Kilkanaście dni temu dwoje senatorów - Republikanin Ted Cruz i Demokratka Jeanne Shaheen - zaproponowało rozszerzenie amerykańskich sankcji wymierzonych w firmy zaangażowane w budowę drugiej nitki Gazociągu Północnego. W przyszłości restrykcjami mają być objęte firmy ubezpieczeniowe, a także certyfikujące, czyli zatwierdzające zgodność z europejskimi standardami, oraz firmy układające rury. Zapowiedź sankcji została skrytykowana między innymi w Niemczech.
Europoseł Anna Fotyga napisała, że ponadpartyjne porozumienie w USA w sprawie sankcji wobec Nord Streamu 2 przyjęła z zadowoleniem. Była szefowa polskiej dyplomacji podkreśliła, że zdanie Europarlamentu, Komisji Europejskiej i większości państw na temat szkodliwości politycznego projektu jest powszechnie znane. "Niemniej co jakiś czas - podkreśliła polska deputowana - głównie ze strony niemieckiej i austriackiej, pojawiają się głosy broniące rosyjskiej broni hybrydowej, jaką de facto jest gazociąg Nord Stream, atakujące amerykańskie działania i osłabiające wolę podjęcia kolejnych, zdecydowanych kroków ze strony Unii Europejskiej.
Anna Fotyga napisała, że Komisja powinna stanowczo odpowiedzieć na ostatnie kłamliwe głosy, że amerykańskie sankcje są ingerencją w bezpieczeństwo energetyczne i suwerenność Unii. Europoseł uważa, że Komisja powinna podkreślić, że przeciwnie, to Nord Stream 2 zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Unii oraz ingeruje w suwerenność Wspólnoty.
Była szefowa MSZ napisała też, że Gazprom zbudował całą sieć lobbingową, w której zatrudnienie znajdują także byli urzędnicy Komisji, wykorzystując swoje wspływy i kontakty. "Czy Komisja, znając korupcyjne praktyki Rosjan, a także powiązania kierownictwa Nord Streamu 2 z byłymi komunistycznymi służbami specjalnymi Rosji i Niemiec, prowadzi analizę działań lobbingowych firm związanych z Nord Streamem 2 oraz firm consultingowych i PR-owych wynajętych przez nie?" - czytamy w zapytaniu Anny Fotygi skierowanym do Komisji Europejskiej.
Polska deputowana poprosiła też o przedstawienie uwzględnionych w rejestrze przejrzystości działań lobbingowych wspierających Nord Stream 2, w tym wymierzonych w unijny trzeci pakiet energetyczny. "Czy KE dołożyła wszelkich starań, aby zablokować naciski na proces wdrażania przepisów mających powstrzymać Nord Stream 2?" - spytała polska europoseł.
Z Anną Fotygą, eurodeputowaną, byłą minister spraw zagranicznych, rozmawiał Przemysław Pawełek.
IAR/pp