W magazynie "Widziane z Polski" mówimy, o podpisaniu umowy przez Polskę na zakup 250. czołgów Abrams od Stanów Zjednoczonych. - Polska wybrała najlepszy i najbardziej zaawansowany technologicznie czołg na świecie, sprawdzony na polu walki - podkreślił chargé d’affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu. Wpisem odniósł się do informacji, przekazanej przez MON, że Polska kupi od USA 250 czołgów M1A2 Abrams SEPv3.
W środę Jarosław Kaczyński, wicepremier i przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych oraz Mariusz Błaszczak szef MON poinformowali o zakupie czołgów od USA. Według ich zapowiedzi pierwsze czołgi Abrams mają trafić do Polski w przyszłym roku.
250 czołgów M1A2 Abrams w najnowszej wersji SEPv3 ma docelowo stacjonować na wschodzie kraju i stanowić uzbrojenie 18. Dywizji Zmechanizowanej. Program rządowy ich zakupu wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym opiewa na kwotę 23 mld 300 mln zł.
Czołgi M1 Abrams w różnym standardzie znajdują się na wyposażeniu wojsk Maroka, Kuwejtu, Iraku, Egiptu, Australii, Arabii Saudyjskiej i wkrótce Tajwanu. Były używany zarówno w wojnie w Afganistanie, jak i wojnie w Iraku w służbie Stanów Zjednoczonych. Irackie Abramsy brały udział w wojnie przeciwko Państwu Islamskiemu (IS), a saudyjskie podczas wojny domowej w Jemenie. Tematem zajął się Michał Fedusio.
W programie także o kryzysie migracyjnym na Litwie, gdzie nielegalnie z Białorusi dostają się uchodźcy m.in. z krajów Bliskiego Wschodu. Jak wygląda sytuacja i jakie działania podejmują litewskie władze? O tym informuje nasz korespondent w Wilnie, Kamil Zalewski.
Rząd rozszerzył program Poland Business Harbour ułatwiający rozpoczęcie pracy lub działalności w Polsce dla zagranicznych specjalistów z branży IT i spółek technologicznych. Poza Białorusinami będą mogli skorzystać z niego także obywatele pozostałych państw z Partnerstwa Wschodniego oraz Rosji. Więcej na ten temat Przemysław Pawełek.
W kartce z kalendarza przypominamy 21. rocznicę śmierci Jana Karskiego, słynnego kuriera, świadka Holockaustu. Podczas II wojny światowej działał w ruchu oporu, a jako emisariusz dostarczał rządowi na uchodźstwie meldunki o sytuacji w okupowanym kraju.
Misją jego życia było przekazanie informacji o planowej eksterminacji Żydów prowadzonej przez III Rzeszę. W tym celu dotarł w przebraniu do obozu w Izbicy i dwukrotnie wszedł do warszawskiego getta. Jesienią 1942 roku przedostał się do Londynu.
Na podstawie przywiezionych przez niego dokumentów, minister spraw zagranicznych w rządzie RP Edward Raczyński w grudniu 1942 przedstawił aliantom raport o Holocauście. W 1943 roku Jan Karski złożył też raport amerykańskiemu prezydentowi Franklinowi Delano Rooseveltowi. Apelował do przedstawicieli najwyższych władz alianckich o ratunek dla Żydów, jednak nikt mu nie uwierzył. "Chciałem uratować miliony, a nie byłem w stanie ocalić jednego człowieka" - mówił po latach.
W naszym programie mówimy także o kreatywnym przewodniku NOTaMAP Poland, który w pięciu językach przybliża gościom z zagranicy polską kulturę i proponuje wycieczki do najbardziej urokliwych zakątków Polski. Przewodnik zachęca nie tylko do odwiedzenia Warszawy, Wrocławia czy Gdańska, ale też do poznania tajemnic Puszczy Białowieskiej czy Krainy Tysiąca Jezior, opowiada o naszej kulturze, tradycjach, przedstawia znane polskie legendy czy ciekawostki językowe.
- Wyjaśniamy, czym jest śmigus dyngus czy ptasie mleczko, uczymy kilku polskich zwrotów jak: Cheshch! Jen dobree! Jenkooyeh! – tłumaczy Joanna Studzińska z kolektywu Mamy Projekt. Rozmawiała z nią Ewa Plisiecka.
W magazynie również o transferze, na który polska liga piłkarska czekała na od lat. Urodzony na Śląsku Niemiec Łukasz Podolski postanowił dołączyć do drużyny Górnika Zabrze, o czym gremialnie donoszą nie tylko sportowe media. Więcej na ten temat Michał Fedusio.
120 godzin transmisji, relacji i serwisów z Japonii. Igrzyska Olimpijskie w Tokio będzie relacjonowało dla Polskiego Radia 10 dziennikarzy sportowych naszej rozgłośni. Nad techniczną stroną transmisji ze stolicy Japonii będzie czuwało dwóch realizatorów dźwięku.
O tym, jak będą wyglądały transmisje w Polskim Radiu i na czym polega praca dziennikarza w czasie Igrzysk Olimpijskich w Tokio w materiale Katarzyny Ingram.
W programie także audycja z cyklu "Z językiem polskim w świat", poświęcona promocji języka polskiego.
Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.