To więcej niż początkowe przymiarki Komisji, mówiące o funduszu w wysokości 320 miliardów euro. Przedstawiony przed kilkoma dniami przez Francję i Niemcy plan zakładał stworzenie funduszu w wysokości 500 miliardów euro. Propozycja Brukseli będzie jeszcze hojniejsza.
Komisja chce pożyczyć na rynkach finansowych ponad bilion euro, by później mogły z tego skorzystać unijne kraje. - Oczywiście w tym przypadku mówimy o pożyczkach i grantach, ale to jest ten poziom ambicji, o którym rozmawiamy - powiedział Valdis Dombrovskis.
Stanowisko Polski
Polska, jak mówił wczoraj minister do spraw europejskich Konrad Szymański, opowiada się za możliwie szerokim udziałem bezzwrotnych grantów. - Myślę, że to stanowisko jest dziś większościowe w Radzie Europejskiej - podkreślił minister Szymański w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia, Beatą Płomecką.
Dla Polski w tym funduszu kluczowe będą też zasady wydatkowania, czyli kryteria przyznawania funduszy. Warszawa popiera również ideę stworzenia funduszu na bazie zaciągniętych pożyczek na rynku.
Swoje propozycje Komisja Europejska przedstawi za tydzień, 27 maja, i wtedy rozpoczną się negocjacje między krajami członkowskimi. Oczekiwanie jest takie, by w przyszłym miesiącu doszło do porozumienia w tej sprawie, choć może to być trudne z powodu dużych rozbieżności zdań w Unii.
IAR/dad