Redakcja Polska

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Elżbieta Witek: łączy nas wyjątkowa przyjaźń

23.03.2021 09:38
Marszałek Sejmu napisała, że Polaków i Węgrów łączy wyjątkowa przyjaźń, jakiej inne narody mogą nam pozazdrościć. "Dziś świętujemy te szczególne więzy, dziękując za to, co razem osiągnęliśmy i życząc naszym węgierskim przyjaciołom wszystkiego najlepszego z okazji wspólnego święta." - napisała na twitterze marszałek Elżbieta Witek. Życzenia marszałek Sejmu z okazji Dnia Przyjaźni Polsko - Węgierskiej zostały zamieszczone w dwóch językach.
Elżbieta Witek
Elżbieta WitekFoto: Sejm RP/Twitter

W poniedziałek prezydenci Polski i Węgier rozmawiali o profilaktyce, skutecznej walce z COVID-19 oraz sposobach minimalizowania skutków pandemii. Podczas wideorozmowy prezydent Andrzej Duda i prezydent Węgier János Áder poruszyli także wątek sytuacji ekonomicznej w dobie koronawirusa. "W tym kontekście Prezydenci Duda i Áder uzgodnili, że Warszawa i Budapeszt będą ściśle współpracować w celu nadania silnego impulsu rozwojowego dla gospodarki Polski i Węgier od momentu wygasania oraz po zakończeniu pandemii" - napisano w komunikacie opublikowanym na stronie prezydenta.

Wśród pozostałych tematów rozmów znalazły się perspektywy rozwoju współpracy bilateralnej, regionalnej oraz w ramach organizacji międzynarodowych. "Prezydenci wyrazili także nadzieję, że zbliżający się szczyt Inicjatywy Trójmorza, który odbędzie się w Sofii, będzie miał wymiar strategiczny dla dalszego rozwoju współpracy pomiędzy Trójmorzem a Unią Europejską oraz Stanami Zjednoczonymi" - czytamy w komunikacie.

Andrzej Duda i János Áder dyskutowali też o kierunkach rozwoju Grupy Wyszehradzkiej, która w tym roku obchodzi 30. rocznicę istnienia. "Podczas rozmowy Prezydenci Duda i Áder zgodzili się, że działanie V4 jest jednym z filarów polityki regionalnej zarówno Polski, jak i Węgier, a ponadto cementuje oraz wzmacnia bardzo dobre relacje bilateralne obu państw" - napisano w oświadczeniu.

Okazją do rozmowy był Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej ustanowiony 23 marca. Został przyjęty 12 marca 2007 r. na mocy jednomyślnej decyzji wszystkich członków Parlamentu Węgier. Cztery dni później, 16 marca 2007 r. taką uchwałę przez aklamację podjął Sejm RP. Pierwotnie planowano spotkanie obu przywódców w Bochni - mieście symbolicznym dla relacji polsko-węgierskich ze względu na św. Kingę oraz położenie miasta na średniowiecznym szlaku, biegnącym z Węgier nad Morze Bałtyckie.


IAR/dad