Redakcja Polska

Komisja Europejska rozkłada ręce w sprawie Nord Stream 2

29.04.2021 12:17
Wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Josep Borell uznał, że instytucje unijne nie mogą zatrzymać Nord Stream 2 i sprzeciwił się sankcjom USA wobec tego projektu. Parlament Europejski może przyjąć rezolucję wzywającą Brukselę do działania.
Josep Borrell
Josep BorrellPAP/EPA/OLIVIER HOSLET

- Proszę mnie nie prosić o poparcie sankcji USA przeciwko firmom zaangażowanym w budowę Nord Stream 2. Jestem przeciwny sankcjom eksterytorialnym wprowadzanym przez USA gdziekolwiek - powiedział w Parlamencie Europejskim w odpowiedzi na rezolucję parlamentarną postulującą porzucenie tego spornego projektu.

Parlament Europejski naciska, by Unia Europejska zmniejszyła zależność od surowców rosyjskich i przez to wzywa instytucje unijne do zatrzymania budowy gazociągu Nord Stream 2 w projekcie rezolucji, która może zostać przyjęta 29 kwietnia.

Borell przekonywał, że Unia Europejska nie posiada kompetencji pozwalających zamrozić budowę Nord Stream 2. – to kontrowersyjny temat. Już mówiliśmy, że nie przyczynia się on do dywersyfikacji źródeł dostaw do Unii Europejskiej. Jest to jednak przedsięwzięcie w rękach firm prywatnych i Unia Europejska nie posiada narzędzi do podejmowania decyzji o jego losie – zapewnił urzędnik. Parlament ma się także domagać w rezolucji wykluczenia Rosji z systemu SWIFT. Według Borella instytucje unijne nie posiadają także kompetencji w tej sprawie. 

Waszczykowski: Putin pokazał, że może szantażować

Występujący podczas debaty europoseł PiS Witold Waszczykowski pytał, dlaczego Unia Europejska po raz kolejny ustępuje wobec groźby agresji. - Przedstawił pan informację, że nic nie zrobimy, eufemistycznie twierdząc, że nie chcemy eskalować - zwrócił się były szef polskiej dyplomacji do Borrella.

- Tymczasem Władimir Putin pokazał Rosji i światu zdolność mobilizacyjną i zdolność szantażowania nas. Zmusił prezydenta (Ukrainy Wołodymyra) Zełenskiego do prośby o bezpośrednie rozmowy. Zmusił prezydenta (USA) Joe Bidena do zaproponowania starego zimnowojennego szczytu w sprawie Ukrainy. Spowodował neutralność formatu normandzkiego: Berlin i Paryż w sposób kuriozalny apelowały o deeskalację. Pani Ursula von der Leyen (przewodnicząca Komisji Europejskiej - przyp.red.) w kluczowym momencie kryzysu odmówiła wizyty na Ukrainie. Putin udowodnił więc, że wiele może, i pokazał naszą indolencję. Dlaczego nie uczymy się na błędach appeasementu (polityki ustępstw - przyp.red.). Nie ma deficytu instrumentów powstrzymywania agresora, jest brak woli i determinacji działania - orzekł Waszczykowski.

Halicki: Europa ma narzędzia, żeby powstrzymać agresywną politykę Rosji

Wtórował mu europoseł PO Andrzej Halicki. - Europa ma narzędzia, żeby powstrzymać agresywną politykę Rosji, a także ochronić życie (więzionego rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja) Nawalnego. Mamy narzędzia w ręku, tylko musimy ich używać - powiedział. Zdaniem byłego ministra administracji i cyfryzacji należy zatrzymać budowę gazociągu Nord Stream 2 i nałożyć sankcje na rosyjskich oligarchów, którzy są "fundamentem systemu (prezydenta Rosji Władimira) Putina".

Eurodeputowany SLD Marek Belka zwrócił uwagę, że dziś to UE, a nie Rosja, jest głównym partnerem handlowym Ukrainy.

- Protesty Euromajdanu sprzed siedmiu lat były jasnym wyrazem oczekiwań ukraińskiego społeczeństwa, które zdecydowało, że chce być częścią europejskiego systemu wartości i europejskiej sfery dobrobytu. Dziś to Unia Europejska, a nie Rosja, jest najważniejszym partnerem handlowym Ukrainy. (...) W tym zakresie Ukraina stała się częścią naszego świata. Rosja do tego świata należeć nie chce. Działania Federacji Rosyjskiej stają się zagrożeniem dla bezpieczeństwa i dobrobytu Ukrainy. Nie możemy wobec tego pozostawać obojętni. Musimy wspierać suwerenność, niepodległość i integralność terytorialną na miarę zagrażających jej niebezpieczeństw - ocenił.


biznesalert24.pl, PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Nord Stream 2 Komisja Europejska

Szef unijnej dyplomacji: destabilizujące działania Rosji są niedopuszczalne

28.04.2021 16:23
Destabilizujące działania Rosji są niedopuszczalne - mówił w Parlamencie Europejskim szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Ocenił, że relacje Wspólnoty z Rosją cały czas się pogarszają i nie można wykluczyć, że ta negatywna tendencja będzie kontynuowana. Szef unijnej dyplomacji wezwał Rosję, by zakończyła prowokacje, oraz wycofała wszystkie wojska z granicy z Ukrainą i z nielegalnie zaanektowanego Krymu.

Joe Biden w Kongresie: działania Rosji będą miały konsekwencje

29.04.2021 07:48
Powiedziałem Władimirowi Putinowi, że nie będziemy dążyć do eskalacji, ale działania Kremla będą miały konsekwencje - podkreślił w środę w przemówieniu w Kongresie prezydent USA Joe Biden. Zadeklarował, że jest gotowy na współpracę z Rosją tam, gdzie jest "wspólny interes".

Francuzi chcą zaproponować Polsce partnerstwo na każdym etapie programu jądrowego

29.04.2021 10:41
Francuski EDF może być dla Polski partnerem na każdym etapie programu jądrowego, od początku do końca - przekonuje wiceprezes koncernu Vakis Ramany. Francuzi zapowiadają wsparcie swojego rządu, rozwiązania finansowe oraz włączenie Polski w łańcuchy dostaw.