Redakcja Polska

„Złośliwe działania w cyberprzestrzeni”. Komisja Europejska i NATO potępia Rosję

18.07.2025 17:50
Komisja Europejska i NATO potępiły w piątek ataki hybrydowe Rosji, które – jak podkreślono – mają na celu osłabianie bezpieczeństwa i demokracji w Europie
Audio
  • "Wzmacniamy presję na Rosję" - deklaruje Emmanuel Macron po rozmowie telefonicznej z Wołodymyrem Zełenskim. Prezydent Francji potwierdził wsparcie swojego kraju dla Ukrainy i wyraził zadowolenie z powodu przyjęcia nowego pakietu europejskich sankcji wobec Rosji [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: VYACHESLAV OSELEDKO/AFP/East News

Oświadczenia wydano po decyzji Wielkiej Brytanii o nałożeniu sankcji na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu w związku z – jak uzasadnił Londyn – „długotrwałą kampanią złośliwej aktywności cybernetycznej”, wymierzoną w europejskie rządy i instytucje. 

„Unia Europejska w pełni solidaryzuje się ze Zjednoczonym Królestwem i nadal potępia realne zagrożenie, jakie Rosja stwarza dla bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii i jej partnerów” – podkreśliła szefowa unijnej dyplomacji w oświadczeniu.

W osobnym komunikacie NATO zaznaczyło, że cyberataki Rosji są częścią kampanii destabilizacyjnej, prowadzonej wobec państw Sojuszu, a także agresji na Ukrainę. „Zdecydowanie potępiamy złośliwą aktywność cybernetyczną Rosji, która zagraża bezpieczeństwu sojuszników. (...) Wzywamy Rosję do zaprzestania tych działań” – czytamy w oświadczeniu. 

Sojusz przypomniał, że ataki były wymierzone w instytucje rządowe, operatorów infrastruktury krytycznej oraz procesy wyborcze w kilku krajach (wymieniono m.in. Estonię, Francję, Czechy i Rumunię) i odpowiadały za nie rosyjski wywiad wojskowy GRU oraz powiązana z nim grupa APT28. NATO zapowiedziało wzmocnienie obrony cybernetycznej, w tym poprzez nowe centrum zintegrowanej obrony w cyberprzestrzeni, oraz dalsze wsparcie dla Ukrainy.

PAP/IAR/ks

Putin boi się USA? Od przybycia Kellogga nie było silnych ostrzałów Ukrainy

17.07.2025 12:00
Do Kijowa przybył generał Kellogg i przez dwie noce z rzędu nie było masowych bombardowań. To bardzo interesujący przykład - stwierdził ukraiński prezydent.

Kaja Kallas: szef dyplomacji Chin powiedział, że Pekin nie może pozwolić na przegraną Rosji w Ukrainie

17.07.2025 15:56
Minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi powiedział, że Pekin nie może zaakceptować porażki Rosji w wojnie w Ukrainie - przekazała szefowa dyplomacji UE 

Polska z zadowoleniem wita 18. pakiet sankcji wobec Rosji

18.07.2025 16:00
MSZ oświadczyło że Polska z zadowoleniem wita kolejny pakiet restrykcji, który - jak zaznaczono - uderza w rosyjską machinę wojenną „wprowadzając silne środki sektorowe i indywidualne”