Redakcja Polska

Gorzkie słowa doradcy Zełenskiego o Niemcach. "To, co robią, to odwrotność tego, co chcemy osiągnąć"

16.07.2022 14:48
- Nalegając w kwestii zwrotu turbiny, Niemcy robią dokładnie odwrotnie do tego, co chce osiągnąć Ukraina - czyli większą presję sankcji, mniejszą zależność od Rosji - mówi w wywiadzie dla "Welt" doradca prezydenta Ukrainy Aleksander Rodniański, komentując odesłanie do Niemiec serwisowanej w Kanadzie turbiny do rosyjskiego gazociągu Nord Stream 1.
Doradca prezydenta Zełenskiego dla Welt: Niemcy robią dokładnie odwrotność tego, co chce osiągnąć Ukraina
Doradca prezydenta Zełenskiego dla "Welt": Niemcy robią dokładnie odwrotność tego, co chce osiągnąć UkrainaFABRIZIO BENSCH / Reuters / Forum

"Chcielibyśmy widzieć tu inne zachowanie" - podkreśla Rodniański w sobotę w dzienniku "Welt". "Niemcy musiałyby działać znacznie bardziej zdecydowanie i szybko. W przeciwnym razie będzie to dużo kosztować UE. Widać to już po tym, że Putin dzięki wzrostowi cen surowców może finansować swoją wojnę, a nawet budować rezerwy. Rosja jest więc w sytuacji, która pozwala jej na dalsze szantażowanie Niemiec, jak w przypadku kanadyjskiej turbiny".

Na uwagę, że minister gospodarki Habeck argumentuje, iż brak dostawy turbin, a tym samym brak ponownego uruchomienia rurociągu Nord Stream 1, zagroziłby bezpieczeństwu dostaw w Niemczech i już wywołuje obawy o eksplozję cen energii w zimie, Rodniański odpowiada: "Na Ukrainie toczy się wojna, giną ludzie, zajmowane są tereny. To jest już inny poziom problemów, z którymi się tam stykamy. A kiedy bogata Europa, czyli w tym przypadku Niemcy, martwi się o rosnące koszty energii, mogę tylko powiedzieć: w bogatym kraju można sobie z tym poradzić. Jeśli na szali jest pokój w Europie, to jest to cena, którą należy zapłacić".

Polacy i Brytyjczycy najlepszymi przyjaciółmi

Na pytanie do kogo Wołodymyr Zełenski zadzwoniłby obecnie, mając nadzieję na "życzliwe ucho" i wsparcie, doradca prezydenta Ukrainy mówi, że nie chce "tworzyć rankingu wiarygodnych partnerów" i rozmawia "ze wszystkimi". "Ale tajemnicą poliszynela jest również to, które kraje najbardziej nas wspierają i we wszystkich sprawach pozostały tak lojalne, jak to tylko możliwe" - dodaje.

"Są to przede wszystkim kraje bałtyckie, Polska i Wielka Brytania. Oczywiście Europa nadal nas wspiera, ale niestety zawsze są trudności z niektórymi krajami, na przykład z dostawą broni lub pomocą finansową, z którymi musimy prowadzić wiele rozmów" - stwierdza Aleksander Rodniański.


IAR/PAP/dad

Polska znów na celu białoruskiej propagandy. Stanisław Żaryn ostrzega

16.07.2022 10:51
"Mińsk wzywa do rozebrania polskiej bariery granicznej z uwagi na migracje zwierząt" - przekazał w piątek wieczorem rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. "Tyle tylko, że od lat po stronie białoruskiej znajduje się szczelny płot m.in. blokujący zwierzęta" - zaznaczył.

Straż Graniczna: odkąd jest cieplej, są próby przedostania się z Białorusi przez rzeki

16.07.2022 12:10
Odkąd zrobiło się cieplej, odnotowujemy próby przedostania się z Białorusi na terytorium Polski przez rzeki lub przez rozlewiska rzek - powiedziała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. Formacja chce, aby w przyszłości rzeczny odcinek granicy był chroniony barierą elektroniczną.

Na terytorium Zaporoskiej Elektrowni Atomowej Rosjanie umieścili wyrzutnie rakietowe

16.07.2022 12:57
Rosjanie umieścili na terenie okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej ciężki sprzęt, w tym wyrzutnie rakietowe – oświadczył w piątek wieczorem szef ukraińskiego Enerhoatomu Petro Kotin, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.