu na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem RP Andrzejem Dudą po spotkaniu w Pałacu Prezydenckim w Warszawie
Prezydent Mołdawii Maia Sandu na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem RP Andrzejem Dudą po spotkaniu w Pałacu Prezydenckim w WarszawiePAP/Piotr Nowak

Polska wspierała i będzie wspierać Mołdawię na jej drodze do UE - zapewnił prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydent Maią Sandu. Prezydent Mołdawii podziękowała za polskie wsparcie i ogłosiła, że przy udziale polskiej firmy, jej kraj dokonał właśnie pierwszego zakupu gazu na otwartym rynku.

Na wspólnej konferencji po wtorkowym spotkaniu w Warszawie, Andrzej Duda pogratulował prezydent Sandu przeprowadzanych przez jej kraj reform mających na celu spełnienie warunków akcesji do UE i podkreślił, że Polska zawsze wspierała i będzie wspierać Mołdawię na jej drodze do Wspólnoty. 

Zaznaczył, że dzieje się to pomimo bardzo trudnych warunków, w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę, która mocno oddziałuje na mołdawską gospodarkę oraz problemu Naddniestrza - separatystycznego regionu Mołdawii, w którym stacjonują wojska rosyjskie. - Mimo wszystko cały czas utrzymuje się bardzo silne i zdecydowane poparcie społeczeństwa Mołdawii dla tego procesu akcesyjnego do Unii Europejskiej, dla tego, aby Mołdawia stała się częścią wielkiej wspólnoty Zachodu. Dziękuję pani prezydent za te wszystkie wysiłki - powiedział prezydent Duda.

Przypomniał również, że Mołdawia ma też status państwa uczestniczącego w Inicjatywie Trójmorza. Jak zaznaczył, rozmowy z prezydent Mołdawii dotyczyły również wojny w Ukrainie oraz ostatniego szczytu NATO w Hadze. Prezydent Sandu podkreśliła, że przez ostatnie 33 lata Mołdawia i Polska zbudowały relacje oparte na zaufaniu i solidarności i dzisiaj współpraca jest „silniejsza niż kiedykolwiek”. Podziękowała prezydentowi Dudzie za serdeczne przyjęcie oraz osobiste zaangażowanie i wsparcie, które okazywał jej krajowi w czasie swojej prezydentury.
- Pana osobiste zaangażowanie, pana głos na scenie międzynarodowej i pana zrozumienie naszego regionu były bardzo ważne dla Mołdawii. Polska nas inspirowała od lat przez transformację polityczną i gospodarczą, a dzisiaj wasz kraj nadal jest dla nas przykładem - powiedziała Maia Sandu. 

Poinformowała ponadto, że we wtorek Mołdawia dokonała pierwszego zakupu gazu na otwartym rynku i podziękowała polskiej firmie, która w tym pomogła. Prezydent Sandu powiedziała, że Polska niesie pomoc na wielu polach, przyczyniając się do poprawy sytuacji mołdawskiego społeczeństwa - chodzi m.in. o pomoc w rozwoju szpitali i szkolnictwa. - Mołdawia jest dumna, że stoi ramię w ramię z Polską. Razem będziemy bronili Europy i sprawimy, że Europa będzie silniejsza, mocniejsza i bardziej przyjazna - zapewniła.

Prezydent Sandu spotkała się także z premierem Donaldem Tuskiem - poruszyli kwestie dotyczące aktualnej sytuacji międzynarodowej i bezpieczeństwa oraz perspektywy akcesji Mołdawii do UE. Prezydent Mołdawii jest gościem specjalnym drugiego dnia corocznej Narady Kierowników Placówek Zagranicznych.

IAR/ks


Mołdawia wybiera Europę. Maia Sandu wygrywa wybory prezydenckie i obejmuje drugą kadencję

04.11.2024 10:36
Maia Sandu, obecna prezydent Mołdawii, zapewniła sobie drugą kadencję, wygrywając z ponad dziesięciopunktową przewagą nad prorosyjskim kandydatem Alexandrem Stoianoglo. Zwycięstwo Sandu, mimo nieznacznej przewagi jej rywala w samej Mołdawii, zagwarantowała mołdawska diaspora, której trzysta tysięcy głosów pochodzących z zagranicy zadecydowało o utrzymaniu proeuropejskiego kursu kraju.

Szczyt UE w Mołdawii. Będą finanse, ale bez przełomu w sprawie rozszerzenia Unii

03.07.2025 16:34
Na piątkowym szczycie w Kiszyniowie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosi pierwszą wypłatę z opiewającego na blisko 2 mld euro unijnego planu dla Mołdawii. Najprawdopodobniej nie dojdzie jednak do przełomu w procesie akcesyjnym tego kraju - weto Węgier wobec Ukrainy blokuje też Mołdawię.

Szczyt UE – Mołdawia: przedwyborcze tango [FELIETON]

07.07.2025 14:30
W piątek w Kiszyniowie odbył się historyczny, bo pierwszy, szczyt UE-Mołdawia. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Layen oraz przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa zapewniali o wsparciu dla prozachodnich władz – prezydent Mai Sandu i rządu Partii Akcji i Solidarności (PAS).