- Dokładna agenda szczytu Grupy Wyszehradzkiej jest jeszcze w trakcie planowania i konsultacji z partnerami z V4 i w gronie rządu - powiedział wiceszef MSZ po wideokonferencji z udziałem m.in. przedstawicieli kancelarii premiera, ministerstwa rozwoju i ministerstwa cyfryzacji ws. działań, które będą podejmowane w ramach polskiej prezydencji w V4.
- Już dziś mogę jednak powiedzieć, że chcemy, aby spotkanie otwierające nasza prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej skupiło się na dyskusji o najbardziej dzisiaj ważnych tematach z agendy cyfrowej, takich jak np. sztuczna inteligencja czy usługi świadczone w obszarze cyfrowym - powiedział Szynkowski vel Sęk.
Wydarzenie to - dodał - przygotowywane jest przez MSZ wspólnie z m.in. Ministerstwem Cyfryzacji i "platformą Gov Tech w kancelarii premiera".
Polska prezydencja w V4
Szynkowski vel Sęk poinformował, że pierwsze "duże wydarzenie inaugurujące" polską prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej odbędzie się w pierwszej połowie lipca.
1 lipca Polska przejmie przewodnictwo w V4. Szynkowski vel Sęk na stanowisko pełnomocnika rządu ds. polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej został powołany w kwietniu przez premiera Mateusza Morawieckiego.
Grupa Wyszehradzka została powołana w 1991 r. początkowo przez trzy państwa - Polskę, Węgry i Czechosłowację w ramach tzw. Trójkąta Wyszehradzkiego. Nazwa grupy wzięła się od węgierskiego miasta Wyszehrad, gdzie doszło do założenia grupy w efekcie spotkania ówczesnych prezydentów Polski - Lecha Wałęsy i Czechosłowacji - Vaclava Havla oraz premiera Węgier Józefa Antalla. W wyniku rozpadu Czechosłowacji w styczniu 1993 r. grupa zaczęła działać już jako V4. Obecnie współpraca Grupy Wyszehradzkiej obejmuje m.in. konsultacje międzyrządowe, międzyresortowe oraz na poziomie szefów rządów i prezydentów. V4 regularnie odbywa konsultacje m.in. przed szczytami UE. Przewodnictwo w V4 trwa rok i jest obejmowane rotacyjnie przez jedno z czterech państw.
PAP/dad