Redakcja Polska

Viktor Orban: w interesie Węgier bezpośrednie połączenia z Polską

19.02.2021 13:11
Premier Victor Orban powiedział, że podstawowym interesem gospodarczym Węgier jest połączenie z Polską na możliwie jak najwięcej sposobów. W wywiadzie dla Radia Kossuth podkreślił, że do tego potrzebne są autostrady, "ponieważ Węgrzy powinni mieć dostęp do 40- milionowego polskiego rynku, podobnie jak Polacy powinni mieć dostęp do rynku węgierskiego i Bałkanów”.
Szczyt Szefów Rządów Państw Grupy Wyszehradzkiej. Premier RP Mateusz Morawiecki i premier Węgier Viktor Orban podczas uroczystości przekazania zbroi młodzieńczej Zygmunta II Augusta
Szczyt Szefów Rządów Państw Grupy Wyszehradzkiej. Premier RP Mateusz Morawiecki i premier Węgier Viktor Orban podczas uroczystości przekazania zbroi młodzieńczej Zygmunta II AugustaPAP/Art Service 2

Victor Orban, nawiązując do współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej, mówił, że szczyt w Krakowie z okazji 30-lecia V4 był bardzo udany. Dodał, że nikt nie może podważać roli krajów V4. - Jest tu siła, dynamizm, mówimy o lokomotywie gospodarki europejskiej. Europa zachodnia przez stulecia mogła czuć się bezpieczna, ponieważ my i Polacy broniliśmy Europy. Sytuacja się zmieniła, ponieważ Zachód wpuścił migrantów. Mądry polityk europejski ma świadomość, że wiele zależy od tego, w jaki sposób państwa V4 bronią Europy Zachodniej - mówił premier Victor Orban.

Krakowski szczyt V4

W środę w Krakowie na Zamku Królewskim na Wawelu oraz w Centrum Konferencyjnym ICE spotkali się premierzy Polski Mateusz Morawiecki, Czech Andrej Babisz, Węgier Viktor Orban i Słowacji Igor Matovicz. Gościem spotkania był przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Podczas szczytu szefowie rządów podpisali wspólną deklarację z okazji 30. rocznicy Grupy Wyszehradzkiej. W dokumencie opowiedzieli się za wzajemną współpracą przy projektach cyfrowych. Zapowiedzieli też m.in. wspólną pracę w celu zabezpieczenia funduszy UE na transformację cyfrową, w szczególności na wspólne projekty cyfrowe V4.

Środowy szczyt skomentował późnym wieczorem na Twitterze wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. "Podpisana dziś deklaracja jasno i precyzyjnie definiuje obszary współpracy #V4 z jednej strony, z drugiej strony podejmuje tematykę tego, co już udało się osiągnąć i jakie wnioski z tej 30-letniej współpracy płyną na przyszłość" - napisał.

"Ależ to był dzień! Widowiskowe świętowanie rocznicy #30lecieV4 w Krakowie na Wawelu, w historycznej aurze i w centrum kongresowym ICE z dyskusją o agendzie cyfrowej, nowoczesnych technologiach i sektorze gamingu. Grupa #V4 ma przed sobą świetlaną przyszłość! #GenerationV4" - dodał wiceszef MSZ w kolejnym wpisie.

Grupa V4

Grupa Wyszehradzka jest nieformalną regionalną formą współpracy Polski, Czech, Słowacji i Węgier i określana jest jako jeden z owoców upadku komunizmu i transformacji ustrojowej w państwach Europy Środkowo-Wschodniej. Za umowną datę jej powstania przyjmuje się 15 lutego 1991 r., kiedy ówcześni prezydenci Polski Lech Wałęsa i Czechosłowacji Vaclav Havel oraz premier Węgier Jozsef Antall podpisali deklarację określającą cele i warunki wzajemnej współpracy.

Miało to miejsce w węgierskim Wyszehradzie, gdzie w XIV wieku spotykali się królowie Polski, Czech i Węgier na negocjacje gospodarcze i polityczne.

IAR/dad