Komisje ds. sił zbrojnych Senatu i Izby Reprezentantów uzgodniły w poniedziałek, po wielomiesięcznych negocjacjach, rekordowy budżet w wysokości 738 mld dolarów. Określa go ustawa o wydatkach obronnych (National Defense Authorization Act - NDAA). Nowy rok budżetowy rozpoczął się 1 października.
Pomoc wojskowa dla Ukrainy po raz pierwszy przewiduje zakup pocisków rakietowych oraz rakiet przeciwokrętowych dla systemów obrony wybrzeża.
Dokument zawiera zapis o zakazie wojskowej współpracy z Rosją.
Ustawa zakazuje też przekazywania Turcji myśliwców F-35 i zawiera opinię Kongresu dotyczącą zakupu rosyjskich systemów obrony rakietowej S-400 przez Ankarę, który - jak czytamy w dokumencie - stanowi poważne pogwałcenie specjalnej ustawy o przeciwstawianiu się wpływom Rosji w Eurazji (CAATSA), a "prezydent powinien wdrożyć sankcje w myśl tej ustawy".
Projekt przeznacza 658,4 mld dolarów dla resortów obrony i energetyki na finansowanie programów obronnych i bezpieczeństwa, 71,5 mld - na wydatki związane z finansowaniem wojen poza granicami USA i 5,3 mld - na pokrywanie kosztów usuwania skutków klęsk żywiołowych.
Przewidziano też środki na finansowanie nowych inicjatyw obronnych związanych ze wzrastającym zagrożeniem ze strony Rosji i Chin. Personel wojskowy ma otrzymać podwyżki uposażeń w wysokości 3,1 proc.
Oczekuje się, że ustawa zostanie ostatecznie uchwalona przez obie izby Kongresu przed końcem roku.
PAP/dad