Administracja Bidena dokonuje przeglądu sprawy gazociągu z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku. Jen Psaki oświadczyła, że stanowisko Białego Domu w sprawie Nord Stream 2 jest jednoznaczne i niezmienne. - Prezydent Biden jednoznacznie stwierdził, że Nord Stream 2 jest złym projektem ponieważ dzieli Europę, naraża Ukrainę i Europę środkową na manipulacje ze strony Rosji i jest sprzeczny z określonymi przez samą Europę celami w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego - powiedziała rzeczniczka Białego Domu dodając, że Stany Zjednoczone monitorują aktywność związaną z budową lub certyfikowaniem gazociągu.
Psaki nie wykluczyła możliwości zastosowania sankcji. - Sankcje są jednak jednym z wielu narzędzi, które mogą zapewnić bezpieczeństwo energetyczne. Będziemy prowadzić konsultacje z naszymi sojusznikami i partnerami ale nasze stanowisko w tej sprawie pozostaje niezmienione - zapewniła rzeczniczka amerykańskiego prezydenta.
Budowa w ogniu krytyki
Budowie rosyjsko-niemieckiego gazociągu ostro sprzeciwiają się Polska, Ukraina i państwa bałtyckie, a także USA. Krytycy Nord Stream 2 wskazują, że projekt ten zwiększyłby zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzyłby wpływ Kremla na politykę europejską. Realizację projektu popierają Niemcy, Austria i kilka innych państw UE.
12 lutego demokratyczna senator Jeanne Shaheen i republikański senator Jim Risch wystosowali do administracji Bidena list, w którym apelują o wdrożenie sankcji, które mają zatrzymać budowę Nord Stream 2. Zwracają się w nim do Departamentu Stanu, by nie zwlekał z przekazaniem Kongresowi USA raportu koniecznego, by wprowadzić w życie sankcje na podmioty uczestniczące w budowie gazociągu.
Autorzy listu odnieśli się w nim do informacji, jakie pojawiły się w niemieckich mediach, według których rząd RFN podjął próby zawarcia porozumienia z administracją byłego prezydenta Donalda Trumpa, by skłonić ją do odstąpienia od sankcji.
Według rosyjskiego koncernu Gazprom, głównego inwestora Nord Stream 2, rurociąg jest już ukończony w 94 proc. Składa się on z dwóch nitek, z których każda ma około 1230 km długości; ma transportować po dnie Bałtyku 55 mld metrów sześciennych gazu ziemnego z Rosji do Niemiec rocznie.
IAR/PAP/dad