Redakcja Polska

Zbigniew Rau: OBWE i Polska są gotowe udzielić Czarnogórze wsparcia w reformach i akcesji do UE

14.06.2022 14:48
- OBWE docenia długotrwałe stosunki z Czarnogórą, jak również Czarnogórę jako wiarygodnego partnera w regionie. Chciałbym podziękować władzom Czarnogóry za dobrą współpracę, mam nadzieję, że będziemy kontynuować wzmacnianie tego partnerstwa, szczególnie w perspektywie członkostwa Czarnogóry w Unii Europejskiej - mówił Rau.
Zbigniew Rau
Zbigniew RauFot.: Sebastian Indra/MSZ Źródło: Twitter

OBWE jest gotowa udzielić Czarnogórze wsparcia na drodze reform; mogę również zapewnić o polskim wsparciu dla akcesji Czarnogóry do UE - podkreślił we wtorek szef MSZ i przewodniczący OBWE Zbigniew Rau. Dodał, że z zadowoleniem przyjmuje starania władz czarnogórskich w zakresie walki z korupcją.

Rau, który obecnie przewodniczy OBWE, rozpoczął wizytę w Bałkanach Zachodnich; odwiedził Czarnogórę, a w kolejnych dniach złoży wizytę w Albanii i Macedonii Północnej, gdzie spotka się z władzami tych państw i przeprowadzi rozmowy z przedstawicielami misji terenowych OBWE.

Wtorkowe rozmowy w Czarnogórze były poświęcone kwestiom bezpieczeństwa i współpracy w ramach NATO oraz dążeniom tego kraju do wstąpienia do UE. Rau spotkał się z prezydentem Czarnogóry Milo Dukanoviciem i ministrem spraw zagranicznych Ranko Krivokapicem.

Wspólne cele

- Chciałbym (...) podkreślić wspaniałe stosunki bilateralne. Nasze dwa kraje cieszą się dobrą współpracą; mamy wspólne cele strategiczne wynikające z członkostwa w NATO, mogę zapewnić Czarnogórę o wsparciu w akcesji do UE - mówił szef MSZ podczas konferencji w Cetynii, która odbyła się po tym spotkaniu. Zapewnił także, że OBWE, jak również Polska jest gotowa udzielić Czarnogórze "wsparcia w drodze reform".

Jak dodał, "region OBWE w obliczu agresji Rosji na Ukrainę stoi w obliczu wyzwań w zakresie bezpieczeństwa". - OBWE zostało stworzone, by zapobiegać wojnom i konfrontacjom. Moim przekonaniem jest to, że powinniśmy zwrócić się do pierwotnego celu OBWE. Jestem wdzięczny naszym czarnogórskim partnerom za mocne stanowisko w sprawie wartości, które ukształtowały naszą organizację - podkreślił.

Walka z korupcją

Rau wyraził również zadowolenie ze starań władz Czarnogóry w walce z korupcją. - Chciałbym, aby to wszystko doprowadziło do powstania żywotnego i pozbawionego korupcji społeczeństwa, co jest niezwykle ważne w drodze do Unii Europejskiej  - zaznaczył.

Podkreślał też silne związki Czarnogóry Z OBWE i jej konstruktywną rolę jako promotora pokoju i stabilności w regionie.

Także szef MSZ Czarnogóry mówił o postępach, jakie jego kraj robi spełniając wymogi w dążeniu do UE, dotyczące m.in. reform i walki z korupcją oraz modernizacji administracji publicznej. Mówił także o solidarności Czarnogóry oraz innych państw Bałkanów Zachodnich jako sojuszników w NATO w kwestii wojny w Ukrainie i ochronie uchodźców z tego kraju; wskazywał na konieczność przywrócenia jej stabilności.

Współpraca z Polską

Podkreślał też rolę współpracy z Polską na polu gospodarki, kultury i turystyki.

Pytany czy jego zdaniem wojna w Ukrainie i to, że kraj ten chce dołączyć do UE pomaga Czarnogórze w jej staraniach akcesyjnych czy też wydłuża drogę do Unii, Krivokapic podkreślił, że jego kraj jest liderem w regionie jeśli chodzi o spełnianie wymogów unijnych. Wyraził przekonanie, że jako pierwszy z krajów regionu dołączy do UE. Zapewnił, że jego kraj będzie wspierał także Ukrainę w jej dążeniach akcesyjnych.

