Polska ma nadzieję na pozytywny wynik negocjacji rozbrojeniowych między Koreą Północną a Stanami Zjednoczonymi - powiedział przebywający z oficjalną wizytą w Seulu szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz. Rozmowy amerykańskiej i północnokoreańskiej delegacji były kontynuowane w weekend, jednak strony ponownie nie doszły do porozumienia.
Minister Jacek Czaputowicz podkreśla, że Polska chciałaby przyczynić się do ograniczenia eskalacji napięć na Półwyspie Koreańskim. Nasz kraj, jako jedno z zaledwie siedmiu państw Unii Europejskiej, ma swoje stałe przedstawicielstwo dyplomatyczne w Pjongjangu.
Szef polskiej dyplomacji wyraził przekonanie, że rozmowy rozbrojeniowe będą kontynuowane. "My przede wszystkim domagamy się od Korei Północnej przestrzegania rezolucji ONZ, jeśli chodzi o proliferację broni i przystąpienie do państw-sygnatariuszy tego paktu, w którym się one zobowiązały wyrzeknięcia się broni nuklearnej" - powiedział minister Jacek Czaputowicz.
Polska jest członkiem Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych, nadzorującej od 1953 roku zawieszenia broni między Koreą Północną i Południową.
W sobotę w Sztokholmie fiaskiem zakończyło się kolejne spotkanie robocze negocjatorów z Korei Północnej i USA. Komunistyczna Północ uważa, że rozwiązania proponowane przez Amerykanów nie spełniają jej oczekiwań.
Z dr Nicolasem Levim z Instytutu Boyma rozmawiał Przemysław Pawełek.