Podniósł też kwestię sankcji wobec Rosji. Podkreślił, że jego kraj nie jest wrogiem narodu rosyjskiego, ale nie może przyzwalać na zbrodnie jakich rosyjski agresor dopuszczał się w Ukrainie. Podkreślił, że należy podjąć konieczne działania, by zatrzymać przemoc i agresję wobec Ukraińców.

Dlaczego Bałkany?

Szef OBWE pytany o to, dlaczego wybrał akurat Czarnogórę, Albanię i Macedonię Północną jako cele swojej wizyty, powiedział, że chciałby odwiedzić wszystkie kraje tego regionu, szczególnie te, które aspirują do wstąpienia do UE. Najpierw jednak - podkreślał - postanowił złożyć wizytę w tych, które są członkami NATO, pokazują jego transatlantycką pozycję i mają wiodącą w regionie postawę wobec wojny w Ukrainie. - To jest najważniejsze potwierdzenie wartości europejskich, które podzielamy i których broni się dziś na polach bitwy w Ukrainie - podkreślił Rau.

Po południu Rau spotkał się natomiast przedstawicielami lokalnego społeczeństwa obywatelskiego - organizacji prounijnych i tych zajmujących się m.in. edukacją i ochroną praw dziennikarzy.

W środę i czwartek Rau jako OBWE spotka się w Albanii z prezydentem Ilirem Metą, przewodniczącą parlamentu Linditą Nikollą, wicepremierem Arbenem Ahmetajem oraz prezydentem elektem Republiki Albanii Bajramem Begajem.

Z kolei w końcu tygodnia w Macedonii Północnej Rau będzie rozmawiał z prezydentem Stevo Pendarovskim, premierem Dimitarem Kovacheskim i ministrem spraw zagranicznych Bujarem Osmanim. Minister weźmie także udział w konferencji Prespa Forum Dialogue, która będzie dotyczyć roli i przyszłości Bałkanów Zachodnich we współczesnej architekturze bezpieczeństwa Europy oraz sytuacji w Ukrainie.

W styczniu 2022 roku Polska objęła roczne przewodnictwo w OBWE. 


PAP/IAR/dad

Rosja prowokuje na Morzu Śródziemnym. Okręt przepłynął 150 mil morskich od włoskich brzegów

14.06.2022 10:03
Chwilowy niepokój we Włoszech wywołała informacja o tym, że rosyjski krążownik rakietowy Wariag przepłynął w odległości 150 mil morskich od brzegów Apulii na południu kraju. Przedstawiciele Marynarki Wojennej, która obserwuje wszystkie rosyjskie jednostki na Morzu Śródziemnym, wyjaśnili, że ich obecność jest coraz częstsza i ma charakter "pokazowy".

Jarosław Kaczyński dla "Gazety Polskiej": Niemcy są w Europie niezwykle destrukcyjnym elementem

14.06.2022 12:20
- (Niemcy-przyp.red.) Polski nie traktują jak równoprawnego partnera - ich celem jest dzielenie nas, ograniczanie, trzymanie pod butem. (...) I żeby było jasne, chciałbym, by było inaczej, i mam nadzieję, że kiedyś to państwo znajdzie w sobie siłę do głębokiej przemiany. Póki co jest w Europie - stwierdzam to z przykrością - niezwykle destrukcyjnym elementem - mówi w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" Jarosław Kaczyński.

Rosyjscy żołnierze próbowali oddać na złom komponenty systemu obrony przeciwlotniczej Tor-M2U

14.06.2022 13:18
Jak przekazał ukraiński wywiad wojskowy (HUR), żołnierze rosyjskiego 933. Przeciwlotniczego Pułku Rakietowego próbowali sprzedać na złom elementy swojego sprzętu wojskowego, by uniknąć w ten sposób walki na froncie w Donbasie. Zostali jednak zdemaskowani, doniesiono na nich władzom separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej.